10 mln cyberataków miesięcznie na rządową agencję ds. personelu w USA
Szefowa rządowej agencji ds. personelu (Office of Personnel Management - OPM) Katherine Archuleta powiedziała we wtorek przed komisją Kongresu USA, że OMP blokuje miesięcznie 10 mln cyberataków na swą sieć komputerową.
W czwartek władze USA poinformowały, że dane osobowe blisko 4 mln byłych i obecnych pracowników władz federalnych mogły paść łupem hakerów.
Archuleta powiedziała przed komisją ds. nadzoru i reform rządu, że włamanie do systemu jest wynikiem ciągnących się od kilku dekad zaniedbań bezpieczeństwa komputerowego, a skutki tego ataku "mogły być gorsze". Dodała, że nie należy oczekiwać, że próby włamań staną się rzadsze; "należy się raczej spodziewać, że będzie ich więcej".
"Washington Post" podał w ubiegłym tygodniu, że włamania do sieci OPM dokonali hakerzy z Chin i nastąpiło to w grudniu 2014 roku, a wykryto je kwietniu tego roku. Administracja prezydenta Baracka Obamy nie wskazała na razie oficjalnie Pekinu jako sprawcy cyberataku.
Jak komentuje Reuters, oskarżenie Chin o organizowanie takich ataków pogorszy i tak już napięte stosunki z tym krajem, i to tuż przed dorocznym szczytem amerykańsko-chińskim, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Archuleta przyznała, że na wiosnę dwukrotnie doszło do "złamania systemu zabezpieczeń" OMP, ale sytuacja została szybko opanowana dzięki nowym systemom bezpieczeństwa wdrożonym w ubiegłym roku.
Odmówiła jednak podania informacji na temat tego, jak wiele danych mogło zostać skradzionych podczas cyberataku, do którego doszło w 2014 roku. Najwyższy rangą przedstawiciel Demokratów w komisji, kongresmen Elijah Cummings zapewnił, że szczegóły jej wystąpienia pozostaną tajne. "Wiele danych na temat tego ataku jest uznanych za poufne, a ostatnią rzeczą, jakiej byśmy chcieli, byłoby udostępnienie tych informacji wrogom" - dodał Cummings.
W czwartek Departament Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że narażone na szwank zostały dane z OPM i Departamentu ds. Wewnętrznych. Federalne Biuro Śledcze (FBI) oświadczyło ze swej strony, że wszczęło dochodzenie w sprawie włamania.
OMP przechowuje dane o wszystkich pracownikach federalnych, sprawdza też osoby, które ubiegają się o dostęp do tajnych informacji.(PAP)
Zobacz także
Nowości i kłopoty Google’a
2014-06-26, 09:51Firma Google zapowiada, że na rynku pojawią się inteligentne zegarki i inne urządzenia z jej systemem operacyjnym Android. Informacje te podano na biznesowej konferencji I/O w San Francisco. Imprezie towarzyszyły protesty. Czytaj dalej »
Koniec z uciążliwym parkowaniem. W Düsseldorfie zrobi to robot [wideo]
2014-06-24, 08:34Koniec z uciążliwymi manewrami i krzywym parkowaniem - na lotnisku w Düsseldorfie czynność tę za kierowców wykona robot. Czytaj dalej »
Zmarła Stephanie Kwolek, wynalazczyni kevlaru
2014-06-21, 09:24W wieku 90 lat zmarła w USA chemiczka polskiego pochodzenia Stephanie Kwolek, która w 1965 wraz ze swym zespołem wynalazła kevlar - wyjątkowo silne włókna, dziś stosowane m.in. w kamizelkach kuloodpornych. Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-06-19_1403189581.jpg)
Gry komputerowe rozwijają kreatywność, ale jednocześnie utrudniają naukę
2014-06-19, 16:36Dzięki grom komputerowym dzieci rozwijają kreatywność i budują relacje towarzyskie. Jednocześnie trudniej im się uczyć, gdyż przyzwyczajają się do szybkich sukcesów i schematów - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych… Czytaj dalej »
PISA: dwie do czterech godzin w internecie pomaga w nauce
2014-06-17, 17:36Najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie; ci, którzy korzystają z sieci więcej lub mniej mają gorsze wyniki - wynika z badania z międzynarodowego badania umiejętności… Czytaj dalej »