Nowoczesny symulator do szkolenia pilotów liniowych działa w Łodzi
O nowoczesny symulator do szkolenia przyszłych pilotów liniowych do tzw. uprawnień do lotów według przyrządów wzbogacił się ośrodek szkolenia lotniczego Bartolini Air w Łodzi. Urządzenie może realistycznie symulować m.in. turbulencje czy nagłe przyspieszenia samolotu.
Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał już certyfikat zatwierdzający dopuszczenie urządzenia do użytku.
Amerykański symulator RedBird FMX - jak wyjaśnił Bartłomiej Walas, współzałożyciel Bartolini Air - jest pierwszym certyfikowanym urządzeniem działającym na ruchomej platformie; może nie tylko przedstawiać pracę poszczególnych systemów samolotu czy symulować to, co widzi pilot za oknem, ale także pozwala na realistycznie odczuwanie turbulencji, przyśpieszeń czy nagłych zmian położenia maszyny.
Według Walasa, zastosowanie symulatora znacząco obniża koszt szkolenia i przede wszystkim daje nieporównywalne większe możliwości zainscenizowania sytuacji, które na prawdziwym samolocie byłyby zbyt niebezpieczne do wykonania.
Symulator, który kosztował ok. 1 mln zł, został zainstalowany w terminalu lotniska w Łodzi; szkolenie na nim rozpoczęło już kilku pilotów. (PAP)
Zobacz także
Wiceminister budownictwa: Instytut Techniki Budowlanej zbada trwałość wielkiej płyty
2016-02-20, 11:57Kondycję i trwałość budynków z wielkiej płyty w Polsce ma rozpoznać Instytut Techniki Budowlanej we współpracy m.in. z NCBiR - poinformował PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Instytut wytypuje rodzaje… Czytaj dalej »
Ekspert: w Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych
2016-02-14, 10:51W Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych, bo nowe technologie są obecnie częścią naszego życia, a ludzie nie mają czasu lub mają ograniczone możliwości na poznanie kogoś w 'realu' - mówi socjolog dr Julita Czernecka… Czytaj dalej »
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-02-12_1455301211.jpg)
Naukowiec z UMK zaangażowany w odkrycie fal grawitacyjnych
2016-02-12, 19:13Naukowiec z Torunia miał swój wkład w jedno z największych odkryć nauki ostatnich lat. Doktor Kazimierz Borkowski emerytowany pracownik Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu był zaangażowany w historyczne odkrycie… Czytaj dalej »
Co mogą służby specjalne - nowe zasady wchodzą w życie
2016-02-08, 10:52W niedzielę weszły w życie nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Nowelizacja zasad inwigilacji jest wykonaniem wyroku Trybunału… Czytaj dalej »
Naukowcy szykują mapę zaśmieconego światłem nieba
2016-02-06, 11:58Światłem zanieczyszczone jest nawet 96,8 proc. nieba nad Polską, co w konsekwencji może wywoływać zaburzenia snu, nastroju i metabolizmu. Dzięki interaktywnym mapom, które powstają w CBK PAN, każdy dowie się, jak bardzo zanieczyszczone… Czytaj dalej »