Sektor kosmiczny w Polsce zyskuje coraz większe znaczenie
Sektor kosmiczny to najbardziej zaawansowany technologicznie obszar, dający szansę na szybszy rozwój gospodarczy i społeczny i jeden z najlepszych przykładów udanej współpracy nauki z biznesem.
Polska jest od lat zaangażowana we współpracę na rzecz rozbudowy europejskiego sektora kosmicznego. W 1994 r. podpisane zostało Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną o współpracy w dziedzinie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych, które następnie rozszerzono w 2002 r. Przyniosło one wiele efektów zwłaszcza na płaszczyźnie technologicznej – polskie instrumenty naukowe zostały wykorzystane w realizacji misji kosmicznych ESA: Rosetta, Herschel, Mars-Express, Venus-Express czy Cassini-Huygens. - W 2007 r. Polska przystąpiła do Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym (PECS). W jego ramach zrealizowano 45 projektów na łączną kwotę 11,5 mln euro. Natomiast 19 listopada 2012 r. uzyskaliśmy pełne członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), co otworzyło przed nami nowe możliwości rozwoju tej branży – dodaje wiceminister.
Niemal trzyletnia obecność Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz współpraca z tą instytucją zasługuje na pozytywną ocenę. - Członkostwo w ESA dało przedsiębiorcom, instytutom badawczym i uczelniom szansę udziału i pozyskania pełnego dofinansowania dla najlepszych projektów z obszaru technologii kosmicznych i satelitarnych. Ponadto polskie podmioty uzyskały możliwość udziału w przetargach ogłaszanych przez ESA, szansę nawiązania współpracy przy realizacji interesujących, międzynarodowych projektów oraz dostęp do laboratoriów badawczych i infrastruktury na najwyższym poziomie. Duża grupa naszych podmiotów dostrzegła tę szansę od samego początku i świetnie ją wykorzystała – wskazuje wiceminister.
Od początku naszego członkostwa w ESA działa specjalny program wsparcia kierowany wyłącznie do polskiego przemysłu. W jego ramach odbyły się dotychczas dwa konkursy: w 2013 oraz 2014 r. Łącznie złożono w nich 143 innowacyjne propozycje, z których do wdrożenia rekomendowano 62 na łączną sumę prawie 11 mln euro. Na przemysł przypadło ok. 80 proc. tej kwoty. - Dotychczasowe wyniki i realizowane obecnie konkretne projekty kosmiczne dają powody do optymizmu. Oba konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a dla Ministerstwa Gospodarki szczególnie ważne jest, że zdecydowana większość propozycji przemysłu, które znalazły uznanie ESA, dotyczy rozwoju wysoko zaawansowanych technologii kosmicznych. Wszystkie projekty złożone w konkursie organizowanym w ramach programu wsparcia przemysłu to autorskie rozwiązania polskich podmiotów. Pokazuje to zaangażowanie naszych firm i jednostek naukowo-badawczych w rozwój tego sektora, ich doświadczenie, kompetencje i kreatywność – ocenia.
Powołanie Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) to nowy, ważny etap rozwoju tego sektora w Polsce. 10 lipca 2015 r. w Gdańsku w gronie przedsiębiorców, inżynierów, naukowców, polityków, przedstawicieli administracji rządowej i mediów nastąpi uroczyste otwarcie siedziby PAK. - To ważny moment i kolejna okazja, by pokazać osiągnięcia, możliwości i szanse dla polskiego sektora kosmicznego. Polska Agencja Kosmiczna ma wspierać działania, które dziś są w kompetencjach różnych instytucji i resortów, identyfikując wyzwania, inicjując badania i programy rozwoju technologii kosmicznej. Myślę, że wspólnie z Polską Agencją Kosmiczną będziemy w stanie rozbudowywać tę perspektywiczną gałąź gospodarki jeszcze skuteczniej i szybciej. Chcemy dać polskim firmom nowe, dotychczas nieistniejące, możliwości rozwoju także poprzez tworzenie nowych miejsc pracy dla młodej, wysoko wykwalifikowanej kadry – mówi wiceminister Henclewska.
Zobacz także
PE poparł nową dyrektywę UE o bezpieczeństwie sieci informatycznych
2016-07-06, 17:57Parlament Europejski poparł w środę unijną dyrektywę, która zobowiązuje dostawców usług w określonych sektorach do zgłaszania poważnych incydentów zagrażających bezpieczeństwu sieci informatycznych. Czytaj dalej »
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-07-05_1467702531.jpg)
Niezwykły spektakl na niebie!
2016-07-05, 09:08Niezwykły spektakl na niebie rozegrał się minionej nocy nad Pomorzem i Kujawami. Niemal nad całym północno-wschodnim horyzontem ukazały się Obłoki Srebrzyste (ang. Noctilucent Clouds - NLC). Zjawisko występuje w naszych szerokościach… Czytaj dalej »
Sonda Rosetta zakończy misję 30 września
2016-06-30, 15:04Sonda Rosetta zakończy swoją misję 30 września, wykonując kontrolowane zejście na powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko - poinformowała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Czytaj dalej »
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-06-05_1465124461.jpg)
"Lekolepki" pomogą w dawkowaniu leków
2016-06-05, 12:56Do pomysłu naukowca zainspirowały podróże i rozwiązania graficzne w metrze w Meksyku. Czytaj dalej »
Studenci z Rzeszowa ponownie wygrali zawody łazików marsjańskich
2016-06-05, 11:34Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz drugi wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w USA. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu… Czytaj dalej »