Opracowano technologię niewidocznego ogniwa słonecznego wbudowanego w ekran
Sunpartner Technologies opracowało ogniwo słoneczne, które może być instalowane jako niewidzialna warstwa w dowolnym typie ekranów urządzeń mobilnych. Firma otrzymała za tę innowację nagrodę "Best Technical Development within Energy Harvesting and Storage" targów IDTechEx Europe 2015.
WysipsR Crystal to ogniwo słoneczne wytwarzane w formie cienkiej folii (o grubości mniej niż 0,5 mm), charakteryzującej się przepuszczalnością świetlną rzędu 90 proc. Może być ono integrowane w procesie produkcji w dowolnym typie ekranu, jako jego dodatkowa warstwa. Obecna wersja ogniwa umożliwia działanie urządzenia po wyczerpaniu baterii głównej nawet przez 10 min. Technologia może być szczególnie przydatna w kryzysowych lub nagłych wypadkach - wykonanie rozmowy telefonicznej, uruchomienie GPS etc.
"Nagroda targów IDTechEx Europe pomoże w promowaniu naszych produktów i w rozwoju naszego przedsiębiorstwa we Francji i na świecie, bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia" - mówił po otrzymaniu nagrody Gregory Winter, dyrektor sprzedaży i rozwoju w Sunpartner Technologies.
"Obserwujemy obecnie prawdziwą eksplozję pól zastosowania urządzeń mobilnych i podłączonych do sieci, ze zjawiskiem tym wiążą się jednak nowe wyzwania, wśród których najpoważniejszym jest zapewnienie wydajności energetycznej oraz uczynienie samego procesu jej produkcji jak najbardziej przyjaznym dla środowiska. Opracowane przez nas technologie WysipsR, bazując na innowacyjnych, przepuszczalnych ogniwach świetlnych, wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom" - dodaje Winter.
Firma opracowała także WysipsR Graphics - ogniwo słoneczne w formie niewidocznej folii, którą można wbudować jako jedną z warstw obudowy czy wykończenia urządzenia elektrycznego oraz WysipsR Cameleon do stosowania m.in. w elewacjach budynków. Kluczową cechą całej rodziny tych technologii jest ich niewidoczność, co sprawia, że zastosowanie ogniwa nie ingeruje w estetykę urządzeń czy elementów infrastruktury miejskiej, generując przy tym dodatkową energię.
Sunpartner Technologies założono w 2008 r. we francuskim Aix-en-Provence. Firma zatrudnia obecnie 53 pracowników. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce podczas targów IDTechEx Europe 2015. (PAP)
Zobacz także
Wrocławscy studenci zbadają szkodliwość freonów
2015-01-14, 08:22Studenci z Wrocławia sprawdzą, czy freon jest tak bardzo szkodliwy, jak zwykle się uważa. Na balonie wysłanym przez Europejską Agencję Kosmiczną umieszczą aparaturę, która sprawdzi, jak szybko w kosmosie z freonu uwalnia się niszczący… Czytaj dalej »
Woody Allen nakręci serial telewizyjny dla Amazon Studios
2015-01-13, 19:14Woody Allen nakręci serial telewizyjny dla Amazon Studios - poinformowała amerykańska wytwórnia. Serial - pierwszy w karierze legendarnego reżysera - będzie dostępny w wybranych krajach w serwisie streamingowym Prime Instant Video… Czytaj dalej »
Powstał prototyp ARUZa - unikalnego symulatora cyfrowego
2015-01-13, 17:31Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) - największy na świecie cyfrowy symulator pozwalający odtwarzać przebieg złożonych reakcji chemicznych - powstaje w Łodzi. Jego moc obliczeniowa będzie porównywalna z najnowszymi… Czytaj dalej »
Powstaje prototyp nadajnika naprowadzającego na miejsce katastrof lotniczych
2015-01-13, 08:32Prototyp nadajnika naprowadzającego służby poszukiwawcze na miejsce katastrof lotniczych budują naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To urządzenie, które w oparciu o sygnały satelitarne, ma z dużą dokładnością wskazywać… Czytaj dalej »
Kontrowersyjna gra "Hatred" ukaże się na Steam
2015-01-12, 09:36Polska niezależna gra 'Hatred' - symulator samobójczej masakry - w połowie roku ukaże się na platformie Steam. Kontrowersyjna gra, której producenci oskarżani byli o rasizm, uzyskała niezbędną liczbę głosów do publikacji cyfr… Czytaj dalej »