Wikipedia nagrodzona nagrodą księżniczki Asturii
Wikipedii, popularnej internetowej encyklopedii tworzonej przez internautów, przyznano w środę nagrodę księżniczki Asturii za "demokratyczną, otwartą i uczestniczącą" metodę tworzenia encyklopedii dostępnej w całym świecie.
Nagrodę przyznano w kategorii współpracy międzynarodowej.
Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Dlatego też po wstąpieniu w zeszłym roku na tron jej fundatora, księcia Filipa, fundacja przyznająca od 1981 nagrodę w ośmiu kategoriach działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest teraz starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji - 10-letnia Eleonora Burbon Ortiz. Dopóki nie podrośnie, uroczystościom związanym z nagrodą będzie przewodniczyć jej ojciec.
Wikipedia, założona przez amerykańskiego przedsiębiorcę Jimmy ego Walesa z pomocą filozofa Larry ego Sangera w 2001 roku, jest darmową encyklopedią dostępną w wielu językach, redagowaną przez zarejestrowanych ochotników z całego świata. Należy do 10 najczęściej odwiedzanych miejsc w internecie. Odwiedza ją w ciągu miesiąca 500 mln ludzi.
Według jurorów Wikipedii "udało się zdobyć światowy zasięg w upowszechnianiu wiedzy, podobnie do tego, co osiągnął encyklopedystyczny duch XVIII wieku".
Wikipedią zarządza od 2003 roku Fundacja Wikimedia z siedzibą w San Francisco.
Encyklopedia ma ponad 25 mln zarejestrowanych użytkowników, z czego ponad 73 tys. to aktywni redaktorzy - podała Fundacja Księżniczki Asturii w komunikacie.
Zawiera ponad 37 mln haseł napisanych w 288 językach. Najobszerniejsza jest jej wersja angielskojęzyczna - liczy ona ponad 4,8 mln artykułów-haseł.
Fundacja Księżniczki Asturii przypomniała też, że Wikipedia prowadzi kilka wielojęzycznych projektów stosujących tę samą technologię, m.in. serwis wolnych podręczników Wikibooks, Wikisłownik, edukacyjną platformę Wikiwersytet oraz Wikicytaty, Wikipodróże, Wikiźródła - bibliotekę rozmaitych tekstów oryginalnych publikowanych w domenie publicznej, Wikimedię Commons z obrazami i multimediami.
W 35. edycji do nagrody zgłoszono 24 kandydatury z 10 krajów. Wśród nich znaleźli się m.in.: UNESCO, himalajscy szerpowie, Hiszpańskie Siły Zbrojne, były premier Portugalii i wysoki komisarz narodów zjednoczonych ds. uchodźców Antonio Guterres.
Nagrodę ustanowiono w celu "wzmocnienia więzi między Księstwem a księciem Asturii oraz kultywowania i promowania naukowych, kulturalnych i humanistycznych wartości tworzących uniwersalne dziedzictwo ludzkości".
W zeszłym roku w kategorii współpracy międzynarodowej nagrodę otrzymała Fundacja Fulbrighta. Pozostałe nagrody przyznawane są za osiągnięcia na polu nauki, humanistyki i spraw publicznych.
Nagroda to 50 tys. euro oraz statuetka projektu Joana Miro.(PAP)
Zobacz także
Wiceminister budownictwa: Instytut Techniki Budowlanej zbada trwałość wielkiej płyty
2016-02-20, 11:57Kondycję i trwałość budynków z wielkiej płyty w Polsce ma rozpoznać Instytut Techniki Budowlanej we współpracy m.in. z NCBiR - poinformował PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Instytut wytypuje rodzaje… Czytaj dalej »
Ekspert: w Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych
2016-02-14, 10:51W Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych, bo nowe technologie są obecnie częścią naszego życia, a ludzie nie mają czasu lub mają ograniczone możliwości na poznanie kogoś w 'realu' - mówi socjolog dr Julita Czernecka… Czytaj dalej »
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-02-12_1455301211.jpg)
Naukowiec z UMK zaangażowany w odkrycie fal grawitacyjnych
2016-02-12, 19:13Naukowiec z Torunia miał swój wkład w jedno z największych odkryć nauki ostatnich lat. Doktor Kazimierz Borkowski emerytowany pracownik Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu był zaangażowany w historyczne odkrycie… Czytaj dalej »
Co mogą służby specjalne - nowe zasady wchodzą w życie
2016-02-08, 10:52W niedzielę weszły w życie nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Nowelizacja zasad inwigilacji jest wykonaniem wyroku Trybunału… Czytaj dalej »
Naukowcy szykują mapę zaśmieconego światłem nieba
2016-02-06, 11:58Światłem zanieczyszczone jest nawet 96,8 proc. nieba nad Polską, co w konsekwencji może wywoływać zaburzenia snu, nastroju i metabolizmu. Dzięki interaktywnym mapom, które powstają w CBK PAN, każdy dowie się, jak bardzo zanieczyszczone… Czytaj dalej »