Opracowano technologię niewidocznego ogniwa słonecznego wbudowanego w ekran
Sunpartner Technologies opracowało ogniwo słoneczne, które może być instalowane jako niewidzialna warstwa w dowolnym typie ekranów urządzeń mobilnych. Firma otrzymała za tę innowację nagrodę "Best Technical Development within Energy Harvesting and Storage" targów IDTechEx Europe 2015.
WysipsR Crystal to ogniwo słoneczne wytwarzane w formie cienkiej folii (o grubości mniej niż 0,5 mm), charakteryzującej się przepuszczalnością świetlną rzędu 90 proc. Może być ono integrowane w procesie produkcji w dowolnym typie ekranu, jako jego dodatkowa warstwa. Obecna wersja ogniwa umożliwia działanie urządzenia po wyczerpaniu baterii głównej nawet przez 10 min. Technologia może być szczególnie przydatna w kryzysowych lub nagłych wypadkach - wykonanie rozmowy telefonicznej, uruchomienie GPS etc.
"Nagroda targów IDTechEx Europe pomoże w promowaniu naszych produktów i w rozwoju naszego przedsiębiorstwa we Francji i na świecie, bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia" - mówił po otrzymaniu nagrody Gregory Winter, dyrektor sprzedaży i rozwoju w Sunpartner Technologies.
"Obserwujemy obecnie prawdziwą eksplozję pól zastosowania urządzeń mobilnych i podłączonych do sieci, ze zjawiskiem tym wiążą się jednak nowe wyzwania, wśród których najpoważniejszym jest zapewnienie wydajności energetycznej oraz uczynienie samego procesu jej produkcji jak najbardziej przyjaznym dla środowiska. Opracowane przez nas technologie WysipsR, bazując na innowacyjnych, przepuszczalnych ogniwach świetlnych, wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom" - dodaje Winter.
Firma opracowała także WysipsR Graphics - ogniwo słoneczne w formie niewidocznej folii, którą można wbudować jako jedną z warstw obudowy czy wykończenia urządzenia elektrycznego oraz WysipsR Cameleon do stosowania m.in. w elewacjach budynków. Kluczową cechą całej rodziny tych technologii jest ich niewidoczność, co sprawia, że zastosowanie ogniwa nie ingeruje w estetykę urządzeń czy elementów infrastruktury miejskiej, generując przy tym dodatkową energię.
Sunpartner Technologies założono w 2008 r. we francuskim Aix-en-Provence. Firma zatrudnia obecnie 53 pracowników. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce podczas targów IDTechEx Europe 2015. (PAP)
Zobacz także
![](public/info/2017/thumb_480_0/2017-02-25_1488043511.jpg)
Startup Weekend w Toruniu
2017-02-25, 18:21100 uczestników z kraju i zagranicy podzielonych na zespoły. 54 godziny na przygotowanie projektu biznesu lub produktu, który będzie można sprzedać na rynku. W Toruńskim Parku Technologicznym zorganizowano Startup Weekend. Czytaj dalej »
![](public/info/2017/thumb_480_0/2017-02-22_1487793531.jpg)
Odkryto system siedmiu planet podobnych do Ziemi
2017-02-22, 20:55Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas 'zaledwie' 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie… Czytaj dalej »
Autonomiczne samochody Ubera rozpoczęły jazdy w Arizonie
2017-02-22, 10:58Autonomiczne samochody Ubera rozpoczęły jazdy po ulicach miasta Tempe w amerykańskim stanie Arizona. Pierwszym oficjalnym pasażerem samodzielnie jeżdżącego pojazdu koncernu był gubernator Doug Ducey, który już wcześniej wspierał… Czytaj dalej »
W 2030 r. krajowy sektor kosmiczny ma skutecznie konkurować na rynku UE
2017-02-16, 10:32Wdrożenie Polskiej Strategii Kosmicznej sprawi, że w 2030 roku krajowy sektor kosmiczny będzie mógł skutecznie konkurować na europejskim rynku, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego… Czytaj dalej »
Powstanie aplikacja na smartfony do wysyłania zgłoszeń na numer 112
2017-02-11, 13:40Rozpoczęcie konkursu na mobilną aplikację do wysyłania zgłoszeń na numer 112 ogłosił w sobotę w Poznaniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot. 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego… Czytaj dalej »