Nowy portal i aplikacja ułatwiają podróżnym przekraczanie granicy
Czas oczekiwania na odprawę na przejściach granicznych na wschodniej granicy Polski, utrudnienia na drogach dojazdowych - m.in. te informacje zawiera nowy portal granica.gov.pl. Informacje te są dostępne również w specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.
Strona została uruchomiona wspólnie przez Służbę Celną i Straż Graniczną. Jest to nowa, ulepszona odsłona działającego wcześniej portalu Służby Celnej. Dopełnieniem serwisu jest aplikacja na urządzenia mobilne, która jest też przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu (Podkarpackie) Edyta Chabowska, portal dostępny jest w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Natomiast aplikacja na urządzenia mobilne zawiera dodatkowo wersje w języku ukraińskim i białoruskim.
Dzięki serwisowi podróżni mogą dowiedzieć się np. jak długi jest czas oczekiwania na poszczególnych przejściach granicznych na wschodniej granicy Polski, znaleźć informacje o ewentualnych zakłóceniach ruchu granicznego, utrudnieniach na drogach dojazdowych do przejść granicznych. Dzięki obrazom z kamer internetowych podróżni mogą także zobaczyć, w czasie rzeczywistym, aktualną sytuację na każdym z przejść granicznych.
Chabowska podkreśliła, że znacznym ułatwieniem dla podróżnych są także prognozy czasu oczekiwania na odprawy na przejściach.
"Na podstawie danych z minionych, analogicznych okresów prognozujemy czas oczekiwania na odprawy. Jest to na pewno przydatne dla osób planujących przekroczenie granicy w niedalekiej przyszłości" - mówiła rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu.
Na portalu znajdują się tam także przepisy prawne, dotyczące np. odpraw celnych, czy wzory dokumentów, jakie są wymagane przy przekraczaniu granicy. Można tam też znaleźć różne e-usługi, m.in. e-zwrot VAT, e-booking BUS, czyli rezerwacja odprawy celnej dla grup zorganizowanych, podróżujących autokarami.
Jest to pierwszy tego typu portal informacyjny wraz z mobilną aplikacją, który jest redagowany i prowadzony wspólnie przez dwie służby działające na granicy.
Rzeczniczka dodała, że wkrótce zostanie uruchomiona publikacja tzw. karty usług, czyli opis procedur związanych z odprawą celną i graniczną, obowiązujących na każdym drogowym przejściu granicznym: z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi i Ukrainą.
"Będzie to bardzo dokładny przewodnik dla podróżnych, z którego dowiedzą się, jakie dokumenty są im potrzebne do danej usługi. Na przykład, gdy ktoś chce złożyć skargę, to jakie formularze ma wypełnić, skąd je wziąć, jak je wypełnić, gdzie i kiedy złożyć, czy dana usługa jest płatna i ile kosztuje" - wyliczała rzeczniczka.
Jak zapowiedziała, zostanie również opublikowana aplikacja kontaktowa wraz z wykazem danych teleadresowych, która umożliwi zgłaszanie uwag na temat funkcjonowania placówek granicznych. (PAP)
Zobacz także
Konkurs na aplikacje przyjazne dla niepełnosprawnych
2014-09-06, 10:17Twórcy aplikacji mobilnych zapominają o tym, że ich użytkownikami chcą być także osoby niepełnosprawne - uważa Łukasz Drozda ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które już po raz drugi organizuje konkurs na aplikacje przyjazne… Czytaj dalej »
30 września ruszy nowy portal dla wybierających studia
2014-09-04, 14:04Kierunki studiów zagrożone zamknięciem, bieżąca oferta 435 uczelni, liczba studiujących i kandydatów na poszczególne kierunki m.in. takie dane znajdą się w portalu Wybierz Studia, przygotowanym przez resort nauki. Oficjalnie zacznie… Czytaj dalej »
Znamy ośmiu mistrzów nauk o życiu i o Ziemi
2014-09-04, 11:44Ośmiu wybitnych naukowców w dziedzinie nauk o życiu i o Ziemi zostało laureatami siedemnastej edycji programu 'Mistrz' - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na realizację swoich projektów badawczych otrzymali oni łącznie prawie 2,4 mln… Czytaj dalej »
Łaziki marsjańskie z całego świata zmierzą się w Świętokrzyskiem
2014-09-04, 08:27Siedemnaście uniwersyteckich zespołów, w tym aż dziewięć z Polski, rozpocznie w piątek rywalizację w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge, które odbędą się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Zwycięzców… Czytaj dalej »
Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria
2014-08-27, 13:55Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie… Czytaj dalej »