Powstało konsorcjum uczelni i przemysłu dla rozwoju technologii 3D
Należące do koncernu Sikorsky zakłady PZL Mielec oraz Politechnika Rzeszowska podpisały w środę porozumienie o utworzeniu konsorcjum naukowo-przemysłowego Lot-Virtual-Lab. Jego celem jest m.in. zastosowanie technologii 3D w wyrobach polskiego przemysłu lotniczego.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Magdalena Kamler, do porozumienia przystąpiły również Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Politechnika Wrocławska.
"Konsorcjum powstało po to, aby stworzyć warunki dla rozwoju i efektywnego zastosowania konstrukcji i technologii 3D w wyrobach polskiego przemysłu lotniczego. Dodatkowym efektem będzie zacieśnienie współpracy pomiędzy uczelniami technicznymi a przemysłem" - dodała.
Kamler zaznaczyła, że celem powołania konsorcjum jest również realizacja projektu badawczo-rozwojowego pod roboczym tytułem „Rozproszone Laboratorium Rozszerzonej i Wirtualnej Rzeczywistości dla Potrzeb Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego” (Lot-Virtual-Lab) w ramach Centrum Kompetencji „Droga w Przestrzeń”. Projekt koordynuje Politechnika Rzeszowska we współpracy z Instytutem Autostrada Technologii i Innowacji (IATI).
Zgodnie z treścią podpisanego porozumienia, strony zadeklarowały podjęcie wspólnych działań, dzięki którym powstaną dobre warunki dla rozwoju technologii 3D. Działanie te mają polegać m.in. na otwieraniu pracowni dydaktycznych, laboratoriów i inkubatorów specjalizujących się w opracowaniach 3D.
Zdaniem prezesa PZL Mielec Janusza Zakręckiego, to ważne porozumienie, bo technologie 3D to przyszłość branży lotniczej. „Dlatego szczególnie zależy nam na współpracy z jednostkami naukowymi w ich rozwijaniu. Podpisane porozumienie pozwoli na usystematyzowanie i ukierunkowanie naszych wspólnych działań, tak by ich efekty były wymierne dla obu stron” - zaznaczył.
Z kolei wiceprezes ds. projektowania statków powietrznych koncernu Sikorsky Mike Amborese uważa, że powołanie konsorcjum Lot-Virtual-Lab to duży krok naprzód we współpracy polskiego przemysłu ze światem nauki. „To także następny krok w budowie w PZL Mielec światowej klasy centrum doskonalenia projektowania 3D, które już rozpoczęło swoją działalność” - dodał.
Zadowolenia z podpisania porozumienia nie krył także rektor rzeszowskiej politechniki Marek Orkisz. Jego zdaniem realizacja projektu pozwoli na otwarcie drzwi krajowych firm branży lotniczej dla studentów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę w zakresie projektowania 3D. „Studenci będą mieli szansę na udział w opracowaniu praktycznych rozwiązań dla przemysłu, jak również umożliwiony zostanie im kontakt z inżynierami-praktykami" - powiedział rektor.
Jak deklarują zgodnie władze PZL Mielec i uczelni, inicjatywa jest otwarta na współpracę z innymi instytucjami, firmami i organizacjami, w tym szczególnie z producentami i dystrybutorami oprogramowania 3D, klastrami przemysłowymi i inkubatorami przedsiębiorczości oraz stowarzyszeniami inżynierskimi.
PZL Mielec to największy w Polsce producent statków powietrznych; wytwarza m.in. helikopter Black Hawk. Należy do amerykańskiego koncernu Sikorsky. Zatrudnia ok. 2,2 tys. pracowników.
Politechnika Rzeszowska jest największą w regionie uczelnią techniczną; kształci ok. 17 tys. studentów na sześciu wydziałach. (PAP)
Zobacz także
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-03-01_1425294281.jpg)
Politechnika Gdańska uruchomiła nowy superkomputer o nazwie Tryton
2015-03-02, 12:04Politechnika Gdańska uruchomiła nowy, wart 30 mln zł, superkomputer. Urządzenie o nazwie Tryton, jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę. Będą mogli z niego korzystać nie tylko studenci i naukowcy z pomorskich uczelni… Czytaj dalej »
Jak i dlaczego maszyny zabiorą nam pracę?
2015-03-02, 11:57Informatyzacja i mechanizacja kolejnych zawodów już wkrótce doprowadzi do pojawienia się nowego typu proletariusza, który będzie rywalizował o wykonywanie tej samej pracy nie tylko z innymi, ale także z maszynami - ocenia dr David… Czytaj dalej »
Samsung zaprezentował nowe flagowe smartfony - Galaxy S6 i S6 Edge [wideo]
2015-03-02, 10:50Koncern Samsung zaprezentował podczas odbywających się w Hiszpanii targów Mobile World Congress (MWC) dwa nowe flagowe smartfony - Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge. Od poprzednich modeli wyróżnia je m.in. nowa obudowa wykonana z metalu i … Czytaj dalej »
Udany start rakiety firmy SpaceX z dwoma satelitami komunikacyjnymi
2015-03-02, 10:49Rakieta nośna Falcon 9 amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX z powodzeniem wystartowała w niedzielę wieczorem z przylądka Canaveral z dwoma satelitami komunikacyjnymi. To trzeci start realizowany przez to przedsiębiorstwo w ciągu mniej… Czytaj dalej »
ARiMR uruchomi nową aplikacje do wysyłania wniosków przez internet
2015-03-01, 13:1115 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi nową aplikację internetową 'e-wniosek' służącą do ubiegania się o płatności obszarowe; Agencja liczy, że z internetowej procedury skorzysta więcej rolników niż… Czytaj dalej »