W weekend można zwiedzać centrum badań jądrowych w Świerku
Niedostępne na co dzień obiekty, m.in. jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA, będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, podczas dni otwartych tej placówki.
Największy w Polsce instytut naukowy w sobotę i niedzielę od godz. 9 do 18 otwiera swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych. Będzie można zobaczyć nie tylko reaktor MARIA, ale i Centrum Informatyczne Świerk, Ośrodek Radioizotopów Polatom czy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
Zwiedzający mają do wyboru dziesięć różnych tras. Podczas wycieczek na poszczególnych trasach można będzie obejrzeć np. reaktor MARIA, model elektrowni jądrowej, Centrum Informatyczne Świerk, laboratoria i bunkry, w których badane są akceleratory medyczne. Są też wycieczki po Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Odwiedzić można też Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych.
Atrakcje będzie można obejrzeć jedynie z przewodnikiem NCBJ w specjalnie zorganizowanych na miejscu grupach. Każdy przed wejściem na teren ośrodka będzie mógł wybrać jedną lub kilka tras tematycznych, w których będzie chciał uczestniczyć. Każda z nich zajmie od 30 do 85 minut, a o dostępności miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorzy zaplanowali również pokazy i zabawy z fizyką (dla młodzieży w wieku 11-15 lat).
Czas pomiędzy poszczególnymi wycieczkami będzie można spędzić na stoiskach tematycznych, na których zwiedzający zapoznają się m.in. z pracami nad energetyką przyszłości - fuzją jądrową czy aktualną sytuacją systemu energetycznego Francji. To jedyny kraj w Europie, który pozyskuje około 80 proc. energii z reaktorów jądrowych, dzięki czemu jego mieszkańcy korzystają z najtańszej energii elektrycznej.
Wybierając się do NCBJ trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty lub szkolną legitymację. Młodzież poniżej 18 lat, która nie będzie dysponowała żadnym z tych dokumentów, może wejść tylko pod opieką osoby dorosłej.
NCBJ znajduje się 30 km od Warszawy i 5 km od Otwocka. Na dni otwarte można dojechać własnym samochodem (organizatorzy zapewniają parking niestrzeżony) lub bezpłatnymi, specjalnie oznaczonymi autobusami, które kursować będą z Warszawy, Otwocka oraz Garwolina.
Szczegółowe informacje dotyczące dni otwartych NCBJ można znaleźć na stronie internetowej: www.ncbj.gov.pl
Reaktor MARIA pracuje w Świerku od 40 lat. Powstający w trakcie reakcji rozszczepienia jąder uranu strumień neutronów wykorzystywany jest do modyfikacji umieszczonego w rdzeniu reaktora materiału. Efektem jego pracy są radioizotopy wykorzystywane w medycynie, przemyśle i nauce. (PAP)
Zobacz także
130 młodym badaczom wręczono stypendia START
2015-05-23, 12:3930 młodych badaczy nagrodzono w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie stypendiami START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, ale najwybitniejszym laureatom stypendia podwyższono do 36 tys. … Czytaj dalej »
Akcja "Godzina bez myszy"
2015-05-21, 08:35Twórcy stron internetowych zbyt wielką wagę przykładają do estetyki, zapominając o funkcjonalności - przekonują inicjatorzy akcji 'Godzina bez myszy', której celem jest uświadomienie internautom, jak wiele barier w sieci napotykają… Czytaj dalej »
Komorowski: można w Polsce odnosić sukcesy
2015-05-19, 12:31Można odnosić w Polsce sukcesy, nie dysponując na samym początku żadnym wielkim kapitałem, a zdolnościami i kreatywnością - mówił podczas spotkania z twórcami gry 'Wiedźmin' prezydent Bronisław Komorowski. Czytaj dalej »
Sąd w Hamburgu zezwolił na używanie wtyczki blokującej reklamy
2015-05-18, 13:18Sąd w Hamburgu oddalił skargę wydawców niemieckich gazet 'Zeit Online' i 'Handelsblatt' przeciwko firmie Eyeo - twórcy i dystrybutora wtyczki Adblock Plus umożliwiającej blokowanie reklam. Wydawcy rozważają możliwość odwołania… Czytaj dalej »
Wristy - telefon dla dziecka, na szyję lub na rękę
2015-05-17, 14:30Polski telefon komórkowy rusza na podbój Europy. Wristy to prawdopodobnie najmniejsza komórka na świecie i jest adresowana przede wszystkim do rodziców, którzy chcą mieć stały kontakt ze swoimi dziećmi. Czytaj dalej »