Polacy w 2014 r. załatwili przez internet 80 mln spraw urzędowych
Polacy w ub. roku załatwili przez internet 80 mln spraw urzędowych; rewolucja cyfrowa w Polsce już trwa – mówi wiceszefowa MIR Iwona Wendel. Proces ten ma dokończyć program "Polska Cyfrowa"; zgłoszono już pierwsze projekty do tego programu - dodaje wiceszef MAC Roman Dmowski.
"Rewolucja cyfrowa w naszym kraju już się rozpoczęła. W programie +Polska Cyfrowa+ dedykujemy środki do dokończenia cyfryzacji wielu obszarów: sądownictwa, finansów, służby zdrowia i wielu innych" – mówiła Wendel na wtorkowej konferencji promującej program operacyjny "Polska Cyfrowa".
Innymi zadaniami do dokończenia są, według Wendel, sieci szerokopasmowego internetu. "Obecnie 100 proc. gmin jest w zasięgu szerokopasmowego internetu, ale tylko 50 proc. gospodarstw rzeczywiście z niego korzysta. Dlatego naszym wielkim celem rozwojowym, ale także zobowiązaniem jest to, żeby do 2020 r. 100 proc. gospodarstw miało do niego dostęp" – zapowiedziała wiceminister.
Wendel zwróciła też uwagę, że wiele usług cyfrowych już udostępniono w ramach programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013. Dzięki temu - jak mówiła - w ubiegłym roku aż 80 mln spraw urzędowych obywatele załatwili przez internet.
Wiceminister administracji i cyfryzacji Roman Dmowski uzupełnił, że zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie projektów dla e-usług publicznych. Na wsparcie mogą liczyć przedsięwzięcia związane z tworzeniem systemów informatycznych, które dostarczają e-usługi zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorców.
Dmowski poinformował, że złożono 39 wniosków na łączną sumę prawie 3 mld zł. Przypomniał, że na tego typu inwestycje przeznaczono ponad 945 mln euro. "Z jednej strony są to projekty, które mają na celu przygotowanie rozwiązań w poszczególnych obszarach administracji: sądownictwa, finansów państwa. Z drugiej strony, są też projekty ponadsektorowe, które mają dostarczyć elementy infrastruktury informatycznej. Chodzi o stworzenie bazy, na podstawie której będzie można budować inne systemy w sposób nowoczesny" – podkreślił wiceszef MAC.
Jako przykład podał dostęp do rejestrów, w których przechowywane są informacje o obywatelach, dzięki którym urzędnik nie będzie musiał wymagać od nich dostarczania kopii lub wypisów dokumentów, lecz będzie mógł je samodzielnie pobrać z tych rejestrów.
Zdaniem Dmowskiego wyjątkowość programu operacyjnego "Polska Cyfrowa" polega na jego kompleksowości, co, jak zaznaczył, daje szansę na skoordynowane działania w dziedzinie cyfryzacji kraju. "Z jednej strony ma on zapewnić powszechny dostęp do szybkiego internetu – układu nerwowego cyfryzacji. W oparciu o tę podstawę chcemy budować nowoczesne usługi cyfrowe, a na końcu chcemy pomóc osobom wykluczonym cyfrowo, które nie czują korzyści, jakie może im przynieść korzystanie z narzędzi cyfrowych" - dodał.
Wiceminister zapowiedział też, iż niebawem ruszą nabory wniosków o dofinansowanie UE inwestycji dotyczących budowy sieci szybkiego internetu dla gospodarstw domowych oraz projektów wpływających na podniesienie cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Na te przedsięwzięcia przeznaczono odpowiednio: 1 mld euro i 145 mln euro. "Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowania konkursowe. Jesteśmy praktycznie na etapie, gdzie wszystkie niezbędne dokumenty są przygotowane" – dodał.
Szefowa MIR Maria Wasiak podkreślała, że do tej pory żaden kraj UE, oprócz Polski, nie zdecydował się na utworzenie branżowego programu skoncentrowanego tylko na projektach dotyczących technologii informacyjno-komunikacyjnych. Program operacyjny "Polska Cyfrowa" na lata 2014-2020 jest kontynuacją finansowania projektów, które w latach 2007-2013 były realizowane z programów "Innowacyjna Gospodarka", "Rozwój Polski Wschodniej", a także regionalnych. To jedyny program w nowej perspektywie UE, który nie miał swojego odpowiednika - tłumaczyła.
"Program +Polska Cyfrowa+ jest doskonałym przykładem, jak polityka spójności może przyczyniać się do realizacji celów Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz stworzenia połączonego jednolitego rynku cyfrowego" - oceniła minister infrastruktury i rozwoju. (PAP)
Zobacz także
Smartfony Apple'a podatne na zdalne ataki przez sieć bezprzewodową
2015-04-24, 10:24Analitycy firmy Skycure zajmującej się bezpieczeństwem internetowym odkryli, że smartfony iPhone są podatne na ataki prowadzone za pomocą bezprzewodowych sieci Wi-Fi. W ich konsekwencji system operacyjny urządzeń koncernu Apple przestaje… Czytaj dalej »
Google: dochód w pierwszym kwartale wyniósł 17,3 mld dolarów
2015-04-24, 08:46Amerykański koncern Google ogłosił, że dochód w pierwszym kwartale 2015 roku wyniósł 17,3 mld dolarów, co stanowi wzrost w porównaniu z I kwartałem zeszłego roku, w którym osiągnięto dochód 15,4 mld. Mimo to wyniki są gorsze… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-04-24_1429863981.jpg)
Apple Watch trafia do sprzedaży mimo problemów z zapasami
2015-04-24, 08:01Po dwóch tygodniach przedsprzedaży Apple Watch trafia w piątek do wybranych, specjalnych sklepów na całym świecie w tym w Berlinie, Londynie, Los Angeles czy Tokio. Urządzenie na razie nie będzie sprzedawane w zwykłych sklepach koncernu… Czytaj dalej »
Politechnika Łódzka ma nowoczesne Centrum Technologii Informatycznych
2015-04-23, 12:2821 wysokospecjalistycznych laboratoriów z obszaru informatyki, klaster obliczeniowy i jaskinia 3D znalazły się w nowoczesnym Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej, które w czwartek uroczyście otwarto w Łodzi. Jego… Czytaj dalej »
Czterech kupców zainteresowanych pozyskaniem oddziału Nokii ds. map
2015-04-22, 14:02Co najmniej cztery podmioty są zainteresowane kupnem oddziału Nokii zajmującego się mapami i usługami lokalizacyjnymi - podaje niemiecki miesięcznik 'Manager Magazin'. Wśród potencjalnych kupców wymienia się Facebooka i niemieckie… Czytaj dalej »