PKP PLK uruchomiły dla pasażerów serwis monitorujący ruch pociągów
PKP Polskie Linie Kolejowe chcą ułatwić pasażerom planowanie podróży i w tym celu uruchomiły na swojej stronie internetowej serwis umożliwiający monitorowanie w czasie rzeczywistym wszystkich połączeń kolejowych - poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes PKP PLK Andrzej Pawłowski poinformował, że udostępnione narzędzie jest rozszerzeniem możliwości Portalu Pasażera PLK zawierającego wyszukiwarkę połączeń oraz rozkłady jazdy.
Dodał, że aby sprawdzić czy interesujące nas połączenie realizowane jest zgodnie z rozkładem i śledzić na mapie na bieżąco trasę pociągu, wystarczy wejść na stronę internetową: http://rozklad.plk-sa.pl, kliknąć w zakładkę "Mój pociąg", a następnie zakładkę "Na mapie".
"W przypadku pojawienia się zmian, pasażer może zapoznać się z ich przyczynami i czasem opóźnienia, a także przewidywaną godziną przyjazdu pociągu na kolejne stacje. Dostępne są również dodatkowe informacje, np. o uruchomieniu komunikacji zastępczej" - mówił.
Przedstawiciele PKP PLK podkreślili, że monitoring obejmuje wszystkie z ponad 4 tys. pociągów pasażerskich, jakie są uruchamiane każdego dnia przez 11 przewoźników korzystających z infrastruktury PKP PLK. Dane o pozycji pociągów pobierane są z ich nadajników GPS oraz z systemu sterowania ruchem zarządcy infrastruktury.
"Korzystając z naszych danych, planowanie podróży jest łatwiejsze, a w sytuacjach niecodziennych, bieżące informacje o realnym czasie podróży, pozwalają szybciej podejmować decyzje i ograniczyć trudności" - zachwalał Pawłowski.
Przedstawiciele spółki dodali, że nowa funkcjonalność została uruchomiona kilka dni temu i można z niej korzystać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Ma ona też być na bieżąco udoskonalana.
PKP PLK są zarządcą narodowej infrastruktury kolejowej, którą udostępniają na podstawie umów zawieranych z licencjonowanymi przewoźnikami kolejowymi.
Podstawowym produktem PKP PLK jest rozkład jazdy sprzedawany jako trasa pociągu układana na zamówienie przewoźnika kolejowego. (PAP)
Zobacz także
W Krakowie wręczono nagrody Narodowego Centrum Nauki
2014-10-09, 20:45Tegorocznymi laureatami nagród przyznawanymi młodym naukowcom przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) zostali profesorowie Janusz Bujnicki, Michał Horodecki i Marcin Miłkowski. Wyróżnienia wręczono w czwartek w krakowskich Sukiennicach. Czytaj dalej »
Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
2014-10-09, 17:41Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych… Czytaj dalej »
W Szwecji powstanie Europejskie Źródło Spalacyjne
2014-10-09, 08:37Najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii - Europejskie Źródło Spalacyjne - powstanie w szwedzkim Lund. Czytaj dalej »
Nobel z chemii za mikroskopię w skali nano [wideo]
2014-10-08, 12:30Nobla 2014 z chemii otrzymali Eric Betzig i William E. Moerner z USA oraz Niemiec Stefan W. Hell, którzy opracowali metodę mikroskopii fluorescencyjnej wysokiej rozdzielczości; ich prace są pomocne m.in. w badaniach chorób uszkadzających… Czytaj dalej »
Zamarznięte paliwo rakiety przyczyną problemów z satelitami Galileo
2014-10-08, 11:29Dwa satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo, wystrzelone w końcu sierpnia, nie dotarły na zaplanowaną orbitę z powodu zamarznięcia paliwa rakiety nośnej - ustaliła komisja niezależnych ekspertów. Czytaj dalej »