Konsultacje polsko-niemieckie: wspólna walka z cyberprzestępczością
Następstwem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych ma być m.in. wspólna walka z cyberprzestępczością, współpraca w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w administracji, a także lepsza kooperacja służb policyjnych, granicznych i celnych obu krajów.
13. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbyły się w poniedziałek w Warszawie, pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel.
Kwestie cyberbezpieczeństwa regulować ma podpisane przez szefa resortu administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego i niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere'a wspólne oświadczenie. Oba kraje deklarują wolę współpracy, zobowiązały dzielić się dobrymi praktykami i wiedzą w zakresie zabezpieczeń sieci informatycznych. Zamierzają również promować współpracę CERT-ów (zespołów reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci komputerowych) i mechanizmy wczesnego ostrzegania w przypadku transgranicznych zagrożeń i incydentów w cyberprzestrzeni.
Według MAC bezpieczeństwo cyberprzestrzeni jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. "Zarówno strona polska jak i niemiecka przywiązują do tego zagadnienia ogromną wagę - eksperci obydwu państw na bieżąco wymieniają doświadczenia. Strona polska ma nadzieję, że rozpoczęta współpraca zaowocuje ustaleniem trwałych kanałów komunikacji w przypadku zagrożeń cybernetycznych" – pisał o polsko-niemieckich konsultacjach resort administracji i cyfryzacji.
W czasie spotkań ministrów poruszono także temat ochrony danych. MAC podało, że Polska od samego początku mocno popiera projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony danych osobowych. Tłumaczyło, że obecne przepisy dotyczące ochrony danych z 1995 roku, są przestarzałe i niewystarczająco dostosowane do nowych wyzwań, wynikających z szybkiego rozwoju technologicznego i globalizacji. Ich wdrażanie również znacznie różni się w poszczególnych państwach członkowskich, dlatego przyjęcie rozporządzenia ma, zdaniem resortu administracji, istotne znaczenie dla zakończenia budowy jednolitego rynku cyfrowego w 2015 roku.
9 lipca wchodzi w życie polsko-niemiecka umowa o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa w pasie przygranicznym Polski i Niemiec. Szefowie MSW – Teresa Piotrowska oraz Thomas de Maiziere - omówili więc szczegóły tego porozumienia międzyrządowego, regulującego zadania służb obu krajów w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępstw oraz wykroczeń, jak i ścigania sprawców. Rozmawiali też o współpracy w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii w administracji - poinformowało MSW w Warszawie.
Zawarta przed rokiem umowa ustanawia ramy prawne współpracy między Polską i Niemcami poprzez wymianę informacji dotyczących m.in. popełnionych przestępstw oraz technik i metod działania organizacji przestępczych. Służby obu krajów dzięki niej będą miały pełny dostęp do informacji na temat danych osób, pojazdów czy innych dokumentów. Wspólnie lub samodzielnie będą ponadto mogły działać na terenie drugiego kraju, np. w czasie pościgu za przestępcą.
Podczas imprez masowych, np. meczu piłkarskiego, oddział z jednego kraju będzie mógł być podporządkowany pod dowództwo funkcjonariusza z drugiego państwa, który kieruje operacją.
Dotychczas kwestię współpracy służb regulowały cztery odrębne porozumienia zawarte przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej (2004 r.) i Strefy Schengen (2007 r.). (PAP)
Zobacz także
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-03-24_1458828341.jpg)
Bydgoska firma wydała pierwszą grę mobilną z Rockym Balboa
2016-03-24, 15:00W sklepie Apple App Store można już pobrać grę Real Boxing 2 ROCKY™. Producentem gry jest bydgoskie studio Vivid Games. Czytaj dalej »
Polacy opisali naczynia krwionośne z białkami sprzed ćwierć miliarda lat
2016-03-18, 11:37Zespół polskich naukowców odkrył, zbadał i opisał skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie ćwierć miliarda lat. Wykorzystane do badań szczątki znaleziono… Czytaj dalej »
Wiceszef MR: chcemy, by w perspektywie dekady Polska była krajem startupów
2016-03-13, 20:27Zależy nam na tym, by w perspektywie najbliższej dekady Polska była postrzegana jako kraj startupów, tworzący im dobre warunki do powstawania i dynamicznego rozwoju - mówi PAP wiceszef MR Adam Hamryszczak. Na polskich uczelniach nie… Czytaj dalej »
W kwestii cyberbezpieczeństwa brakuje rozwiązań systemowych
2016-03-10, 10:53Rząd powinien bardziej zaangażować się w rozwiązywanie kwestii dot. cyberbezpieczeństwa - mówili eksperci po publikacji raportu CERT Orange Polska 2015. Wg danych Orange w polskim internecie systematycznie wzrasta liczba groźnych … Czytaj dalej »
Naukowcy z UMK stworzyli grę, która uczy i bawi
2016-02-23, 15:49Ma relaksować, bawić i uczyć. Naukowcy z toruńskiego UMK stworzyli grę terapeutyczną, która ma pomóc dzieciom mającym problem z nauką matematyki. Czytaj dalej »