Norwegia pierwszym państwem, które całkowicie rezygnuje z radia FM
Norwegia będzie pierwszym państwem na świecie, które całkowicie zrezygnuje z nadawania radia na falach FM na rzecz radiofonii cyfrowej w formacie DAB. Proces wyłączania analogowych nadajników ma się rozpocząć 11 stycznia 2017 roku i potrwać do grudnia.
Norweskie ministerstwo kultury szacuje, że zmiana technologii przyniesie oszczędności rzędu ponad 48 mln euro. Zwraca się też uwagę, że koszt nadawania cyfrowego jest ośmiokrotnie niższy niż w przypadku tradycyjnej technologii.
Decyzja o zmianie systemu nadawania została podjęta po wspólnych negocjacjach władz i przedstawicieli nadawców, którzy zgodzili się do 2017 roku dostosować swoje rozgłośnie. Część z nich nadaje już w cyfrowym formacie.
Media zwracają uwagę, że cyfrowa radiofonia jest dostępna w Norwegii od 20 lat. Jednak całkowita digitalizacja jest możliwa dzięki niewielkiej populacji tego skandynawskiego kraju. Przypominają, że podobny proces miał się rozpocząć w tym roku w Wielkiej Brytanii, jednak z przyczyn technicznych postanowiono go przenieść na lata 2017-2019.
DAB (Digital Audio Broadcasting) to technologia radiofonii cyfrowej umożliwiająca m.in. emisję dźwięku w wysokiej jakości oraz inne usługi takie jak komunikaty dotyczące natężenia ruchu drogowego. (PAP)
Zobacz także
Na ulice Paryża wyjechały autonomiczne minibusy
2017-01-23, 21:17Na zatłoczone drogi stolicy Francji wyjechały w poniedziałek dwa elektryczne minibusy, które kursują między dwiema stacjami kolejowymi w centrum Paryża. Pojazdy poruszają się autonomicznie, bez kierowcy, a pasażerowie mogą nimi… Czytaj dalej »
Dzień Domeny Publicznej w Polsce
2017-01-17, 14:30W styczniu otwiera się dostęp do utworów, które przestają podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przechodzą do domeny publicznej. W tym roku jest to twórczość m.in. Herberta G. Wellsa i Józefa Mehoffera. Dzień Domeny Publicznej… Czytaj dalej »
Naukowcy z UMK w Toruniu zbadają szczepionki w ramach grantu WHO
2017-01-15, 13:13Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadają wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek. Prace odbędą się w ramach grantu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Możliwość realizacji projektu stwarza wyposażone… Czytaj dalej »
Preferencyjne warunki członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej
2017-01-12, 12:14Przedsiębiorcy i jednostki naukowe do końca grudnia 2019 r. nadal będą mogli korzystać z preferencyjnych warunków członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - wynika z porozumienia podpisanego w czwartek przez wicepremiera… Czytaj dalej »
180 tys. polskich studentów skorzystało dotąd z programu Erasmus
2017-01-11, 13:36W ramach programu Erasmus, który w 2017 roku obchodzi 30. rok istnienia, na zagraniczne stypendia wyjechało już około 180 tys. polskich studentów. Do Polski - w ramach Erasmusa - przyjechało niecałe 100 tys. studentów zagranicznyc… Czytaj dalej »