Satelita Sentinel-2A już na orbicie
Satelita Sentinel-2A, zdolny do wykonywania wysokiej jakości zdjęć w kolorze i podczerwieni, dzięki którym możliwe będzie np. prognozowanie plonów czy monitorowanie katastrof naturalnych, we wtorek został pomyślnie umieszczony na orbicie - poinformowała KE.
To drugi po Sentinel-1A satelita wysłany w kosmos w ramach programu obserwacyjnego Copernicus, realizowanego przez Unię Europejską. Sentinel-2A został wyniesiony na orbitę w nocy z poniedziałku na wtorek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.
Jak podkreśliła Komisja Europejska, Sentinel-2A dostarczy wysokiej jakości zdjęcia Ziemi. Obywatele i przedsiębiorstwa mogą korzystać bezpłatnie z danych uzyskiwanych dzięki Copernicusowi. Mogą być one wykorzystywane do zarządzania zasobami naturalnymi, ochrony środowiska naturalnego, w walce ze zmianami klimatycznymi czy wreszcie do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
Dane z nowego satelity umieszczonego niespełna 800 km nad Ziemią mogą się przydać również rolnikom do monitorowania plonów w okresie wegetacji. KE wskazuje też na ich przydatność w reagowaniu na sytuacje kryzysowe niezależnie od tego, czy chodzi o wypadki spowodowane przez człowieka czy o katastrofy naturalne, takie jak powodzie czy osunięcia ziemi.
Dane z Copernicusa były wykorzystane np. po trzęsieniu ziemi w Nepalu. Porównanie zdjęć przed i po katastrofie pomogło skierować zespoły ratunkowe w odpowiednie obszary.
Pierwszy z sześciu satelitów z rodziny Sentinel, które zgodnie z planem do 2021 r. mają być wyniesione w kosmos, został umieszczony na orbicie w kwietniu 2014 r. Jest wyposażony w radary pozwalające monitorować grunty, lodowce czy np. potencjalne wycieki ropy, nawet podczas pochmurnej pogody.
Program Copernicus, wcześniej nazywany GMES (Global Monitoring for Environment and Security), to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
W ramach programu z budżetem 8,4 mld euro ma powstać autonomiczny, wielopoziomowy europejski system obserwacji Ziemi. KE zarządza nim i koordynuje jego różne systemy i usługi, natomiast ESA jest odpowiedzialna za rodzinę satelitów Sentinel, z których napływa strumień danych rozpowszechnianych przez te systemy.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Zobacz także
Samolot słoneczny gotowy do kontynuowania podróży dookoła globu
2015-06-18, 20:49Samolot Solar Impulse 2 z napędem słonecznym jest gotowy do lotu, jednak ze względu na niekorzystne warunki pogodowe będzie musiał poczekać na start - powiedział w czwartek pilot maszyny Andre Borschberg. Na dobrą pogodę może jednak… Czytaj dalej »
Największy na świecie symulator cyfrowy jest w Łodzi
2015-06-18, 17:38Największy na świecie cyfrowy symulator pozwalający odtwarzać przebieg złożonych reakcji chemicznych powstaje w Łodzi. Moc obliczeniowa ARUZ-a, czyli Analizatora Rzeczywistych Układów Złożonych będzie porównywalna z najnowszymi… Czytaj dalej »
Polka po raz pierwszy zdobyła prestiżową World Summit Youth Award
2015-06-18, 12:20Aleksandra Zemke, jako pierwsza Polka w historii, zdobyła prestiżową nagrodę World Summit Youth Award (WSYA), przyznawaną najlepszym projektom wykorzystującym internet i nowe technologie do wspierania wyznaczonych przez ONZ Milenijnych… Czytaj dalej »
Wikipedia nagrodzona nagrodą księżniczki Asturii
2015-06-17, 17:34Wikipedii, popularnej internetowej encyklopedii tworzonej przez internautów, przyznano w środę nagrodę księżniczki Asturii za 'demokratyczną, otwartą i uczestniczącą' metodę tworzenia encyklopedii dostępnej w całym świecie. Czytaj dalej »
Polscy naukowcy pomogą obejrzeć Słońce z bliska
2015-06-17, 08:11Naukowcy już wkrótce będą mogli obejrzeć Słońce z tak bliska, jak nigdy dotąd. Umożliwi to sonda Solar Orbiter, której zadaniem będzie m.in. badanie rozbłysków na Słońcu. Znajdzie się na niej teleskop STIX zbudowany m.in. w… Czytaj dalej »