W tym tygodniu kulminacja polskich obchodów dni społeczeństwa informacyjnego
Kształtowanie umiejętności cyfrowych i zainteresowań informatycznych u młodzieży to główny cel polskich obchodów Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego. Ich kulminacja przypada w tym tygodniu. Z tej okazji do Warszawy przyjedzie wiceszef KE Andrus Ansip.
14 maja Ansip w trakcie konferencji "Jednolity rynek cyfrowy: umiejętności, gospodarka, zatrudnienie" zaprezentuje strategię jednolitego rynku cyfrowego, za który odpowiada w Komisji Europejskiej. Jego główne założenia to: lepszy dostęp do dóbr i usług cyfrowych w całej Europie, stworzenie odpowiednich warunków i jednolitych zasad prowadzenia działalności dla sieci cyfrowych i usług innowacyjnych, by mogły się lepiej rozwijać, zmaksymalizowanie potencjału związanego z gospodarką cyfrową.
Jak uważa wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego i jeden z organizatorów obchodów Marek Hołyński, obecność Ansipa w trakcie obchodów Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) w Warszawie będzie wyrazem uznania dla polskiego wkładu w ten projekt.
"Polska ma spory wkład w te prace i dość silną pozycję w tworzeniu inicjatyw związanych ze społeczeństwem informacyjnym w Europie. Jesteśmy tym bardzo zainteresowani. Jest to program o tyle ważny, że na kontynencie mamy nadal bardzo dużo barier, związanych z istnieniem granic geograficznych. Wbrew pozorom, w świecie elektronicznym granice są głębsze niż w rzeczywistym, nadal wielu operacji nie da się przeprowadzić ze względu na ich istnienie" - powiedział PAP Hołyński.
Jego zdaniem w programie chodzi głównie o stopniowe obalanie tych granic, "ponieważ, jak się okazuje, w Europie większość ludzi korzysta z własnych, lokalnych zasobów, również w handlu elektronicznym, który - jak się wydawało - te bariery zlikwiduje".
Tegoroczna edycja ŚDSI odbywa się pod hasłem "Telekomunikacja i technologie informacyjno-komunikacyjne: źródła innowacji". Jak czytamy w komunikacie prasowym organizatorów, m.in. pokazane będą zagadnienia "mające szczególne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego, takie jak nowe interfejsy użytkownika czy inteligentne miasta".
Poszczególnym imprezom patronują ministrowie: administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, gospodarki Janusz Piechociński oraz edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. W programie znalazły się konferencje, konkursy i imprezy informacyjne, "których głównym celem jest popularyzowanie idei podnoszenia umiejętności posługiwania się narzędziami informatycznymi oraz rozbudzenie wśród młodzieży szkolnej zainteresowań informatycznych".
Jak uważa Hołyński, edukacja najmłodszych jest najważniejszym zadaniem w dziedzinie szeroko pojętego społeczeństwa informacyjnego.
"Istnieje przekonanie, że młode pokolenie urodziło się z myszką w ręku i doskonale daje sobie radę w internecie, że (młodzi) są naturalnymi użytkownikami sieci - "digital natives". Natomiast okazuje się, że ta ocena jest nieco pochopna, ponieważ wiele badań wskazuje na ich bardzo powierzchowną wiedzę, która sprowadza się zaledwie do kilku umiejętności - np. do gier. Ale jeśli stają przed trudniejszymi zadaniami, jak wyszukiwanie informacji czy ich ocena, to się w nich nie sprawdzają" - zaznacza Hołyński.
Jego zdaniem w dziedzinie edukacji najmłodszych jest wiele do zrobienia, a chodzi głównie o wyrabianie właściwych nawyków. Mają temu służyć konkursy dedykowane młodzieży szkolnej: "Są one adresowane głównie do szkół na różnych poziomach. Bierze w nich udział bardzo duża liczba dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszą się też konkursy dotyczące bezpieczeństwa poruszania się po sieci" - powiedział Hołyński. Jako przykład podał konkurs informatyczny "TIK?-TAK!", do udziału w którym zarejestrowało się prawie 30 tys. uczniów.
Obchody ŚDSI w Polsce odbędą się po raz dziewiąty. Organizuje je Polskie Towarzystwo Informatyczne we współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, administracji państwowej i parlamentu. Obchody zostały objęte honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, sekretarza generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego Houlin Zhao oraz patronatem instytucjonalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. (PAP)
Zobacz także
Ekspert: agresja w sieci wśród młodych ludzi ma różne formy
2014-02-22, 10:00Nie ma jednej agresji internetowej, w którą mogą być zaangażowani młodzi ludzie. W sieci mamy do czynienia z różnymi jej rodzajami - powiedział PAP prof. Jacek Pyżalski, pedagog z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, zajmujący się… Czytaj dalej »
MAC: Podniesienie umiejętności cyfrowych to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski
2014-02-20, 19:42Podniesienie umiejętności cyfrowych, w tym programistycznych, to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski - powiedział sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra MAC ds. rozwoju kompetencji cyfrowych… Czytaj dalej »
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »
W niedalekiej przyszłości policyjna kamizelka będzie "szyta na miarę"
2014-02-17, 11:34Lekka i dopasowana, bo 'szyta na miarę' ma być - w niedalekiej przyszłości - kuloodporna kamizelka policyjna. Specjalne urządzenie, a nie policyjny krawiec, zdejmie miarę i wykona wykrój. Czytaj dalej »
Nowe warsztaty i ścieżki edukacyjne w Młynie Wiedzy
2014-02-16, 16:50Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu udostępni od wtorku pierwsze w regionie kujawsko-pomorskim ścieżki tematyczne na wystawach optycznych. Dla zorganizowanych grup uczniów przygotowano nową ofertę warsztatów. Czytaj dalej »