PKP PLK uruchomiły dla pasażerów serwis monitorujący ruch pociągów
PKP Polskie Linie Kolejowe chcą ułatwić pasażerom planowanie podróży i w tym celu uruchomiły na swojej stronie internetowej serwis umożliwiający monitorowanie w czasie rzeczywistym wszystkich połączeń kolejowych - poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezes PKP PLK Andrzej Pawłowski poinformował, że udostępnione narzędzie jest rozszerzeniem możliwości Portalu Pasażera PLK zawierającego wyszukiwarkę połączeń oraz rozkłady jazdy.
Dodał, że aby sprawdzić czy interesujące nas połączenie realizowane jest zgodnie z rozkładem i śledzić na mapie na bieżąco trasę pociągu, wystarczy wejść na stronę internetową: http://rozklad.plk-sa.pl, kliknąć w zakładkę "Mój pociąg", a następnie zakładkę "Na mapie".
"W przypadku pojawienia się zmian, pasażer może zapoznać się z ich przyczynami i czasem opóźnienia, a także przewidywaną godziną przyjazdu pociągu na kolejne stacje. Dostępne są również dodatkowe informacje, np. o uruchomieniu komunikacji zastępczej" - mówił.
Przedstawiciele PKP PLK podkreślili, że monitoring obejmuje wszystkie z ponad 4 tys. pociągów pasażerskich, jakie są uruchamiane każdego dnia przez 11 przewoźników korzystających z infrastruktury PKP PLK. Dane o pozycji pociągów pobierane są z ich nadajników GPS oraz z systemu sterowania ruchem zarządcy infrastruktury.
"Korzystając z naszych danych, planowanie podróży jest łatwiejsze, a w sytuacjach niecodziennych, bieżące informacje o realnym czasie podróży, pozwalają szybciej podejmować decyzje i ograniczyć trudności" - zachwalał Pawłowski.
Przedstawiciele spółki dodali, że nowa funkcjonalność została uruchomiona kilka dni temu i można z niej korzystać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Ma ona też być na bieżąco udoskonalana.
PKP PLK są zarządcą narodowej infrastruktury kolejowej, którą udostępniają na podstawie umów zawieranych z licencjonowanymi przewoźnikami kolejowymi.
Podstawowym produktem PKP PLK jest rozkład jazdy sprzedawany jako trasa pociągu układana na zamówienie przewoźnika kolejowego. (PAP)
Zobacz także
Odkrywcy "polskiej" komety: kolejne takie odkrycie to tylko kwestia czasu
2015-05-09, 10:39Na koncie mają już odkrycie ponad 100 planetoid i komety 'Polonia'. To jednak nie koniec misji czwórki pasjonatów astronomii: lekarza, biznesmena, studenta i ucznia technikum. W swoim obserwatorium w Chile zamontowali nowy teleskop i zapowiadają… Czytaj dalej »
Naukowcy z Polski i USA odkryli trzy nowe układy planetarne
2015-05-07, 16:27Trzy nowe układy planetarne odkrył zespół astronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii (Stany Zjednoczone). Układy towarzyszą starzejącym się gwiazdom, a w jednym z nich jest planeta… Czytaj dalej »
Polskie start-upy potrzebują finansowania, współpracy z nauką i mniej barier
2015-05-07, 13:44Polska ma olbrzymi potencjał innowacyjności, zwłaszcza wśród mikro, małych i średnich firm, jednak nasze start-upy potrzebują lepszego wsparcia finansowego ze strony państwa, zacieśnienia związków z uczelniami oraz znoszenia barier… Czytaj dalej »
Aplikacja Grobonet ułatwia odnalezienie grobów
2015-05-06, 12:10Gdzie znajduje się grób bliskiej osoby? Na to pytanie odpowie torunianom uruchomiony właśnie portal www.torunskiecmentarze.pl. Czytaj dalej »
Pneumobil z Politechniki Białostockiej jedzie na zawody na Węgry
2015-05-05, 16:40Skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej pneumobil napędzany sprężonym powietrzem jedzie na VIII Międzynarodowe Zawody Aventics Pneumobil, które w dniach 8-9 maja odbędą się w mieście Eger na Węgrzech. Studenci… Czytaj dalej »