W weekend można zwiedzać centrum badań jądrowych w Świerku
Niedostępne na co dzień obiekty, m.in. jedyny w Polsce reaktor jądrowy MARIA, będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku, podczas dni otwartych tej placówki.
Największy w Polsce instytut naukowy w sobotę i niedzielę od godz. 9 do 18 otwiera swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych. Będzie można zobaczyć nie tylko reaktor MARIA, ale i Centrum Informatyczne Świerk, Ośrodek Radioizotopów Polatom czy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
Zwiedzający mają do wyboru dziesięć różnych tras. Podczas wycieczek na poszczególnych trasach można będzie obejrzeć np. reaktor MARIA, model elektrowni jądrowej, Centrum Informatyczne Świerk, laboratoria i bunkry, w których badane są akceleratory medyczne. Są też wycieczki po Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Odwiedzić można też Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych.
Atrakcje będzie można obejrzeć jedynie z przewodnikiem NCBJ w specjalnie zorganizowanych na miejscu grupach. Każdy przed wejściem na teren ośrodka będzie mógł wybrać jedną lub kilka tras tematycznych, w których będzie chciał uczestniczyć. Każda z nich zajmie od 30 do 85 minut, a o dostępności miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorzy zaplanowali również pokazy i zabawy z fizyką (dla młodzieży w wieku 11-15 lat).
Czas pomiędzy poszczególnymi wycieczkami będzie można spędzić na stoiskach tematycznych, na których zwiedzający zapoznają się m.in. z pracami nad energetyką przyszłości - fuzją jądrową czy aktualną sytuacją systemu energetycznego Francji. To jedyny kraj w Europie, który pozyskuje około 80 proc. energii z reaktorów jądrowych, dzięki czemu jego mieszkańcy korzystają z najtańszej energii elektrycznej.
Wybierając się do NCBJ trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty lub szkolną legitymację. Młodzież poniżej 18 lat, która nie będzie dysponowała żadnym z tych dokumentów, może wejść tylko pod opieką osoby dorosłej.
NCBJ znajduje się 30 km od Warszawy i 5 km od Otwocka. Na dni otwarte można dojechać własnym samochodem (organizatorzy zapewniają parking niestrzeżony) lub bezpłatnymi, specjalnie oznaczonymi autobusami, które kursować będą z Warszawy, Otwocka oraz Garwolina.
Szczegółowe informacje dotyczące dni otwartych NCBJ można znaleźć na stronie internetowej: www.ncbj.gov.pl
Reaktor MARIA pracuje w Świerku od 40 lat. Powstający w trakcie reakcji rozszczepienia jąder uranu strumień neutronów wykorzystywany jest do modyfikacji umieszczonego w rdzeniu reaktora materiału. Efektem jego pracy są radioizotopy wykorzystywane w medycynie, przemyśle i nauce. (PAP)
Zobacz także
Od niedzieli pod Grunwaldem poszukiwania śladów krzyżackiego obozu
2015-08-15, 16:46Od niedzieli pod Grunwaldem naukowcy i archeolodzy rozpoczną poszukiwania krzyżackiego obozu z 1410 roku. W br. uczestnicy badań przez tydzień będą szukać także miejsc, w których w 1410 roku pod Stębarkiem toczyły się najcięższe… Czytaj dalej »
11 Bit Studios wciąż w formie
2015-08-15, 12:02Grupa 11 Bit Studios zarobiła w I półroczu 7,62 mln zł netto. Wynik zawdzięcza wciąż wysokiej sprzedaży gry „This War of Mine” oraz coraz lepszej pozycji 11 Bit Launchpad i Games Republic. Jesienią br. ukaże się „TWoM” na… Czytaj dalej »
Od września dzięki aplikacji mobilnej będzie można korzystać z danych GUS
2015-08-14, 08:37Od września, dzięki mobilnej aplikacji, będzie można korzystać z zasobów portalu geo.stat.gov.pl, gdzie w formie graficznej prezentowane są dane zebrane przez GUS - poinformował w czwartek dyrektor departamentu programowania i koordynacji… Czytaj dalej »
Palestyńczycy coraz bliżej sieci 3G
2015-08-14, 08:36Izrael poinformował władze Autonomii Palestyńskiej o możliwości przydzielenia pasm radiowych, które umożliwiłyby udostępnienie mieszkańcom Zachodniego Brzegu sieci 3G. Palestyńscy operatorzy mogą obecnie zaoferować swoim klientom… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-08-13_1439466961.jpg)
Marsjański łazik z UTP zmierzy się z konkurentami z całej Europy
2015-08-13, 13:52Studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wystartują w największych w Europie zawodach konstruktorów łazików marsjańskich. Stworzone przez młodych ludzi roboty będą musiały wykonać 5 zadań w terenie, a oceniać… Czytaj dalej »