10 mln cyberataków miesięcznie na rządową agencję ds. personelu w USA
Szefowa rządowej agencji ds. personelu (Office of Personnel Management - OPM) Katherine Archuleta powiedziała we wtorek przed komisją Kongresu USA, że OMP blokuje miesięcznie 10 mln cyberataków na swą sieć komputerową.
W czwartek władze USA poinformowały, że dane osobowe blisko 4 mln byłych i obecnych pracowników władz federalnych mogły paść łupem hakerów.
Archuleta powiedziała przed komisją ds. nadzoru i reform rządu, że włamanie do systemu jest wynikiem ciągnących się od kilku dekad zaniedbań bezpieczeństwa komputerowego, a skutki tego ataku "mogły być gorsze". Dodała, że nie należy oczekiwać, że próby włamań staną się rzadsze; "należy się raczej spodziewać, że będzie ich więcej".
"Washington Post" podał w ubiegłym tygodniu, że włamania do sieci OPM dokonali hakerzy z Chin i nastąpiło to w grudniu 2014 roku, a wykryto je kwietniu tego roku. Administracja prezydenta Baracka Obamy nie wskazała na razie oficjalnie Pekinu jako sprawcy cyberataku.
Jak komentuje Reuters, oskarżenie Chin o organizowanie takich ataków pogorszy i tak już napięte stosunki z tym krajem, i to tuż przed dorocznym szczytem amerykańsko-chińskim, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Archuleta przyznała, że na wiosnę dwukrotnie doszło do "złamania systemu zabezpieczeń" OMP, ale sytuacja została szybko opanowana dzięki nowym systemom bezpieczeństwa wdrożonym w ubiegłym roku.
Odmówiła jednak podania informacji na temat tego, jak wiele danych mogło zostać skradzionych podczas cyberataku, do którego doszło w 2014 roku. Najwyższy rangą przedstawiciel Demokratów w komisji, kongresmen Elijah Cummings zapewnił, że szczegóły jej wystąpienia pozostaną tajne. "Wiele danych na temat tego ataku jest uznanych za poufne, a ostatnią rzeczą, jakiej byśmy chcieli, byłoby udostępnienie tych informacji wrogom" - dodał Cummings.
W czwartek Departament Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że narażone na szwank zostały dane z OPM i Departamentu ds. Wewnętrznych. Federalne Biuro Śledcze (FBI) oświadczyło ze swej strony, że wszczęło dochodzenie w sprawie włamania.
OMP przechowuje dane o wszystkich pracownikach federalnych, sprawdza też osoby, które ubiegają się o dostęp do tajnych informacji.(PAP)
Zobacz także
Komorowski: można w Polsce odnosić sukcesy
2015-05-19, 12:31Można odnosić w Polsce sukcesy, nie dysponując na samym początku żadnym wielkim kapitałem, a zdolnościami i kreatywnością - mówił podczas spotkania z twórcami gry 'Wiedźmin' prezydent Bronisław Komorowski. Czytaj dalej »
Sąd w Hamburgu zezwolił na używanie wtyczki blokującej reklamy
2015-05-18, 13:18Sąd w Hamburgu oddalił skargę wydawców niemieckich gazet 'Zeit Online' i 'Handelsblatt' przeciwko firmie Eyeo - twórcy i dystrybutora wtyczki Adblock Plus umożliwiającej blokowanie reklam. Wydawcy rozważają możliwość odwołania… Czytaj dalej »
Wristy - telefon dla dziecka, na szyję lub na rękę
2015-05-17, 14:30Polski telefon komórkowy rusza na podbój Europy. Wristy to prawdopodobnie najmniejsza komórka na świecie i jest adresowana przede wszystkim do rodziców, którzy chcą mieć stały kontakt ze swoimi dziećmi. Czytaj dalej »
Sztuczna inteligencja zastępuje człowieka
2015-05-17, 10:25Programy komputerowe wykorzystujące algorytmy, czyli procedury oparte na prawidłowościach logicznych prowadzących do rozwiązania określonego problemu, wkraczają w codzienne życie. Zastępują człowieka tam, gdzie do niedawna wydawało… Czytaj dalej »
"Startup Weekend Toruń 2015"
2015-05-17, 10:01W Toruniu ponad 120 pasjonatów nowych technologii, grafików, programistów, osób zainteresowanych biznesem w Internecie stara się przekuć swoje pomysły w produkty, który będzie można sprzedać na rynku. Czytaj dalej »