Polskie start-upy potrzebują finansowania, współpracy z nauką i mniej barier
Polska ma olbrzymi potencjał innowacyjności, zwłaszcza wśród mikro, małych i średnich firm, jednak nasze start-upy potrzebują lepszego wsparcia finansowego ze strony państwa, zacieśnienia związków z uczelniami oraz znoszenia barier administracyjnych – uważają eksperci.
W czwartek w Warszawie odbyło się V Forum Młodych Przedsiębiorców "Młodzi Innowacyjni" zorganizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą i Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. Tematem forum, jak co roku, było dzielenie się pomysłami na rozwój i ułatwianie działalności młodych przedsiębiorców. Uczestniczyli w nim m.in. młodzi przedsiębiorcy, którym udało się wdrożyć innowacyjne przedsięwzięcia.
Rozpoczynając forum prezes KIG Andrzej Arendarski, powołał się na swoje statystyki z których wynika, że tylko 16 proc. młodych przedsiębiorców dobrze ocenia finansowanie start-upów w Polsce, a 30 proc. z nich ocenia je źle albo bardzo źle.
"Pokazuje to, że finansowanie jest jedną z podstawowych barier funkcjonowania młodego, innowacyjnego biznesu w Polsce, przede wszystkim start-upów" – uważa Arendarski.
Podobnego zdania była prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Bożena Lublińska-Kasprzak: "Rzeczywiście, ciągle mamy jeszcze mało instrumentów wsparcia publicznego dla start-upów. Widzimy, jak wiele jeszcze pozostało do zrobienia".
Lublińska-Kasprzak dodała również, że wsparcie finansowe ze strony agencji państwowych jest potrzebne tym bardziej, że na rynku brakuje pomocy w postaci inkubatorów przedsiębiorczości, funduszy Venture Capital lub innych narzędzi finansowania bardziej ryzykownych przedsięwzięć.
"Uważam, że w Polsce mamy olbrzymi potencjał innowacyjności, zwłaszcza wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Uważam, że z innowacyjnością jest całkiem nieźle, ponieważ na co dzień mamy do czynienia z fantastycznymi ludźmi, pomysłami i projektami, które doskonale radzą sobie w kraju i na całym świecie" – powiedziała prezes PARP.
Zaznaczyła również, że PARP w ubiegłych latach przeznaczyła na finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć łącznie 36 mln zł: "Większość to projekty organizowane przez małe firmy, które działają na rynku krótko, ale mieliśmy też programy dedykowane specjalnie dla start-upów".
Drugą kwestią, której zdaniem szefa KIG potrzebują młodzi przedsiębiorcy w Polsce, jest lepsza współpraca biznesu z ośrodkami naukowymi i wyższymi uczelniami. Dlatego zapowiedział zacieśnienie współpracy KIG z uczelniami wyższymi, "zarówno z czołówką prywatnych uczelni jak Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej czy Akademią Leona Koźmińskiego, ale także z Politechniką Warszawską".
Z kolei dyrektor Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Mieczysław Bąk wskazał, że dla młodego biznesu ważne jest znoszenie barier hamujących ich rozwój. Za najważniejsze uznał bariery finansowe i administracyjne.
"Polska gospodarka jest innowacyjna, ale głównie poprzez nabywanie nowych pomysłów, licencji, patentów. Staramy się to zmienić od kilku lat. Potrzebujemy pomysłów, i jak najmniejszej ilości przeszkód w ich realizacji" – konkludował Bąk. (PAP)
Zobacz także
Polacy stworzyli pierwszą responsywną stronę z wynikami sportowymi
2015-12-06, 12:51Polacy stworzyli pierwszy na świecie responsywny serwis z wynikami sportowymi, również tymi z niższych klas. Responsywny, czyli dopasowujący się do urządzenia, na którym stronę się ogląda - tłumaczył PAP współzałożyciel mWyniki.pl… Czytaj dalej »
DDoS najtańszą i najbardziej paraliżującą formą ataku w sieci
2015-12-06, 12:50Asymetria między kosztami przeprowadzenia ataku DDoS a stratami ponoszonymi przez jego ofiary prowadzi do lawinowego wzrostu stosowania tej metody ataku. Wykonanie DDoS zlecić można już za kilka dolarów. Grupa Armada Collective przeprowadziła… Czytaj dalej »
Estonia stawia na technologię chmury w trosce o cyberbezpieczeństwo
2015-12-04, 16:37W trosce o cyberbezpieczeństwo Estonia zamierza przenieść znaczną część rządowych danych do chmur obliczeniowych, by - jeśli zajdzie taka potrzeba - móc nawet zarządzać krajem z zagranicy - pisze w piątek Reuters. Czytaj dalej »
Na rynku tabletów jedynie urządzenia profesjonalne notują wzrost sprzedaży
2015-12-04, 10:13W 2015 r. sprzedanych zostanie o 8 proc. mniej tabletów niż w roku ubiegłbym roku; rośnie natomiast branża tabletów profesjonalnych oraz urządzeń z odłączaną klawiaturą sprzętową, co może być szansą dla Apple i Microsoftu… Czytaj dalej »
Mobilna wersja "World of Tanks" trafi na PC
2015-12-04, 10:09Mobilna wersja popularnej gry MMO 'World of Tanks Blitz' wkrótce zostanie udostępniona na Windows 10. Ma to pozwolić na międzyplatformową rozgrywkę użytkownikom smartfonów, tabletów oraz PC z systemem Microsoftu. Czytaj dalej »