Nowoczesny symulator do szkolenia pilotów liniowych działa w Łodzi
O nowoczesny symulator do szkolenia przyszłych pilotów liniowych do tzw. uprawnień do lotów według przyrządów wzbogacił się ośrodek szkolenia lotniczego Bartolini Air w Łodzi. Urządzenie może realistycznie symulować m.in. turbulencje czy nagłe przyspieszenia samolotu.
Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał już certyfikat zatwierdzający dopuszczenie urządzenia do użytku.
Amerykański symulator RedBird FMX - jak wyjaśnił Bartłomiej Walas, współzałożyciel Bartolini Air - jest pierwszym certyfikowanym urządzeniem działającym na ruchomej platformie; może nie tylko przedstawiać pracę poszczególnych systemów samolotu czy symulować to, co widzi pilot za oknem, ale także pozwala na realistycznie odczuwanie turbulencji, przyśpieszeń czy nagłych zmian położenia maszyny.
Według Walasa, zastosowanie symulatora znacząco obniża koszt szkolenia i przede wszystkim daje nieporównywalne większe możliwości zainscenizowania sytuacji, które na prawdziwym samolocie byłyby zbyt niebezpieczne do wykonania.
Symulator, który kosztował ok. 1 mln zł, został zainstalowany w terminalu lotniska w Łodzi; szkolenie na nim rozpoczęło już kilku pilotów. (PAP)
Zobacz także
Serwis relacjebiograficzne.pl - historia konkretnych ludzi i ich przeżyć
2017-01-30, 13:30Serwis relacje.biograficzne.pl to nie jest historia podręcznikowa - fakty, nazwiska, daty. To historia konkretnych ludzi i ich przeżyć - o nowo powstałym serwisie internetowym relacjebiograficzne.pl opowiadają dr Jarosław Pałka i Maria… Czytaj dalej »
Rurociągowiec - innowacyjny robot do prac inspekcyjnych powstaje w AGH
2017-01-28, 12:09Rurociągowiec, innowacyjny robot do prac inspekcyjnych, powstaje w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Urządzenie, w przeciwieństwie do innych tego typu konstrukcji, może się automatycznie poruszać w różnych rurociągach - zarówno… Czytaj dalej »
Eksperci: dzięki zdrowej diecie i ruchowi można uniknąć połowy nowotworów
2017-01-27, 17:05Zdrowia dieta i regularna aktywność fizyczna mogą się przyczynić do zmniejszenia o połowę liczby zachorowań na nowotwory złośliwe - mówili eksperci w piątek w stolicy podczas II Narodowego Kongresu Żywieniowego. Czytaj dalej »
Mercedes stawia na nowe technologie z autonomiczną jazdą na czele
2017-01-26, 16:22Cyfrowe usługi, technologia autonomicznej jazdy, system wspólnego użytkowania samochodów i elektryfikacja - to płaszczyzny, które Mercedes-Benz chce dynamicznie rozwijać - zapowiedział prezes polskiego oddziału koncernu Marc Oliver… Czytaj dalej »
Dzięki odkryciu polskich badaczy jedna bakteria wystarczy do poznania natury choroby
2017-01-26, 10:28Zapalenie opon mózgowych może mieć różne przyczyny. Nowe techniki analizy płynu mózgowo-rdzeniowego, opracowane w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, pozwalają w niecały kwadrans zdiagnozować, czy chorobę wywołały bakterie; do identyfikacji… Czytaj dalej »