Powstało konsorcjum uczelni i przemysłu dla rozwoju technologii 3D
Należące do koncernu Sikorsky zakłady PZL Mielec oraz Politechnika Rzeszowska podpisały w środę porozumienie o utworzeniu konsorcjum naukowo-przemysłowego Lot-Virtual-Lab. Jego celem jest m.in. zastosowanie technologii 3D w wyrobach polskiego przemysłu lotniczego.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Magdalena Kamler, do porozumienia przystąpiły również Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Politechnika Wrocławska.
"Konsorcjum powstało po to, aby stworzyć warunki dla rozwoju i efektywnego zastosowania konstrukcji i technologii 3D w wyrobach polskiego przemysłu lotniczego. Dodatkowym efektem będzie zacieśnienie współpracy pomiędzy uczelniami technicznymi a przemysłem" - dodała.
Kamler zaznaczyła, że celem powołania konsorcjum jest również realizacja projektu badawczo-rozwojowego pod roboczym tytułem „Rozproszone Laboratorium Rozszerzonej i Wirtualnej Rzeczywistości dla Potrzeb Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego” (Lot-Virtual-Lab) w ramach Centrum Kompetencji „Droga w Przestrzeń”. Projekt koordynuje Politechnika Rzeszowska we współpracy z Instytutem Autostrada Technologii i Innowacji (IATI).
Zgodnie z treścią podpisanego porozumienia, strony zadeklarowały podjęcie wspólnych działań, dzięki którym powstaną dobre warunki dla rozwoju technologii 3D. Działanie te mają polegać m.in. na otwieraniu pracowni dydaktycznych, laboratoriów i inkubatorów specjalizujących się w opracowaniach 3D.
Zdaniem prezesa PZL Mielec Janusza Zakręckiego, to ważne porozumienie, bo technologie 3D to przyszłość branży lotniczej. „Dlatego szczególnie zależy nam na współpracy z jednostkami naukowymi w ich rozwijaniu. Podpisane porozumienie pozwoli na usystematyzowanie i ukierunkowanie naszych wspólnych działań, tak by ich efekty były wymierne dla obu stron” - zaznaczył.
Z kolei wiceprezes ds. projektowania statków powietrznych koncernu Sikorsky Mike Amborese uważa, że powołanie konsorcjum Lot-Virtual-Lab to duży krok naprzód we współpracy polskiego przemysłu ze światem nauki. „To także następny krok w budowie w PZL Mielec światowej klasy centrum doskonalenia projektowania 3D, które już rozpoczęło swoją działalność” - dodał.
Zadowolenia z podpisania porozumienia nie krył także rektor rzeszowskiej politechniki Marek Orkisz. Jego zdaniem realizacja projektu pozwoli na otwarcie drzwi krajowych firm branży lotniczej dla studentów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę w zakresie projektowania 3D. „Studenci będą mieli szansę na udział w opracowaniu praktycznych rozwiązań dla przemysłu, jak również umożliwiony zostanie im kontakt z inżynierami-praktykami" - powiedział rektor.
Jak deklarują zgodnie władze PZL Mielec i uczelni, inicjatywa jest otwarta na współpracę z innymi instytucjami, firmami i organizacjami, w tym szczególnie z producentami i dystrybutorami oprogramowania 3D, klastrami przemysłowymi i inkubatorami przedsiębiorczości oraz stowarzyszeniami inżynierskimi.
PZL Mielec to największy w Polsce producent statków powietrznych; wytwarza m.in. helikopter Black Hawk. Należy do amerykańskiego koncernu Sikorsky. Zatrudnia ok. 2,2 tys. pracowników.
Politechnika Rzeszowska jest największą w regionie uczelnią techniczną; kształci ok. 17 tys. studentów na sześciu wydziałach. (PAP)
Zobacz także
„Straszny Młyn 2” - naukowe Halloween w toruńskim Młynie Wiedzy
2015-10-28, 12:24W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu straszy. Ale naukowo... i będzie to strach bardzo inspirujący. W Strasznym Młynie zaginęła mumia, będzie trzeba więc przejść przez laboratorium strachu i przeprowadzić śledztwo w … Czytaj dalej »
Spacer z aplikacją mobilną po Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu
2015-10-28, 08:15Od piątku (30.10) torunianie i turyści będą mogli korzystać z darmowej aplikacji na smartfony, która umożliwi bliższe poznanie przyrody Bydgoskiego Przedmieścia, jak i historii samej dzielnicy. Czytaj dalej »
Rosja planuje lądowanie na Księżycu nie później niż w 2029 roku
2015-10-27, 20:54Pierwsza rosyjska załogowa wyprawa na Księżyc odbędzie się nie później niż w 2029 roku - zapowiedział we wtorek dyrektor najważniejszego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego w Rosji RKK Energia Władimir Sołncew. Czytaj dalej »
YouTube wprowadza płatny dostęp do serwisu, w Polsce na razie nie
2015-10-26, 08:189,99 dolara miesięcznie będzie kosztować płatny dostęp do serwisu YouTube: w płatnym kanale nie będzie reklam, a subskrybenci otrzymają dostęp do unikalnych materiałów wideo i dodatkowych funkcji. Czytaj dalej »
Nowy typ dysku chmurowego zagrożeniem dla Dropboksa?
2015-10-25, 15:56Autorski model biznesowy usługi WeTransfera, czyli wysokiej jakości reklamy, oraz troska o prywatność użytkowników są cechami, które w największym stopniu wyróżniają ją na tle konkurencyjnych usług typu Dropbox, Box, Google Drive… Czytaj dalej »