Za pomocą drukarki 3D stworzono miniaturowe serce i wątrobę
Naukowcy za pomocą metody trójwymiarowego skanowania i druku wyprodukowali miniaturowe serce i wątrobę. Tzw. organoidy mają pomóc w przyszłych badaniach medycznych nad nowymi lekami i terapiami bez konieczności eksperymentowania na zwierzętach i ich organach.
"Organoidy" wydrukował zespół badawczy Instytutu Medycyny Regeneracyjnej Szkoły Medycznej Wake Forest w USA. Aby tego dokonać naukowcy "przeprogramowali" komórki skóry, zamieniając je w komórki serca. Po tym zabiegu nadano im kształt za pomocą drukarki 3D i kultur komórkowych. Dzięki temu uzyskano miniaturowe serca o średnicy 0,25 mm - odrobine szersze niż pojedyncze ludzkie włosy. Podobnych rozmiarów były też wydrukowane wątroby.
Zespół został utworzony na zlecenie amerykańskich władz pod koniec 2013 roku. Na badania Waszyngton przeznaczył 24 mln dolarów. Stojący na czele naukowców Anthony Atala przewidywał wtedy, że prace będą mieć duże znaczenie dla przyszłości medycyny.
"Zaprojektowane w laboratoriach miniaturowe organopodobne serca, wątroby, płuca i naczynia krwionośne - połączone razem krążącym substytutem krwi - będą razem wykorzystywane do przewidywania efektów na ludzki organizm chemicznych i biologicznych czynników, a także do testowania efektywności potencjalnych terapii" - oceniał Atala.
Zwrócono także uwagę, że wykorzystanie drukarek 3D ma doprowadzić do zaprzestania testów medycznych na zwierzętach i pozyskiwania od nich organów do badań. (PAP)
Zobacz także
Poznać wiek przestępcy po jego DNA
2015-04-06, 14:27Badając krew czy ślinę z miejsca przestępstwa, można już ustalić płeć poszukiwanego, a nawet kolor jego oczu lub włosów. Jednak naukowcy z Warszawy są już blisko opracowania testu kryminalistycznego, który pozwoli tylko dzięki… Czytaj dalej »
Eksperci: Prawo dot. GMO nie nadąża za biotechnologią i inżynierią genetyczną
2015-04-06, 12:55Biotechnologia i inżynieria genetyczna tworzą tak zaawansowane konstrukcje, że dziś nie nadąża za nimi prawo, a obecne przepisy to za mało, by w pełni zabezpieczyć ludzi przed wprowadzeniem GMO do Polski - zauważają w rozmowie z… Czytaj dalej »
Polacy pomogą łapać kosmiczne śmieci... w sieci
2015-04-06, 12:11Nawet największe kosmiczne śmieci można złapać w sieci, by potem pomóc im bezpiecznie spłonąć w atmosferze. Pierwsze próbne sieci do uprzątania kosmosu przygotowali Polacy, którzy sprawdzili już ich działanie w wirtualnej rzeczywistości… Czytaj dalej »
"Mario" na smartfonach przyniesie ponad 25 mln dolarów miesięcznie?
2015-04-06, 08:29Szef japońskiej firmy DeNa przewiduje, że gry mobilne powstałe w wyniku współpracy z Nintendo mogą przynieść nawet ponad 25 mln dolarów zysku miesięcznie. Pierwsze tytuły będące efektem współpracy obu firm mają ukazać się… Czytaj dalej »
Raptr uruchamia „Instragram dla graczy”
2015-04-06, 08:27Amerykańska firma Raptr uruchomiła platformę Plays.tv, skierowaną do graczy chcących dzielić się krótkimi nagraniami z rozgrywek. To próba wejścia na coraz ważniejszy dla graczy rynek streamingu, którego niekwestionowanym liderem… Czytaj dalej »