Powstało konsorcjum uczelni i przemysłu dla rozwoju technologii 3D
Należące do koncernu Sikorsky zakłady PZL Mielec oraz Politechnika Rzeszowska podpisały w środę porozumienie o utworzeniu konsorcjum naukowo-przemysłowego Lot-Virtual-Lab. Jego celem jest m.in. zastosowanie technologii 3D w wyrobach polskiego przemysłu lotniczego.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Magdalena Kamler, do porozumienia przystąpiły również Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Politechnika Wrocławska.
"Konsorcjum powstało po to, aby stworzyć warunki dla rozwoju i efektywnego zastosowania konstrukcji i technologii 3D w wyrobach polskiego przemysłu lotniczego. Dodatkowym efektem będzie zacieśnienie współpracy pomiędzy uczelniami technicznymi a przemysłem" - dodała.
Kamler zaznaczyła, że celem powołania konsorcjum jest również realizacja projektu badawczo-rozwojowego pod roboczym tytułem „Rozproszone Laboratorium Rozszerzonej i Wirtualnej Rzeczywistości dla Potrzeb Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego” (Lot-Virtual-Lab) w ramach Centrum Kompetencji „Droga w Przestrzeń”. Projekt koordynuje Politechnika Rzeszowska we współpracy z Instytutem Autostrada Technologii i Innowacji (IATI).
Zgodnie z treścią podpisanego porozumienia, strony zadeklarowały podjęcie wspólnych działań, dzięki którym powstaną dobre warunki dla rozwoju technologii 3D. Działanie te mają polegać m.in. na otwieraniu pracowni dydaktycznych, laboratoriów i inkubatorów specjalizujących się w opracowaniach 3D.
Zdaniem prezesa PZL Mielec Janusza Zakręckiego, to ważne porozumienie, bo technologie 3D to przyszłość branży lotniczej. „Dlatego szczególnie zależy nam na współpracy z jednostkami naukowymi w ich rozwijaniu. Podpisane porozumienie pozwoli na usystematyzowanie i ukierunkowanie naszych wspólnych działań, tak by ich efekty były wymierne dla obu stron” - zaznaczył.
Z kolei wiceprezes ds. projektowania statków powietrznych koncernu Sikorsky Mike Amborese uważa, że powołanie konsorcjum Lot-Virtual-Lab to duży krok naprzód we współpracy polskiego przemysłu ze światem nauki. „To także następny krok w budowie w PZL Mielec światowej klasy centrum doskonalenia projektowania 3D, które już rozpoczęło swoją działalność” - dodał.
Zadowolenia z podpisania porozumienia nie krył także rektor rzeszowskiej politechniki Marek Orkisz. Jego zdaniem realizacja projektu pozwoli na otwarcie drzwi krajowych firm branży lotniczej dla studentów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę w zakresie projektowania 3D. „Studenci będą mieli szansę na udział w opracowaniu praktycznych rozwiązań dla przemysłu, jak również umożliwiony zostanie im kontakt z inżynierami-praktykami" - powiedział rektor.
Jak deklarują zgodnie władze PZL Mielec i uczelni, inicjatywa jest otwarta na współpracę z innymi instytucjami, firmami i organizacjami, w tym szczególnie z producentami i dystrybutorami oprogramowania 3D, klastrami przemysłowymi i inkubatorami przedsiębiorczości oraz stowarzyszeniami inżynierskimi.
PZL Mielec to największy w Polsce producent statków powietrznych; wytwarza m.in. helikopter Black Hawk. Należy do amerykańskiego koncernu Sikorsky. Zatrudnia ok. 2,2 tys. pracowników.
Politechnika Rzeszowska jest największą w regionie uczelnią techniczną; kształci ok. 17 tys. studentów na sześciu wydziałach. (PAP)
Zobacz także
Prymas Polski założył konto na Twitterze
2014-12-16, 18:11We wtorek ruszył oficjalny profil prymasa Polski na Twitterze. W pierwszym tweecie abp Wojciech Polak życzył, 'aby adwentowe przygotowanie do Bożego Narodzenia było pełne radosnego oczekiwania na spotkanie z Chrystusem'. Czytaj dalej »
Celnicy przygotowali aplikację dla osób przekraczających granicę
2014-12-15, 11:03Celnicy przygotowali bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne, która ma być pomocna dla osób przekraczających granicę, zwłaszcza kierowców ciężarówek wyjeżdżających na Wschód. Czytaj dalej »
Polska gra „This War of Mine” - sukces finansowy na światowym rynku
2014-12-13, 10:25Nowa polska gra komputerowa „This War of Mine” podbija rynek. Rozeszła się już wśród graczy w niemal 100 krajach świata i od kilku tygodni utrzymuje się w czołówce na listach najlepiej ocenianych gier. Najwięcej fanów zyskała… Czytaj dalej »
Ranking Facebooka - piłkarski mundial przed epidemią eboli
2014-12-10, 09:23Piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii, a następnie epidemia wirusa ebola były najczęściej komentowanymi tematami w tym roku przez użytkowników Facebooka - wynika z podsumowania przedstawionego przez ten największy na świecie serwis… Czytaj dalej »
„Wrogowie z lodówki, czyli mikroflora Twojej kuchni"
2014-12-10, 09:12To temat kolejnego spotkania w ramach „Medycznej Środy” - cyklu wykładów popularnonaukowych organizowanych przez Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Czytaj dalej »