Wikipedia nagrodzona nagrodą księżniczki Asturii
Wikipedii, popularnej internetowej encyklopedii tworzonej przez internautów, przyznano w środę nagrodę księżniczki Asturii za "demokratyczną, otwartą i uczestniczącą" metodę tworzenia encyklopedii dostępnej w całym świecie.
Nagrodę przyznano w kategorii współpracy międzynarodowej.
Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Dlatego też po wstąpieniu w zeszłym roku na tron jej fundatora, księcia Filipa, fundacja przyznająca od 1981 nagrodę w ośmiu kategoriach działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest teraz starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji - 10-letnia Eleonora Burbon Ortiz. Dopóki nie podrośnie, uroczystościom związanym z nagrodą będzie przewodniczyć jej ojciec.
Wikipedia, założona przez amerykańskiego przedsiębiorcę Jimmy ego Walesa z pomocą filozofa Larry ego Sangera w 2001 roku, jest darmową encyklopedią dostępną w wielu językach, redagowaną przez zarejestrowanych ochotników z całego świata. Należy do 10 najczęściej odwiedzanych miejsc w internecie. Odwiedza ją w ciągu miesiąca 500 mln ludzi.
Według jurorów Wikipedii "udało się zdobyć światowy zasięg w upowszechnianiu wiedzy, podobnie do tego, co osiągnął encyklopedystyczny duch XVIII wieku".
Wikipedią zarządza od 2003 roku Fundacja Wikimedia z siedzibą w San Francisco.
Encyklopedia ma ponad 25 mln zarejestrowanych użytkowników, z czego ponad 73 tys. to aktywni redaktorzy - podała Fundacja Księżniczki Asturii w komunikacie.
Zawiera ponad 37 mln haseł napisanych w 288 językach. Najobszerniejsza jest jej wersja angielskojęzyczna - liczy ona ponad 4,8 mln artykułów-haseł.
Fundacja Księżniczki Asturii przypomniała też, że Wikipedia prowadzi kilka wielojęzycznych projektów stosujących tę samą technologię, m.in. serwis wolnych podręczników Wikibooks, Wikisłownik, edukacyjną platformę Wikiwersytet oraz Wikicytaty, Wikipodróże, Wikiźródła - bibliotekę rozmaitych tekstów oryginalnych publikowanych w domenie publicznej, Wikimedię Commons z obrazami i multimediami.
W 35. edycji do nagrody zgłoszono 24 kandydatury z 10 krajów. Wśród nich znaleźli się m.in.: UNESCO, himalajscy szerpowie, Hiszpańskie Siły Zbrojne, były premier Portugalii i wysoki komisarz narodów zjednoczonych ds. uchodźców Antonio Guterres.
Nagrodę ustanowiono w celu "wzmocnienia więzi między Księstwem a księciem Asturii oraz kultywowania i promowania naukowych, kulturalnych i humanistycznych wartości tworzących uniwersalne dziedzictwo ludzkości".
W zeszłym roku w kategorii współpracy międzynarodowej nagrodę otrzymała Fundacja Fulbrighta. Pozostałe nagrody przyznawane są za osiągnięcia na polu nauki, humanistyki i spraw publicznych.
Nagroda to 50 tys. euro oraz statuetka projektu Joana Miro.(PAP)
Zobacz także
Święta na krańcach świata i w kosmosie: polarne biegi i nieważkie prezenty
2015-12-25, 11:45Są badacze, którzy nie spędzą świąt i Sylwestra z najbliższymi, ale w laboratoriach... na krańcach świata. Astronauci na stacji kosmicznej w czasie świąt wręczą sobie nieważkie prezenty, a badacze na Antarktydzie uczczą Nowy… Czytaj dalej »
W Szczecinie niebawem ruszy nowoczesne centrum dydaktyczno-badawcze
2015-12-25, 11:39W marcu przyszłego roku ruszy w Szczecinie nowoczesne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Oprócz kształcenia studentów i prowadzenia badań naukowych umożliwi ono także współpracę z bizn… Czytaj dalej »
Pierwsze poważne badania nad lekiem przedłużającym życie
2015-12-25, 11:34Marzenia o eliksirze młodości może się wreszcie spełnić. W 2016 r. rozpoczną się pierwsze badania kliniczne, które mają wykazać czy lek na cukrzycę o nazwie metformina może przedłużyć życie ludzie, jak się od dawna podejrzewa… Czytaj dalej »
Austriacki noblista pozbawiony doktoratu h.c. za faszystowską przeszłość
2015-12-17, 13:53Wybitny austriacki zoolog Konrad Lorenz (1903-1989), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1973 roku, został pośmiertnie pozbawiony doktoratu honoris causa uniwersytetu w Salzburgu ze względu na swoją faszystowską przeszłośc… Czytaj dalej »
Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki
2015-12-17, 08:59Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Karol Wójcicki, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Centrum Nauki EXPERYMENT, 'Forum Akademickie', prof. Przemysław Wojtaszek - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015, organizowanego… Czytaj dalej »