BlackBerry kupuje za ok. 150 mln dolarów izraelski startup
BlackBerry kupuje za kwotę ok. 150 mln dolarów izraelski startup WatchDox, który opracował i sprzedaje wieloplatformową technologię pozwalającą m.in. na bezpieczną wymianę danych wewnątrz przedsiębiorstw i instytucji - poinformowały we wtorek lokalne media.
Wiadomość została podana najpierw na izraelskim portalu GeekTime, który informował, że suma zakupu WatchDox wyniesie 150 mln dolarów. Tymczasem izraelski dziennik finansowy "Globe" pisze, że BlackBerry zapłaci za startup 100 mln dolarów. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie ma zostać ogłoszone w najbliższym czasie.
Z informacji, do jakich dotarł "Globe", wynika, że w ramach porozumienia kanadyjska firma zobowiązała się stworzyć w Izraelu pierwsze centrum rozwojowe na bazie dotychczasowej kadry pracującej dla WatchDox.
WatchDox zostało założone w 2008 roku przez Motiego Rafalina i Noama Liwnata. Od tego czasu firma zebrała na działalność 35 mln dolarów m.in. od Blackstone Group, Gemini Israel Ventures czy Millennium Technology Value Partners. WatchDox opracowało program, który pozwala na bezpieczne dzielenie się dokumentami i materiałami wideo między pracownikami firmy z niego korzystających i upoważnionych do tego osób. Uniemożliwia tym samym ściągnięcie i dalszą publikację zabezpieczonych plików przez osoby, które nie otrzymały na to zgody. Produkt WatchDox skierowany jest głównie do podmiotów gospodarczych i chroni głównie wrażliwe dane.
Odbiorcami platformy WatchDox są głównie przedsiębiorstwa wertykalne działające m.in. w energetyce, służbie zdrowia, mediach i finansach. Media zwracają uwagę, że pozyskanie izraelskiego startupa będzie dużym wzmocnieniem pozycji BlackBerry na rynku usług zabezpieczeń internetowych, którego wartość szacowana jest na ok. 10 mld dolarów.
BlackBerry od dłuższego czasu borykało się z problemami finansowymi i dlatego jej prezes John Chen rozpoczął proces zmian w firmie. Jednym z elementów reform były poważne cięcia wydatków, a także otwarcie się BlackBerry na rynek oprogramowania, które w przyszłości ma się stać jednym z głównych źródeł jej dochodów. Firma zaczyna także koncentrować się na dostarczaniu produktów dla dużych podmiotów biznesowych, zamiast dla masowego odbiorcy. Inwestuje także w systemy ochrony danych w internecie. (PAP)
Zobacz także
MAC: Podniesienie umiejętności cyfrowych to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski
2014-02-20, 19:42Podniesienie umiejętności cyfrowych, w tym programistycznych, to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski - powiedział sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra MAC ds. rozwoju kompetencji cyfrowych… Czytaj dalej »
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »
W niedalekiej przyszłości policyjna kamizelka będzie "szyta na miarę"
2014-02-17, 11:34Lekka i dopasowana, bo 'szyta na miarę' ma być - w niedalekiej przyszłości - kuloodporna kamizelka policyjna. Specjalne urządzenie, a nie policyjny krawiec, zdejmie miarę i wykona wykrój. Czytaj dalej »
Nowe warsztaty i ścieżki edukacyjne w Młynie Wiedzy
2014-02-16, 16:50Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu udostępni od wtorku pierwsze w regionie kujawsko-pomorskim ścieżki tematyczne na wystawach optycznych. Dla zorganizowanych grup uczniów przygotowano nową ofertę warsztatów. Czytaj dalej »
Ważny krok USA w badaniach nad laserową syntezą termojądrową
2014-02-16, 10:55Amerykańskim badaczom udało się uzyskać ważne wyniki w badaniach nad fuzją termojądrową. Ten wynik to krok milowy w badaniach nad opanowaniem laserowej syntezy termojądrowej dla przyszłej produkcji energii elektrycznej - komentuje… Czytaj dalej »