PKP PLK uruchomiły dla pasażerów serwis monitorujący ruch pociągów
PKP Polskie Linie Kolejowe chcą ułatwić pasażerom planowanie podróży i w tym celu uruchomiły na swojej stronie internetowej serwis umożliwiający monitorowanie w czasie rzeczywistym wszystkich połączeń kolejowych - poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes PKP PLK Andrzej Pawłowski poinformował, że udostępnione narzędzie jest rozszerzeniem możliwości Portalu Pasażera PLK zawierającego wyszukiwarkę połączeń oraz rozkłady jazdy.
Dodał, że aby sprawdzić czy interesujące nas połączenie realizowane jest zgodnie z rozkładem i śledzić na mapie na bieżąco trasę pociągu, wystarczy wejść na stronę internetową: http://rozklad.plk-sa.pl, kliknąć w zakładkę "Mój pociąg", a następnie zakładkę "Na mapie".
"W przypadku pojawienia się zmian, pasażer może zapoznać się z ich przyczynami i czasem opóźnienia, a także przewidywaną godziną przyjazdu pociągu na kolejne stacje. Dostępne są również dodatkowe informacje, np. o uruchomieniu komunikacji zastępczej" - mówił.
Przedstawiciele PKP PLK podkreślili, że monitoring obejmuje wszystkie z ponad 4 tys. pociągów pasażerskich, jakie są uruchamiane każdego dnia przez 11 przewoźników korzystających z infrastruktury PKP PLK. Dane o pozycji pociągów pobierane są z ich nadajników GPS oraz z systemu sterowania ruchem zarządcy infrastruktury.
"Korzystając z naszych danych, planowanie podróży jest łatwiejsze, a w sytuacjach niecodziennych, bieżące informacje o realnym czasie podróży, pozwalają szybciej podejmować decyzje i ograniczyć trudności" - zachwalał Pawłowski.
Przedstawiciele spółki dodali, że nowa funkcjonalność została uruchomiona kilka dni temu i można z niej korzystać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Ma ona też być na bieżąco udoskonalana.
PKP PLK są zarządcą narodowej infrastruktury kolejowej, którą udostępniają na podstawie umów zawieranych z licencjonowanymi przewoźnikami kolejowymi.
Podstawowym produktem PKP PLK jest rozkład jazdy sprzedawany jako trasa pociągu układana na zamówienie przewoźnika kolejowego. (PAP)
Zobacz także
W czwartek polskie urządzenie zacznie badać kometę
2014-11-12, 19:25Wylądowanie na komecie Churyumov-Gerasimenko to wielki sukces. Jednak dla polskich naukowców czas na prawdziwą radość nadejdzie dopiero w czwartek. Wtedy pracę na komecie rozpocznie polskie urządzenie Mupus - powiedział PAP inż. Jerzy… Czytaj dalej »
Naukowcy chcą wykorzystać antyrakowe składniki lnu w produkcji żywności
2014-11-10, 08:05Metody uzyskiwania z odtłuszczonych nasion lnu aktywnych peptydów i lignanów, mających właściwości antyrakowe oraz obniżające ciśnienie krwi, opracowali olsztyńscy naukowcy. Wyniki tych badań mogą być wykorzystane przy wytwarzaniu… Czytaj dalej »
Polskie urządzenie pomoże sondzie Rosetta
2014-11-09, 12:50Na kluczowy moment misji Rosetta - osadzenie na komecie lądownika Philae - niecierpliwie czekają polscy naukowcy. Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd Mupus, który będzie… Czytaj dalej »
MKiDN zleciło analizę prawną dot. opłaty od czystych nośników
2014-11-03, 20:06Resort kultury zlecił analizę prawną, która ma rozstrzygnąć, czy ewentualne obciążanie producentów smartfonów i tabletów opłatą na rzecz twórców wymagałoby zmian w prawie autorskim. To wynagrodzenie należne artystom, nie wpłynie… Czytaj dalej »
Google Polska: usuwając wyniki wyszukiwania, bierzemy pod uwagę interes publiczny
2014-11-03, 08:16Google bierze pod uwagę interes publiczny przy podejmowaniu decyzji o usunięciu wyników wyszukiwania - mówi Agata Wacławik-Wejman z Google Polska. Członkini Rady Google Lidia Kołucka-Żuk zwraca uwagę, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości… Czytaj dalej »