Deloitte przygotuje aplikację Łodzi ws. organizacji Expo 2022
Deloitte przygotuje aplikację Łodzi do Światowego Biura Wystaw w sprawie jej starań o organizację tzw. małego Expo w 2022 r. - poinformował w poniedziałek wiceprezydent miasta Marek Cieślak.
Firma przygotować ma też studium wykonalności i strategię promocji Łodzi w związku z jej staraniami o organizację wystawy. Cieślak powiedział, że w tym tygodniu zostanie podpisana umowa z Deloitte, która wygrała przetarg w tej sprawie.
Wiceprezydent Łodzi podkreślił, że dokumenty te "są niezmiernie istotne" ze względu na powodzenie starań Łodzi o organizację Expo. Ale także - jak dodał - z punktu widzenia postępowania miasta, szczególnie jeśli chodzi o pozyskiwanie potencjalnych zwolenników organizacji światowej wystawy w Łodzi.
Cieślak zaznaczył, że prace nad dokumentami mają zakończyć się do połowy przyszłego roku. Wówczas Łódź ma złożyć aplikację do Światowego Biura Wystaw w Paryżu.
Wiceprezydent zaznaczył, że do przetargu o przygotowanie dokumentów stanęły cztery duże firmy "ze światowej czołówki, które wcześniej miały do czynienia z organizacją olimpiad, masowych imprez i wystaw światowych". "Starania miasta o wystartowanie w tej konkurencji zostały dostrzeżone przez największych, zajmujących się tego typu imprezami, i to dobry prognostyk" - ocenił.
Dyrektor sektora publicznego w Deloitte Polska Radosław Kubaś przypomniał natomiast, że jego firma zajmowała się m.in. doradztwem przy olimpiadzie w Londynie, Expo w Astanie (Kazachstan), trwającym obecnie Expo w Mediolanie (Włochy) oraz planowanym Expo w Dubaju (Emiraty Arabskie).
"Przygotowaliśmy też kilka projektów w Łodzi z obszaru rewitalizacji, m.in. adaptację zabytkowej zajezdni Brus na laboratorium transportu" - dodał. To ważne, bo - jak podkreślił Kubaś - właśnie rewitalizacja obszarowa ma być tematem Expo w Łodzi. Według niego Łódź swoją wiedzę w tej dziedzinie "może eksportować, bo ma się czym pochwalić".
"Łódź jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o sposób prowadzenia projektów rewitalizacyjnych i determinację w tym zakresie" - dodał ekspert Deloitte. "Skala projektów rewitalizacyjnych w Łodzi jest bardzo duża, zauważalna w Europie. Historyczne uwarunkowania i potencjał nieruchomości sprawiają, że jest to świetny poligon doświadczalny do prowadzenia projektów rewitalizacyjnych" - zaznaczył.
Małe Expo są organizowane między wystawami światowymi i mają zawsze tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu.
O organizację wystawy zabiega zawsze wiele państw. Formalne zgłoszenie kandydatury Łodzi nastąpi w czerwcu 2016 roku. Przed złożeniem aplikacji można prowadzić działania promocyjne dotyczące samego miasta oraz rewitalizacji - jako tematyki wystawy. (PAP)
Zobacz także
Rozkłady PKP Intercity na mapach Google
2015-01-20, 14:05Google Polska i PKP Intercity rozpoczęły współpracę, dzięki której na internetowych mapach Google dostępny jest rozkład połączeń przewoźnika. Osoby planujące podróż mogą sprawdzić na Google Maps czasy przejazdów. Czytaj dalej »
Sztuczny kamień z Krakowa do... malowania ścian
2015-01-20, 09:16Sztuczny kamień - superwytrzymałe tworzywo opracowane w Krakowie - ochroni przed ogniem, wilgocią i grzybem. Z materiału tego można tworzyć nie tylko cegły czy płytki, ale i powłoki do malowania ścian albo materiały izolacyjne… Czytaj dalej »
Google Glass wychodzą z fazy prototypu
2015-01-19, 14:34Od 19 stycznia Glass w obecnej wersji Explorer nie są już dostępne na rynku amerykańskim. Jednocześnie projekt kończy swoje funkcjonowanie jako jeden z programów centrum badawczo-rozwojowego Google. Czytaj dalej »
Polska może być hubem dla start-upów, eksperci: Dolina Krzemowa już istnieje [wideo]
2015-01-19, 10:34Polska może być hubem dla start-upów z Europy Środkowo-Wschodniej - przekonuje prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak. Jak mówi, do branży ICT trafiło już ponad 2,8 mld zł, a w najbliższych latach będą kolejne pieniądze na s… Czytaj dalej »
NASA będzie pracować nad autonomicznymi pojazdami wspólnie z Nissanem
2015-01-18, 21:34NASA wraz z Nissan North America będzie prowadzić prace badawcze przy opracowywaniu pojazdów autonomicznych. Współpraca ma umożliwić w przyszłości transfer technologii między przemysłem samochodowym i branżą kosmiczną, przyśpieszając… Czytaj dalej »