Satelita Sentinel-2A już na orbicie
Satelita Sentinel-2A, zdolny do wykonywania wysokiej jakości zdjęć w kolorze i podczerwieni, dzięki którym możliwe będzie np. prognozowanie plonów czy monitorowanie katastrof naturalnych, we wtorek został pomyślnie umieszczony na orbicie - poinformowała KE.
To drugi po Sentinel-1A satelita wysłany w kosmos w ramach programu obserwacyjnego Copernicus, realizowanego przez Unię Europejską. Sentinel-2A został wyniesiony na orbitę w nocy z poniedziałku na wtorek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.
Jak podkreśliła Komisja Europejska, Sentinel-2A dostarczy wysokiej jakości zdjęcia Ziemi. Obywatele i przedsiębiorstwa mogą korzystać bezpłatnie z danych uzyskiwanych dzięki Copernicusowi. Mogą być one wykorzystywane do zarządzania zasobami naturalnymi, ochrony środowiska naturalnego, w walce ze zmianami klimatycznymi czy wreszcie do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
Dane z nowego satelity umieszczonego niespełna 800 km nad Ziemią mogą się przydać również rolnikom do monitorowania plonów w okresie wegetacji. KE wskazuje też na ich przydatność w reagowaniu na sytuacje kryzysowe niezależnie od tego, czy chodzi o wypadki spowodowane przez człowieka czy o katastrofy naturalne, takie jak powodzie czy osunięcia ziemi.
Dane z Copernicusa były wykorzystane np. po trzęsieniu ziemi w Nepalu. Porównanie zdjęć przed i po katastrofie pomogło skierować zespoły ratunkowe w odpowiednie obszary.
Pierwszy z sześciu satelitów z rodziny Sentinel, które zgodnie z planem do 2021 r. mają być wyniesione w kosmos, został umieszczony na orbicie w kwietniu 2014 r. Jest wyposażony w radary pozwalające monitorować grunty, lodowce czy np. potencjalne wycieki ropy, nawet podczas pochmurnej pogody.
Program Copernicus, wcześniej nazywany GMES (Global Monitoring for Environment and Security), to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
W ramach programu z budżetem 8,4 mld euro ma powstać autonomiczny, wielopoziomowy europejski system obserwacji Ziemi. KE zarządza nim i koordynuje jego różne systemy i usługi, natomiast ESA jest odpowiedzialna za rodzinę satelitów Sentinel, z których napływa strumień danych rozpowszechnianych przez te systemy.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Zobacz także
NASA udostępnia nagrania audio ze swych misji kosmicznych
2015-02-18, 17:58'Houston, mamy problem' - to słynne zdanie z programu podboju Kosmosu można teraz ściągnąć ze strony amerykańskiej agencji kosmicznej NASA jako dzwonek do telefonu czy komputerowy komunikat. Dostępne są tam również dziesiątki innych… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-02-18_1424266251.jpg)
Optyczny zegar atomowy skonstruowany przez fizyków z UJ, UMK oraz UW
2015-02-18, 14:30Optyczny zegar atomowy - superdokładny wzorzec częstości, którym można synchronizować najbardziej dokładne zegary, został skonstruowany przez fizyków z UJ, UMK oraz UW w ramach projektu 'Polski Optyczny Zegar Atomowy (POZA)' finansowanego… Czytaj dalej »
Systemy inteligentnych domów podatne na ataki cyberprzestępców
2015-02-16, 11:12Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z korzystania z podłączonych do internetu urządzeń w ramach tzw. inteligentnych domów. Agencja ocenia, że ryzyko włamania do… Czytaj dalej »
Lego X - prototyp "cyfrowych" klocków analogowych
2015-02-16, 11:11Londyńskie studio projektowe Gravity Research Club zaprezentowało prototyp klocków Lego wyposażonych w czujniki, które umożliwiają utworzenie w czasie rzeczywistym na ekranie komputera cyfrowej kopii budowanego przedmiotu. Czytaj dalej »
Cyberprzestępcy wykradli z banków ok. 1 mld dolarów
2015-02-16, 11:08Grupa hakerów wykradła z banków na całym świecie do miliarda dolarów - poinformowała w poniedziałkowym raporcie rosyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym i ochroną przed wirusami komputerami. Ofiarą przestępców… Czytaj dalej »