10 mln cyberataków miesięcznie na rządową agencję ds. personelu w USA
Szefowa rządowej agencji ds. personelu (Office of Personnel Management - OPM) Katherine Archuleta powiedziała we wtorek przed komisją Kongresu USA, że OMP blokuje miesięcznie 10 mln cyberataków na swą sieć komputerową.
W czwartek władze USA poinformowały, że dane osobowe blisko 4 mln byłych i obecnych pracowników władz federalnych mogły paść łupem hakerów.
Archuleta powiedziała przed komisją ds. nadzoru i reform rządu, że włamanie do systemu jest wynikiem ciągnących się od kilku dekad zaniedbań bezpieczeństwa komputerowego, a skutki tego ataku "mogły być gorsze". Dodała, że nie należy oczekiwać, że próby włamań staną się rzadsze; "należy się raczej spodziewać, że będzie ich więcej".
"Washington Post" podał w ubiegłym tygodniu, że włamania do sieci OPM dokonali hakerzy z Chin i nastąpiło to w grudniu 2014 roku, a wykryto je kwietniu tego roku. Administracja prezydenta Baracka Obamy nie wskazała na razie oficjalnie Pekinu jako sprawcy cyberataku.
Jak komentuje Reuters, oskarżenie Chin o organizowanie takich ataków pogorszy i tak już napięte stosunki z tym krajem, i to tuż przed dorocznym szczytem amerykańsko-chińskim, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Archuleta przyznała, że na wiosnę dwukrotnie doszło do "złamania systemu zabezpieczeń" OMP, ale sytuacja została szybko opanowana dzięki nowym systemom bezpieczeństwa wdrożonym w ubiegłym roku.
Odmówiła jednak podania informacji na temat tego, jak wiele danych mogło zostać skradzionych podczas cyberataku, do którego doszło w 2014 roku. Najwyższy rangą przedstawiciel Demokratów w komisji, kongresmen Elijah Cummings zapewnił, że szczegóły jej wystąpienia pozostaną tajne. "Wiele danych na temat tego ataku jest uznanych za poufne, a ostatnią rzeczą, jakiej byśmy chcieli, byłoby udostępnienie tych informacji wrogom" - dodał Cummings.
W czwartek Departament Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że narażone na szwank zostały dane z OPM i Departamentu ds. Wewnętrznych. Federalne Biuro Śledcze (FBI) oświadczyło ze swej strony, że wszczęło dochodzenie w sprawie włamania.
OMP przechowuje dane o wszystkich pracownikach federalnych, sprawdza też osoby, które ubiegają się o dostęp do tajnych informacji.(PAP)
Zobacz także
Miś Uszatek sklonowany w technologii 3D
2015-04-21, 19:27Pełnowymiarowa replika łódzkiego pomnika Misia Uszatka, wysokości blisko 1 metra trafiła do przedszkola, które wygrało konkurs na najlepsze odśpiewanie piosenki tytułowej z popularnej dobranocki. Czytaj dalej »
Za pomocą drukarki 3D stworzono miniaturowe serce i wątrobę
2015-04-21, 13:40Naukowcy za pomocą metody trójwymiarowego skanowania i druku wyprodukowali miniaturowe serce i wątrobę. Tzw. organoidy mają pomóc w przyszłych badaniach medycznych nad nowymi lekami i terapiami bez konieczności eksperymentowania na… Czytaj dalej »
Google zmienia algorytm wyszukiwania; promocja stron z opcją mobilną
2015-04-21, 12:56Google dokonało największej zmiany od dwóch lat w ustalaniu rankingów wyszukiwania, dzięki czemu promowane będą strony internetowe przystosowane do przeglądania na urządzeniach mobilnych - poinformował we wtorek 'New York Times'. Czytaj dalej »
Polscy gracze zdobyli złoto w „Counter-Strike: Global Offensive”
2015-04-21, 09:05Polacy zajęli pierwsze miejsce w XVIII sezonie ESEA Invite w grze „Counter-Strike: Global Offensive” w Dallas. Polscy gracze z zespołu Virtus.pro zrewanżowali się za ubiegłoroczną porażkę szwedzkiemu zespołowi fnatic 2:1 i zdobyli… Czytaj dalej »
Rekord prędkości pociągu elektromagnetycznego - 603 km/h
2015-04-21, 08:22Japońska superszybka kolej elektromagnetyczna ustanowiła we wtorek światowy rekord prędkości. Podczas testów pociąg, zwany w skrócie Maglev, mknął z prędkością 603 km na godz. - poinformowała firma Central Japan Railway. Czytaj dalej »