Nowy portal i aplikacja ułatwiają podróżnym przekraczanie granicy
Czas oczekiwania na odprawę na przejściach granicznych na wschodniej granicy Polski, utrudnienia na drogach dojazdowych - m.in. te informacje zawiera nowy portal granica.gov.pl. Informacje te są dostępne również w specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.
Strona została uruchomiona wspólnie przez Służbę Celną i Straż Graniczną. Jest to nowa, ulepszona odsłona działającego wcześniej portalu Służby Celnej. Dopełnieniem serwisu jest aplikacja na urządzenia mobilne, która jest też przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu (Podkarpackie) Edyta Chabowska, portal dostępny jest w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Natomiast aplikacja na urządzenia mobilne zawiera dodatkowo wersje w języku ukraińskim i białoruskim.
Dzięki serwisowi podróżni mogą dowiedzieć się np. jak długi jest czas oczekiwania na poszczególnych przejściach granicznych na wschodniej granicy Polski, znaleźć informacje o ewentualnych zakłóceniach ruchu granicznego, utrudnieniach na drogach dojazdowych do przejść granicznych. Dzięki obrazom z kamer internetowych podróżni mogą także zobaczyć, w czasie rzeczywistym, aktualną sytuację na każdym z przejść granicznych.
Chabowska podkreśliła, że znacznym ułatwieniem dla podróżnych są także prognozy czasu oczekiwania na odprawy na przejściach.
"Na podstawie danych z minionych, analogicznych okresów prognozujemy czas oczekiwania na odprawy. Jest to na pewno przydatne dla osób planujących przekroczenie granicy w niedalekiej przyszłości" - mówiła rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu.
Na portalu znajdują się tam także przepisy prawne, dotyczące np. odpraw celnych, czy wzory dokumentów, jakie są wymagane przy przekraczaniu granicy. Można tam też znaleźć różne e-usługi, m.in. e-zwrot VAT, e-booking BUS, czyli rezerwacja odprawy celnej dla grup zorganizowanych, podróżujących autokarami.
Jest to pierwszy tego typu portal informacyjny wraz z mobilną aplikacją, który jest redagowany i prowadzony wspólnie przez dwie służby działające na granicy.
Rzeczniczka dodała, że wkrótce zostanie uruchomiona publikacja tzw. karty usług, czyli opis procedur związanych z odprawą celną i graniczną, obowiązujących na każdym drogowym przejściu granicznym: z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi i Ukrainą.
"Będzie to bardzo dokładny przewodnik dla podróżnych, z którego dowiedzą się, jakie dokumenty są im potrzebne do danej usługi. Na przykład, gdy ktoś chce złożyć skargę, to jakie formularze ma wypełnić, skąd je wziąć, jak je wypełnić, gdzie i kiedy złożyć, czy dana usługa jest płatna i ile kosztuje" - wyliczała rzeczniczka.
Jak zapowiedziała, zostanie również opublikowana aplikacja kontaktowa wraz z wykazem danych teleadresowych, która umożliwi zgłaszanie uwag na temat funkcjonowania placówek granicznych. (PAP)
Zobacz także
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-01-26_1422278001.jpg)
Młodzi programiści zamknęli komputer w myszce
2015-01-26, 14:11Mouse-Box wygląda jak zwykła myszka do komputera. Ale czwórka młodych programistów zamknęła w niej m.in. spory procesor, moduł umożliwiający bezprzewodowe łączenie z internetem, 128 GB pamięci projektując 'podręczny' komputer… Czytaj dalej »
Ubisoft na celowniku - za usuwanie z kont gier
2015-01-26, 11:49Francuska spółka Ubisoft, należąca do najważniejszych światowych producentów i wydawców gier wideo, ponownie spotyka się z zarzutami klientów; tym razem odzew sprowokowała decyzja o niezapowiedzianym usunięciu z kont użytkowników… Czytaj dalej »
Fotony wolniejsze od światła
2015-01-23, 17:06Szkockim naukowcom udało się nadać fotonom prędkość mniejszą od prędkości światła - informuje serwis BBC News. Wyniki ich badań opublikowano na stronie Science Express. Czytaj dalej »
Archeolodzy odnaleźli na Świętym Krzyżu ślady wcześniejszych kościołów
2015-01-23, 13:31Archeolodzy prowadzący prace pod posadzką bazyliki na Świętym Krzyżu odkryli ślady trzech wcześniejszych kościołów, które stały w tym miejscu oraz zawaloną kryptę - prawdopodobnie romańską. Czytaj dalej »
Raport - co poprawia dostępność stron internetowych dla niewidomych i niedowidzących
2015-01-22, 16:52Użycie elektronicznego tekstu, a nie skanów czy zdjęć, nagłówki HTML, alternatywne opisy, właściwy kontrast kolorystyczny - to niektóre sposoby na to, żeby strona internetowa była dostępna dla osób niewidomych i niedowidzący… Czytaj dalej »