Rewolucja w kubańskim parlamencie, posiedzenie relacjonowane na Twitterze
Po raz pierwszy w historii kubańskiego parlamentaryzmu środowa sesja Zgromadzenia Narodowego Władzy Ludowej była relacjonowana na Twitterze. Na posiedzeniu omawiane były m.in. kwestie raportu budżetowego za 2014 rok i plany gospodarcze na najbliższy czas.
W historycznym posiedzeniu kubańskiego parlamentu brał udział prezydent Raul Castro. Agencja Associated Press zwraca jednak uwagę, że na obrady nie zostali wpuszczeni zagraniczni dziennikarze.
AP przypomina też, że parlament w ostatnim czasie założył swoje konto na Twitterze, na którym zapowiedziano m.in. środowe posiedzenie. Zamieszczono także informacje dotyczące najnowszej sesji - opublikowano np. wezwanie o spokój, wystosowane przez przewodniczącego parlamentu Estebana Lazo do deputowanych.
AP przypomina, że Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej obraduje dwa razy do roku.
Relacja na Twitterze z posiedzenia parlamentu to kolejny etap otwierania się komunistycznego reżimu na nowoczesne technologie i internet. W czerwcu władze w Hawanie poinformowały o rozszerzeniu dostępu obywateli do bezprzewodowego internetu, m.in. poprzez zwiększenie liczby centrów z dostępem do sieci, a także przez zmniejszenie opłat za korzystanie z Wi-Fi.
Rzecznik kubańskiego operatora telekomunikacyjnego ETECSA poinformował, że od lipca bezprzewodowy internet będzie dostępny w 35 centrach nadzorowanych przez władze w Hawanie. Zapowiedział też, że za godzinę korzystania z dostępu do sieci użytkownicy zapłacą tylko dwa dolary, a nie cztery i pół, jak to było do tej pory. Jednak AP zwraca uwagę, że mimo znacznej obniżki stawek dostęp do internetu pozostaje dla większości społeczeństwa luksusem.
Dostęp do sieci w domu jest nadal zakazany dla większości mieszkańców Kuby. Do tej pory bezprzewodowa sieć była dostępna głównie dla turystów mieszkających w hotelach. Ceny, jakie w nich obowiązywały, wynosiły nawet 25 proc. średniej krajowej pensji. (PAP)
Zobacz także
Polskie start-upy potrzebują finansowania, współpracy z nauką i mniej barier
2015-05-07, 13:44Polska ma olbrzymi potencjał innowacyjności, zwłaszcza wśród mikro, małych i średnich firm, jednak nasze start-upy potrzebują lepszego wsparcia finansowego ze strony państwa, zacieśnienia związków z uczelniami oraz znoszenia barier… Czytaj dalej »
Aplikacja Grobonet ułatwia odnalezienie grobów
2015-05-06, 12:10Gdzie znajduje się grób bliskiej osoby? Na to pytanie odpowie torunianom uruchomiony właśnie portal www.torunskiecmentarze.pl. Czytaj dalej »
Pneumobil z Politechniki Białostockiej jedzie na zawody na Węgry
2015-05-05, 16:40Skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej pneumobil napędzany sprężonym powietrzem jedzie na VIII Międzynarodowe Zawody Aventics Pneumobil, które w dniach 8-9 maja odbędą się w mieście Eger na Węgrzech. Studenci… Czytaj dalej »
Konsultacje polsko-niemieckie: wspólna walka z cyberprzestępczością
2015-05-03, 15:00Następstwem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych ma być m.in. wspólna walka z cyberprzestępczością, współpraca w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w administracji, a także lepsza kooperacja służb policyjnych, granicznych… Czytaj dalej »
Polscy inżynierowie kończą prace nad laserową drukarką 3D
2015-05-03, 11:34Sinterit, firma założona przez polskich inżynierów, finalizuje prace nad drukarką 3D wykorzystującą innowacyjną technologię laserową, która umożliwia bardzo dokładny wydruk elementów: całych ruchomych mechanizmów, elastycznych… Czytaj dalej »