Polka po raz pierwszy zdobyła prestiżową World Summit Youth Award
Aleksandra Zemke, jako pierwsza Polka w historii, zdobyła prestiżową nagrodę World Summit Youth Award (WSYA), przyznawaną najlepszym projektom wykorzystującym internet i nowe technologie do wspierania wyznaczonych przez ONZ Milenijnych Celów Rozwoju.
Nagrodzony projekt Polki to innowacyjna gra edukacyjna SmileUrbo. W konkursie biorą udział projekty ze wszystkich krajów członkowskich ONZ. W tym roku spośród 1900 projektów nadesłanych ze 140 krajów wybrano 18 zwycięzców w sześciu kategoriach. Ceremonia przyznania nagród odbyła się w środę w Sao Paulo.
World Summit Youth Award to najważniejsza na świecie nagroda dla młodych przedsiębiorców, którzy działają na rzecz rozwoju społeczności z wykorzystaniem nowych technologii. Przyznana jest przez International Center for New Media, a partnerem strategicznym jest m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).
Milenijne Cele Rozwoju zostały przyjęte w 2000 roku przez 189 państw członkowskich ONZ, które zobowiązały się, że do 2015 roku m.in. zredukują ubóstwo i głód na świecie, będą działać na rzecz zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia i edukacji, walki z AIDS oraz ochrony środowiska naturalnego.
SmileUrbo, która została nagrodzona w kategorii "Edukacja dla Wszystkich!" (Education for All!), to interaktywna gra z podziałem na role, w której uczestnicy muszą wspólnie uratować podupadającą wioskę, znajdując równowagę między własnym interesem a dobrem ogółu. Dzięki użyciu nowych technologii gracze mogą natychmiast obserwować skutki swoich decyzji i jak przekładają się na dobrobyt wioski. SmileUrbo uczy technik negocjacji, rozwiązywania konfliktów, odpowiedzialności społecznej i pracy w grupie.
Według jurorów WSYA "SmileUrbo jest fantastycznym narzędziem, które uczy aktywnego udziału w demokracji i pokazuje, jak podejmować decyzje nastawione na rozwój dobra wspólnego, a nie partykularnych interesów".
Gra stworzona została przez Asociacion Smilemundo, organizację pozarządową założoną w 2011 roku w Barcelonie przez Aleksandrę Zemke, absolwentkę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Amsterdamskiego, która od sześciu lat zajmuje się zawodowo innowacjami społecznymi. Misją Smilemundo jest tworzenie innowacyjnych narzędzi edukacyjnych.
Otrzymując nagrodę, Polka podkreśliła, że "systemy edukacyjne nie przygotowują nas zazwyczaj do tego, jak odnosić sukces grupowo czy w ramach danej społeczności. Nie uczymy się, jak kolektywnie podejmować decyzje, aby spełniały one potrzeby wszystkich". "SmileUrbo tę lukę wypełnia. Moją ambicją było dotarcie do młodych ludzi. Dlatego musieliśmy stworzyć tak dobrą zabawę jak (gra) Angry Birds, a wartości edukacyjne przemycać między wierszami" - dodała.
Dzięki programowi Erasmus+ SmileUrbo będzie dostępne w języku polskim wraz z platformą dla nauczycieli. Polskim partnerem projektu jest fundacja Innowatorium, zajmująca się wspieraniem edukacji i rozwoju oraz promowaniem nowych metod nauczania.
Zobacz także
Preferencyjne warunki członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej
2017-01-12, 12:14Przedsiębiorcy i jednostki naukowe do końca grudnia 2019 r. nadal będą mogli korzystać z preferencyjnych warunków członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - wynika z porozumienia podpisanego w czwartek przez wicepremiera… Czytaj dalej »
180 tys. polskich studentów skorzystało dotąd z programu Erasmus
2017-01-11, 13:36W ramach programu Erasmus, który w 2017 roku obchodzi 30. rok istnienia, na zagraniczne stypendia wyjechało już około 180 tys. polskich studentów. Do Polski - w ramach Erasmusa - przyjechało niecałe 100 tys. studentów zagranicznyc… Czytaj dalej »
Kosmiczny habitat w Polsce ma ruszyć w tym roku
2017-01-11, 10:10Jeszcze w tym roku ma ruszyć pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowych baz księżycowych. Powstaje ona w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim; buduje ją kilkudziesięciu entuzjastów z grupy M.A.R.S (Modular… Czytaj dalej »
Zmarł Zygmunt Bauman - "Profesor z przeszłością"
2017-01-10, 10:13'Profesor z przeszłością' - tak o Zygmuncie Baumanie - wybitnym socjologu, filozofie, a w latach 1945-1953 funkcjonariuszu komunistycznej bezpieki napisał 'Guardian'. Naukowiec zmarł w poniedziałek w wieku 91 lat w Leeds. Czytaj dalej »
W piątek trzynastego - Noc Biologów w ponad 20 ośrodkach
2017-01-10, 08:32Piątek, 13 stycznia, będzie prawdziwym świętem miłośników biologii. Ponad 20 ośrodków akademickich w kraju przygotowuje wtedy moc atrakcji z okazji Nocy Biologów. Ciekawostek na temat roślin, zwierząt czy innych organizmów na… Czytaj dalej »