Edukacyjne studio filmowe w autobusie nowym projektem Idziaka
Mobilne Centrum Edukacji Audiowizualnej - nowy projekt Sławomira Idziaka - ma zapewniać infrastrukturę do edukacji audiowizualnej przy użyciu najnowszych technologii cyfrowych - od opracowania pomysłu, przez realizację zdjęć łącznie z post-produkcją, a także projekcją.Projekt zyskał już wsparcie partnerów technologicznych, instytucji kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wierzę, że w obecnych czasach koniecznej mobilności tego typu pojazdy będą coraz częściej wykorzystywane przez branżę medialną i nie tylko" - wyjaśnia Sławomir Idziak, pomysłodawca Mobilnego Centrum i twórca Film Spring Open.
Infrastruktura audiowizualna, którą proponuje Mobilne Centrum, jest nowoczesnym rozwiązaniem. Sprzęt do ćwiczeń warsztatowych będzie się zmieniać wraz z dynamiką rozwoju rynku i konkretnymi potrzebami warsztatów. Pojazd został tak zaprojektowany, aby jego infrastruktura pozwalała na szybką adaptację do ciągle zmieniających się nowości sprzętowych. Znajdą się w nim np. stanowisko montażu i archiwizacji, realizacji dźwięku, podglądy reżyserskie, a także sala projekcyjna i wykładowa.
Pierwsza faza projektu, który zyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wsparcie partnerów technologicznych: Canon i HP oraz partnerów wyposażenia wnętrza: SMEG i BoConcept, zostanie ukończona jeszcze w tym roku.
Wnętrze autobusu możemy każdorazowo dostosować do potrzeb konkretnych projektów. Inne potrzeby będzie miał kurs animacji komputerowej, inne kurs dramaturgii filmowej. Tylko niewielka część sprzętu zostanie zamontowana w pojeździe na stałe. Dzięki naszym partnerom technologicznym większość narzędzi, na których będzie się opierać właściwa edukacja (aktualne modele kamer, aparatów, komputerów, oprogramowania, itp.) będzie okresowo odnawiana" - wyjaśnia Łukasz Baka, specjalista ds. technicznych projektu.
Według producentki z Film Spring Open Małgorzaty Tusk, projekt stawia sobie za cel ułatwienie rozpoczęcia kariery i tworzenie lepszych warunków pracy młodych twórców. "Dlatego w przyszłości chcielibyśmy zrealizować dodatkowe prace adaptacyjne, aby Mobilne Centrum służyło młodej produkcji - realizowało filmy fabularne debiutantów, nieustannie kierując się naszą filozofią edukacyjną +nauki poprzez pracę+ - wyjaśnia.
Realizacja +małych+ kameralnych filmów fabularnych będzie praktycznym sprawdzianem, a wnioski, które z niego wynikną, rozwiną budowę nowego modelu produkcji filmowej stworzonego i promowanego na Plenerach Film Spring Open" - dodaje Idziak.
Projekt Mobilnego Centrum Edukacji Audiowizualnej wpisuje się w działania Film Spring Open - interdyscyplinarnej inicjatywy edukacyjnej założonej i prowadzonej przez Idziaka, która stopniowo rozwija się już od 2005 r. Ostatnia edycja plenerów zgromadziła 300 uczestników warsztatów oraz gości, a także rekordową liczbę partnerów technologicznych, którzy dostarczyli sprzęt o wartości 4,5 mln zł.
Twórcy projektu zapraszają do współpracy, szczegóły na stronie: http://www.filmspringopen.eu/projekty/mcea. Mobilne Centrum będzie można także wykorzystać na różnego typu wydarzeniach, które wymagają niestandardowych form promocji, reklamy, praktycznej prezentacji - targach, wydarzeniach branżowych, festiwalach, konferencjach, seminariach, kursach. (PAP)
Zobacz także
Deloitte przygotuje aplikację Łodzi ws. organizacji Expo 2022
2015-07-06, 17:31Deloitte przygotuje aplikację Łodzi do Światowego Biura Wystaw w sprawie jej starań o organizację tzw. małego Expo w 2022 r. - poinformował w poniedziałek wiceprezydent miasta Marek Cieślak. Czytaj dalej »
Słoneczny samolot wylądował na Hawajach
2015-07-03, 20:17Samolot Solar Impulse 2 napędzany energią słoneczną wylądował w piątek na Hawajach, w Kalaeloa koło Honolulu, po rekordowym 5-dniowym locie z Japonii. Maszynę pilotował 62-letni Szwajcar Andre Borschberg. Czytaj dalej »
Studenci z Łodzi zaprezentowali pojazd solarny własnego projektu
2015-07-03, 16:52Bolid o napędzie solarnym zaprezentowali w piątek studenci z Politechniki Łódzkiej, którzy w październiku chcą wziąć w nim udział w australijskim World Solar Challenge - prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słon… Czytaj dalej »
Polski grafen może zrewolucjonizować przemysł jachtowy i lotniczy
2015-07-02, 10:13Polska firma AGP, produkująca grafen o wysokiej jakości, opracuje razem z Politechniką Łódzką komponenty (systemy odsalania wody, magazynowania energii, materiały kompozytowe) mogące zrewolucjonizować produkcję jachtów i samolo… Czytaj dalej »
Internetowa akcja młodego Brytyjczyka, który chce uratować Grecję
2015-07-01, 08:03Ponad 500 tys. euro udało się zebrać w internecie w ciągu dwóch dni młodemu Brytyjczykowi za pomocą finansowania społecznościowego (crowdfundingu). Celem akcji Thoma Feeneya jest zebranie 1,6 mld euro i ocalenie Grecji od zalegania… Czytaj dalej »