10 mln cyberataków miesięcznie na rządową agencję ds. personelu w USA
Szefowa rządowej agencji ds. personelu (Office of Personnel Management - OPM) Katherine Archuleta powiedziała we wtorek przed komisją Kongresu USA, że OMP blokuje miesięcznie 10 mln cyberataków na swą sieć komputerową.
W czwartek władze USA poinformowały, że dane osobowe blisko 4 mln byłych i obecnych pracowników władz federalnych mogły paść łupem hakerów.
Archuleta powiedziała przed komisją ds. nadzoru i reform rządu, że włamanie do systemu jest wynikiem ciągnących się od kilku dekad zaniedbań bezpieczeństwa komputerowego, a skutki tego ataku "mogły być gorsze". Dodała, że nie należy oczekiwać, że próby włamań staną się rzadsze; "należy się raczej spodziewać, że będzie ich więcej".
"Washington Post" podał w ubiegłym tygodniu, że włamania do sieci OPM dokonali hakerzy z Chin i nastąpiło to w grudniu 2014 roku, a wykryto je kwietniu tego roku. Administracja prezydenta Baracka Obamy nie wskazała na razie oficjalnie Pekinu jako sprawcy cyberataku.
Jak komentuje Reuters, oskarżenie Chin o organizowanie takich ataków pogorszy i tak już napięte stosunki z tym krajem, i to tuż przed dorocznym szczytem amerykańsko-chińskim, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Archuleta przyznała, że na wiosnę dwukrotnie doszło do "złamania systemu zabezpieczeń" OMP, ale sytuacja została szybko opanowana dzięki nowym systemom bezpieczeństwa wdrożonym w ubiegłym roku.
Odmówiła jednak podania informacji na temat tego, jak wiele danych mogło zostać skradzionych podczas cyberataku, do którego doszło w 2014 roku. Najwyższy rangą przedstawiciel Demokratów w komisji, kongresmen Elijah Cummings zapewnił, że szczegóły jej wystąpienia pozostaną tajne. "Wiele danych na temat tego ataku jest uznanych za poufne, a ostatnią rzeczą, jakiej byśmy chcieli, byłoby udostępnienie tych informacji wrogom" - dodał Cummings.
W czwartek Departament Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że narażone na szwank zostały dane z OPM i Departamentu ds. Wewnętrznych. Federalne Biuro Śledcze (FBI) oświadczyło ze swej strony, że wszczęło dochodzenie w sprawie włamania.
OMP przechowuje dane o wszystkich pracownikach federalnych, sprawdza też osoby, które ubiegają się o dostęp do tajnych informacji.(PAP)
Zobacz także
Naukowcy opracowali darmowe narzędzie szyfrujące e-maile
2015-06-03, 08:35ProtonMail to dostępne w przeglądarce darmowe narzędzie szyfrujące e-maile. Dane użytkownika szyfrowane są jeszcze przed wysłaniem na serwery ProtonMail, które znajdują się w Szwajcarii. Z usługi opracowanej przez naukowców z CERN… Czytaj dalej »
Eksperci: coraz więcej tkanek można odtworzyć
2015-06-02, 18:37Dzięki drukowanym techniką 3D rusztowaniom-implantom, komórkom macierzystym i pobudzającym je substancjom oraz odpowiedniej fizjoterapii można będzie pomóc milionom osób - mówili uczestnicy sympozjum 'Granice medycyny regeneracyjnej'… Czytaj dalej »
Rozwój technologii: symbioza człowieka i maszyny zamiast sztucznej inteligencji
2015-06-01, 10:43Przyszłością technologii nie jest sztuczna inteligencja, ale systemy wspomagające i uzupełniające kompetencje użytkowników, czyli analizujące duże zbiory danych, odnajdujące powiązania między informacjami. Eksperci prognozują… Czytaj dalej »
Hakerzy z Korei Płn. mogą dokonać groźnych ataków, a nawet zabić
2015-05-29, 08:34Hakerzy z Korei Północnej są w stanie przeprowadzać ataki, które mogą zniszczyć ważną infrastrukturę, a nawet zabić ludzi - ostrzegł w rozmowie z BBC uciekinier z tego komunistycznego kraju, specjalista w dziedzinie informatyki… Czytaj dalej »
W weekend można zwiedzać centrum badań jądrowych w Świerku
2015-05-28, 09:02Niedostępne na co dzień obiekty, m.in. jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA, będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, podczas dni otwartych tej placówki. Czytaj dalej »