Satelita Sentinel-2A już na orbicie
Satelita Sentinel-2A, zdolny do wykonywania wysokiej jakości zdjęć w kolorze i podczerwieni, dzięki którym możliwe będzie np. prognozowanie plonów czy monitorowanie katastrof naturalnych, we wtorek został pomyślnie umieszczony na orbicie - poinformowała KE.
To drugi po Sentinel-1A satelita wysłany w kosmos w ramach programu obserwacyjnego Copernicus, realizowanego przez Unię Europejską. Sentinel-2A został wyniesiony na orbitę w nocy z poniedziałku na wtorek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.
Jak podkreśliła Komisja Europejska, Sentinel-2A dostarczy wysokiej jakości zdjęcia Ziemi. Obywatele i przedsiębiorstwa mogą korzystać bezpłatnie z danych uzyskiwanych dzięki Copernicusowi. Mogą być one wykorzystywane do zarządzania zasobami naturalnymi, ochrony środowiska naturalnego, w walce ze zmianami klimatycznymi czy wreszcie do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
Dane z nowego satelity umieszczonego niespełna 800 km nad Ziemią mogą się przydać również rolnikom do monitorowania plonów w okresie wegetacji. KE wskazuje też na ich przydatność w reagowaniu na sytuacje kryzysowe niezależnie od tego, czy chodzi o wypadki spowodowane przez człowieka czy o katastrofy naturalne, takie jak powodzie czy osunięcia ziemi.
Dane z Copernicusa były wykorzystane np. po trzęsieniu ziemi w Nepalu. Porównanie zdjęć przed i po katastrofie pomogło skierować zespoły ratunkowe w odpowiednie obszary.
Pierwszy z sześciu satelitów z rodziny Sentinel, które zgodnie z planem do 2021 r. mają być wyniesione w kosmos, został umieszczony na orbicie w kwietniu 2014 r. Jest wyposażony w radary pozwalające monitorować grunty, lodowce czy np. potencjalne wycieki ropy, nawet podczas pochmurnej pogody.
Program Copernicus, wcześniej nazywany GMES (Global Monitoring for Environment and Security), to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
W ramach programu z budżetem 8,4 mld euro ma powstać autonomiczny, wielopoziomowy europejski system obserwacji Ziemi. KE zarządza nim i koordynuje jego różne systemy i usługi, natomiast ESA jest odpowiedzialna za rodzinę satelitów Sentinel, z których napływa strumień danych rozpowszechnianych przez te systemy.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Zobacz także
Haker opracował darmowe narzędzie do walki z profilowanymi reklamami
2015-02-02, 08:24AdNauseam, czyli rozszerzenie przeglądarki Firefox pozwalające zwiększyć anonimowość użytkowników internetu, pokazał w Berlinie haker-artysta Daniel C. Howe. Narzędzie ukrywa reklamy, generując jednocześnie w tle tysiące losowych… Czytaj dalej »
Artystka krytycznie odpowiada na spam zalewający nasze skrzynki mailowe
2015-02-02, 08:23Artystka Winnie Soon na każdy adres, z którego wysłany został spam, odpowiada mejlem zawierającym fragment wiersza. Do świata maszyn chciałam wprowadzić element ludzki - tłumaczy PAP. Swój projekt 'Hello Zombies' Soon pokazała na… Czytaj dalej »
Facebook i Google powinny płacić nam za korzystanie z ich darmowych usług?
2015-02-02, 08:21Spędzanie czasu na portalach społecznościowych to w istocie praca na rzecz sukcesu finansowego korporacji takich jak Facebook czy Google - pobrzmiewa coraz częściej wśród ekspertów. Pora zacząć wynagradzać użytkowników za dzielenie… Czytaj dalej »
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu udostępniła w internecie unikatowe zbiory
2015-01-30, 14:56Ponad 400 tys. plików, obrazujących 3 tysiące obiektów, w tym 1100 średniowiecznych rękopisów, udostępniła w internecie Biblioteka Uniwersytecka. To efekt projektu 'Dziedzictwo Regionu i Europy', który polega na dygitalizacji najcenniejszych… Czytaj dalej »
CTP-Locker - Wirus z fakturą za 6 tys. zł
2015-01-30, 13:54Udaje maile z fakturą lub informacje od znanych instytucji. Za błąd użytkownika, który go otworzył każe płacić nawet 6 tys. zł okupu. Wirus CTB-Locker potrafi na dobre zablokować komputer. Polska jest jednym z trzech krajów, gdzie… Czytaj dalej »