Nowy portal i aplikacja ułatwiają podróżnym przekraczanie granicy
Czas oczekiwania na odprawę na przejściach granicznych na wschodniej granicy Polski, utrudnienia na drogach dojazdowych - m.in. te informacje zawiera nowy portal granica.gov.pl. Informacje te są dostępne również w specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.
Strona została uruchomiona wspólnie przez Służbę Celną i Straż Graniczną. Jest to nowa, ulepszona odsłona działającego wcześniej portalu Służby Celnej. Dopełnieniem serwisu jest aplikacja na urządzenia mobilne, która jest też przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu (Podkarpackie) Edyta Chabowska, portal dostępny jest w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Natomiast aplikacja na urządzenia mobilne zawiera dodatkowo wersje w języku ukraińskim i białoruskim.
Dzięki serwisowi podróżni mogą dowiedzieć się np. jak długi jest czas oczekiwania na poszczególnych przejściach granicznych na wschodniej granicy Polski, znaleźć informacje o ewentualnych zakłóceniach ruchu granicznego, utrudnieniach na drogach dojazdowych do przejść granicznych. Dzięki obrazom z kamer internetowych podróżni mogą także zobaczyć, w czasie rzeczywistym, aktualną sytuację na każdym z przejść granicznych.
Chabowska podkreśliła, że znacznym ułatwieniem dla podróżnych są także prognozy czasu oczekiwania na odprawy na przejściach.
"Na podstawie danych z minionych, analogicznych okresów prognozujemy czas oczekiwania na odprawy. Jest to na pewno przydatne dla osób planujących przekroczenie granicy w niedalekiej przyszłości" - mówiła rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu.
Na portalu znajdują się tam także przepisy prawne, dotyczące np. odpraw celnych, czy wzory dokumentów, jakie są wymagane przy przekraczaniu granicy. Można tam też znaleźć różne e-usługi, m.in. e-zwrot VAT, e-booking BUS, czyli rezerwacja odprawy celnej dla grup zorganizowanych, podróżujących autokarami.
Jest to pierwszy tego typu portal informacyjny wraz z mobilną aplikacją, który jest redagowany i prowadzony wspólnie przez dwie służby działające na granicy.
Rzeczniczka dodała, że wkrótce zostanie uruchomiona publikacja tzw. karty usług, czyli opis procedur związanych z odprawą celną i graniczną, obowiązujących na każdym drogowym przejściu granicznym: z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi i Ukrainą.
"Będzie to bardzo dokładny przewodnik dla podróżnych, z którego dowiedzą się, jakie dokumenty są im potrzebne do danej usługi. Na przykład, gdy ktoś chce złożyć skargę, to jakie formularze ma wypełnić, skąd je wziąć, jak je wypełnić, gdzie i kiedy złożyć, czy dana usługa jest płatna i ile kosztuje" - wyliczała rzeczniczka.
Jak zapowiedziała, zostanie również opublikowana aplikacja kontaktowa wraz z wykazem danych teleadresowych, która umożliwi zgłaszanie uwag na temat funkcjonowania placówek granicznych. (PAP)
Zobacz także
Google: dochód w pierwszym kwartale wyniósł 17,3 mld dolarów
2015-04-24, 08:46Amerykański koncern Google ogłosił, że dochód w pierwszym kwartale 2015 roku wyniósł 17,3 mld dolarów, co stanowi wzrost w porównaniu z I kwartałem zeszłego roku, w którym osiągnięto dochód 15,4 mld. Mimo to wyniki są gorsze… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-04-24_1429863981.jpg)
Apple Watch trafia do sprzedaży mimo problemów z zapasami
2015-04-24, 08:01Po dwóch tygodniach przedsprzedaży Apple Watch trafia w piątek do wybranych, specjalnych sklepów na całym świecie w tym w Berlinie, Londynie, Los Angeles czy Tokio. Urządzenie na razie nie będzie sprzedawane w zwykłych sklepach koncernu… Czytaj dalej »
Politechnika Łódzka ma nowoczesne Centrum Technologii Informatycznych
2015-04-23, 12:2821 wysokospecjalistycznych laboratoriów z obszaru informatyki, klaster obliczeniowy i jaskinia 3D znalazły się w nowoczesnym Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej, które w czwartek uroczyście otwarto w Łodzi. Jego… Czytaj dalej »
Czterech kupców zainteresowanych pozyskaniem oddziału Nokii ds. map
2015-04-22, 14:02Co najmniej cztery podmioty są zainteresowane kupnem oddziału Nokii zajmującego się mapami i usługami lokalizacyjnymi - podaje niemiecki miesięcznik 'Manager Magazin'. Wśród potencjalnych kupców wymienia się Facebooka i niemieckie… Czytaj dalej »
Tesla 30 kwietnia zaprezentuje dwie nowe baterie, w tym ogniwa do domu
2015-04-22, 11:15Tesla zapowiedziała, że 30 kwietnia oficjalnie zaprezentuje dwie nowe baterie, z czego jedna ma znaleźć zastosowanie w gospodarstwach domowych, a druga np. w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej. Informacja w tej sprawie została… Czytaj dalej »