Polscy inżynierowie kończą prace nad laserową drukarką 3D
Sinterit, firma założona przez polskich inżynierów, finalizuje prace nad drukarką 3D wykorzystującą innowacyjną technologię laserową, która umożliwia bardzo dokładny wydruk elementów: całych ruchomych mechanizmów, elastycznych przedmiotów, a nawet książek.
Urządzenie - jak zapewniają projektanci - będzie można kupić jeszcze w tym roku.
“Dzięki autorskiej technologii obiekty drukowane naszą drukarką mają delikatnie chropowatą powierzchnię, dzięki czemu nie przypominają typowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Bardzo często osoba trzymająca w ręku książeczkę wydrukowaną na naszym urządzeniu porównuje ją do papieru czerpanego. Taka tekstura wydrukowanych przedmiotów pozwala na zastosowania naszej drukarki również tam, gdzie tzw. plastikowy wygląd nie jest akceptowalny, np. dotyczy to biżuterii i produktów ekskluzywnych” - tłumaczy Konrad Głowacki z Sinterit.
“Zasada działania naszej technologii jest prosta. Warstwa proszku jest rozprowadzana na przestrzeni roboczej, a laser spieka ją w miejscach, gdzie mają być elementy drukowanego modelu. Nie ma potrzeby dodawania wsporników podczas druku, znosimy więc ograniczenia odnośnie tego, co da się wydrukować. Nasze urządzenie może drukować całe działające mechanizmy, rzeczy które mają być elastyczne (np. całe mechanizmy sprężynujące). Jedynym ograniczeniem jest szerokość plamki lasera” - dodaje Paweł Szczurek, kierownik projektu w Sinterit.
Pierwsze, prototypowe wydruki charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością, są to m.in. modele do makiet architektonicznych, łożyska kulkowe, bransoletki powleczone specjalną żywicą nadającą połysk czy obudowy układów Raspberry Pi.
Firma widzi swoją grupę docelową głównie wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą wykorzystać drukarkę do prototypowania, produkcji krótkoseryjnej lub na zamówienie. "Drukowanie bez utraty jakości umożliwi m.in. przyspieszenie procesu druku małoseryjnego w firmach (np. obudowy do pilotów, czujników, elektroniki robionej na zamówienie)” - wyjaśnia Michał Grzymała-Moszczyński z Sinterit.
Przedstawiciele Sinterit deklarują, że drukarkę będzie można zamówić w przedsprzedaży po wakacjach, z dostawą pod koniec tego roku. (PAP)
Zobacz także
IFA 2015: prezes LG o technologii OLED i przyszłości telewizorów
2015-09-04, 16:54Innowacje w branży technologii obrazu - zwłaszcza nowe typy paneli oparte na matrycach OLED zmienią sposób, w jaki doświadczamy treści wizualnych oraz projektujemy nasze otoczenie - przekonywał dr Sang-Beom Han, dyrektor LG Display… Czytaj dalej »
Smartwatche z Android Wear będą współpracowały także z iPhone'em
2015-09-01, 09:54Amerykański gigant technologiczny Google ogłosił w poniedziałek, że smartwatche z systemem operacyjnym Android Wear będą współpracowały także z iPhone'em w wersji 5 i późniejszymi. Na razie nie wiadomo, kiedy nowa usługa będzie… Czytaj dalej »
Boeing opracował laserowe działko do strącania dronów
2015-09-01, 09:50Firma Boeing poinformowała o pomyślnym przetestowaniu działka laserowego do zestrzeliwania dronów. Urządzenie to - Compact Laser Weapons System - jest przenośne i, jak wskazuje producent, można je bardzo szybko przygotować do dzia… Czytaj dalej »
System antyplagiatowy w szkołach średnich
2015-09-01, 09:44Nowe narzędzie do walki z plagiatowaniem w szkołach. Od 1 września Internetowy System Antyplagiatowy Plagiat.pl dostępny jest w 3 tysiącach szkół średnich na terenie całego kraju. Czytaj dalej »
Firma z Polski dostarczy oprogramowanie dla OBWE
2015-08-27, 17:31Polska firma IC Solutions podpisała kontrakt z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na dostarczenie oprogramowania do 300 elektronicznych długopisów. Urządzenia będą wykorzystywane przez obserwatorów OBWE podczas… Czytaj dalej »