Polscy inżynierowie kończą prace nad laserową drukarką 3D
Sinterit, firma założona przez polskich inżynierów, finalizuje prace nad drukarką 3D wykorzystującą innowacyjną technologię laserową, która umożliwia bardzo dokładny wydruk elementów: całych ruchomych mechanizmów, elastycznych przedmiotów, a nawet książek.
Urządzenie - jak zapewniają projektanci - będzie można kupić jeszcze w tym roku.
“Dzięki autorskiej technologii obiekty drukowane naszą drukarką mają delikatnie chropowatą powierzchnię, dzięki czemu nie przypominają typowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Bardzo często osoba trzymająca w ręku książeczkę wydrukowaną na naszym urządzeniu porównuje ją do papieru czerpanego. Taka tekstura wydrukowanych przedmiotów pozwala na zastosowania naszej drukarki również tam, gdzie tzw. plastikowy wygląd nie jest akceptowalny, np. dotyczy to biżuterii i produktów ekskluzywnych” - tłumaczy Konrad Głowacki z Sinterit.
“Zasada działania naszej technologii jest prosta. Warstwa proszku jest rozprowadzana na przestrzeni roboczej, a laser spieka ją w miejscach, gdzie mają być elementy drukowanego modelu. Nie ma potrzeby dodawania wsporników podczas druku, znosimy więc ograniczenia odnośnie tego, co da się wydrukować. Nasze urządzenie może drukować całe działające mechanizmy, rzeczy które mają być elastyczne (np. całe mechanizmy sprężynujące). Jedynym ograniczeniem jest szerokość plamki lasera” - dodaje Paweł Szczurek, kierownik projektu w Sinterit.
Pierwsze, prototypowe wydruki charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością, są to m.in. modele do makiet architektonicznych, łożyska kulkowe, bransoletki powleczone specjalną żywicą nadającą połysk czy obudowy układów Raspberry Pi.
Firma widzi swoją grupę docelową głównie wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą wykorzystać drukarkę do prototypowania, produkcji krótkoseryjnej lub na zamówienie. "Drukowanie bez utraty jakości umożliwi m.in. przyspieszenie procesu druku małoseryjnego w firmach (np. obudowy do pilotów, czujników, elektroniki robionej na zamówienie)” - wyjaśnia Michał Grzymała-Moszczyński z Sinterit.
Przedstawiciele Sinterit deklarują, że drukarkę będzie można zamówić w przedsprzedaży po wakacjach, z dostawą pod koniec tego roku. (PAP)
Zobacz także
Wzrost zysków ze sprzedaży cyfrowej muzyki; spadek wpływów z CD
2015-03-20, 12:59Po raz pierwszy roczne zyski serwisów oferujących streaming muzyki przerosły w USA wpływy ze sprzedaży płyt CD - wynika z raportu amerykańskiego zrzeszenia wydawców muzycznych (RIAA). W 2014 r. wartość sprzedaży cyfrowej muzyki… Czytaj dalej »
Amazon uzyskał zgodę na testowanie dronów w celach komercyjnych
2015-03-20, 09:08Firma sprzedaży wysyłkowej Amazon uzyskała od władz amerykańskich zezwolenie na testowanie samolotów bezzałogowych, które docelowo mają być wykorzystywane do szybkiego dostarczania przesyłek do odbiorców. Czytaj dalej »
„Dying Light” światowym hitem – ponad 3,2 mln graczy
2015-03-20, 08:08W polską grę komputerową „Dying Light” zagrało już ponad 3,2 mln osób na całym świecie - podało studio Techland. Tym samym udało się przebić poprzedni rekord firmy ustanowiony przez serię „Dead Island”. Czytaj dalej »
Google Play wprowadza kategorie wiekowe
2015-03-19, 19:42Google Play zrezygnowało z własnego systemu klasyfikacji gier i aplikacji na system Android na rzecz regionalnych kategorii wiekowych nadawanych m.in. przez PEGI i ESRB. Zmienił się również proces kontroli nad klasyfikacją udostępnianych… Czytaj dalej »
Szef Tesli: przyszłość motoryzacji należy do autonomicznych samochodów
2015-03-19, 18:40Szef Tesli Elon Musk uważa, że przyszłość motoryzacji należy do samochodów autonomicznych, a za około 20 lat ludzie mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów poruszających się po drogach. W jego ocenie człowiek stanowi za duże… Czytaj dalej »