50-lecie prawa Moore'a - podstawy rozwoju technologii
50 lat temu Gordon Moore prognozował, że tranzystory będą zwiększać swoją wydajność i tanieć w postępie wykładniczym. Obecnie ich liczba w układzie scalonym podwaja się co ok. 24 miesiące. Prawo Moore'a pozwala opisywać i prognozować ten oraz inne procesy technologiczne po dziś dzień.
19 kwietnia 1965 r., na trzy lata przed powstaniem Intela, Gordon Moore, współzałożyciel firmy, prognozował, że tranzystory - podstawowe elementy mikroprocesora oraz fundamenty ery cyfrowej - będą tanieć w postępie wykładniczym i jednocześnie zwiększą swoją wydajność. Przez ostatnie 50 lat prawo Moore'a i coraz mniejsze procesory były niewidzialną siłą stojącą za innowacjami, które zmieniły nasz świat i życie - komputerami osobistymi, urządzeniami mobilnymi, czy internetem.
"Gdy opracowaliśmy technologię produkcji mikroprocesorów, nie spodziewaliśmy się, że będziemy w stanie tak szybko podnosić ich wydajność i jednocześnie obniżać koszty produkcji. Opisałem to zjawisko w artykule naukowym, który zyskał ogromną popularność. Dziś używa się prawa Moore'a by obrazowo opisać wykładniczy wzrost w wielu obszarach współczesnej cywilizacji. 50 lat temu nie mogłem tego przewidzieć" - komentuje Gordon Moore, współzałożyciel Intela.
Wiele urządzeń używanych przez ludzi na co dzień wykorzystuje mikroprocesory zbudowane z tranzystorów. Urządzenia te znacznie staniały, a jednocześnie wzrosła ich wydajność i efektywność energetyczna, dlatego stały się nieodłącznymi towarzyszami naszego życia. Telefony i zegarki zyskały inteligencję, a samochody zamieniły się w komputery na kółkach. Prawo Moore'a pozwala opisywać i prognozować tempo innowacji w produkcji procesorów, a co ważniejsze - oszacować, jaką mocą obliczeniową będą one dysponować w przyszłości.
"Wzrost liczby tranzystorów w mikroprocesorach i tak kiedyś ustanie - w końcu napotkamy bariery fizyczne. Nie oznacza to jednak, że postęp się zatrzyma, bo moc obliczeniowa nie musi zależeć bezpośrednio od liczby tranzystorów. Mało tego, moc obliczeniowa także nie musi w przyszłości być tak istotną miarą rozwoju" - wyjaśnia Kacper Nosarzewski z firmy analityczno-foresightowej 4CF.
"Najbardziej istotny jest jednak fakt, że wykładnicza krzywa wzrostu nie ogranicza się do technologii półprzewodników - można ją zaobserwować w wielu dziedzinach rozwoju technologicznego. Warto analizować w jaki sposób mogą one wpływać na siebie w przyszłości, bo dzięki ich synergii rośnie nie tylko produktywność, ale także tempo wzrostu produktywności; w konsekwencji przyszły rozwój gospodarczy i technologiczny może przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania" - dodaje Nosarzewski.
Dzisiaj fabryki Intela co sekundę produkują ponad 10 miliardów tranzystorów, stanowiących podstawę wielu typów urządzeń, które służą miliardom ludzi na całym świecie. Tranzystory będące podstawą produkowanych obecnie procesorów są niewidoczne gołym okiem. By pojedynczy tranzystor stał się widoczny trzeba by powiększyć typowy układ do rozmiarów domu. (PAP)
Zobacz także
Sony wprowadza Spotify na PlayStation; usługa dostępna w Polsce
2015-03-30, 13:49Sony wprowadziło w poniedziałek do konsol PlayStation streamingowy serwis muzyczny Spotify, który zastąpi dotychczasową usługę stworzoną przez japoński koncern - Music Unlimited. Aplikacja jest dostępna dla użytkowników w Polsce… Czytaj dalej »
Druga wersja testowa Windows 10 bardziej dostępna dla użytkowników
2015-03-30, 11:27Programiści Microsoftu zoptymalizowali kod następnej wersji testowej mobilnego systemu operacyjnego Windows 10, dzięki czemu będzie on dostępny dla zdecydowanej większości modeli Windows Phones. Poprzednia wersja była dedykowana tylko… Czytaj dalej »
Nowatorski, mobilny alarm wykorzystujący technologię radiową
2015-03-29, 11:16Nowatorski, mobilny system alarmowy pod nazwą Secureo One opracowała firma z Gdyni. System wykorzystuje odpowiednie oprogramowanie, detektor (czujkę) ruchu i smartfon. Skonfigurowanie systemu trwa dziesięć minut, instalacja i demontaż… Czytaj dalej »
Dwa satelity systemu nawigacji Galileo pomyślnie wyniesione na orbitę
2015-03-28, 12:34Dwa satelity systemu nawigacji Galileo zostały z piątku na sobotę pomyślnie wyniesione na orbitę przez rosyjską rakietę Sojuz. UE dała w styczniu zielone światło dla kontynuacji programu po incydencie z ub.r., gdy dwa satelity trafiły… Czytaj dalej »
Komunikator WhatsApp z funkcją prowadzenia darmowych rozmów na iOS
2015-03-27, 09:05Komunikator WhatsApp uzyska w najbliższych tygodniach funkcję darmowych rozmów na urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym iOS - poinformował w czwartek podczas dorocznej konferencji Facebooka dla programistów współtwórca aplikacji… Czytaj dalej »