Norwegia pierwszym państwem, które całkowicie rezygnuje z radia FM
Norwegia będzie pierwszym państwem na świecie, które całkowicie zrezygnuje z nadawania radia na falach FM na rzecz radiofonii cyfrowej w formacie DAB. Proces wyłączania analogowych nadajników ma się rozpocząć 11 stycznia 2017 roku i potrwać do grudnia.
Norweskie ministerstwo kultury szacuje, że zmiana technologii przyniesie oszczędności rzędu ponad 48 mln euro. Zwraca się też uwagę, że koszt nadawania cyfrowego jest ośmiokrotnie niższy niż w przypadku tradycyjnej technologii.
Decyzja o zmianie systemu nadawania została podjęta po wspólnych negocjacjach władz i przedstawicieli nadawców, którzy zgodzili się do 2017 roku dostosować swoje rozgłośnie. Część z nich nadaje już w cyfrowym formacie.
Media zwracają uwagę, że cyfrowa radiofonia jest dostępna w Norwegii od 20 lat. Jednak całkowita digitalizacja jest możliwa dzięki niewielkiej populacji tego skandynawskiego kraju. Przypominają, że podobny proces miał się rozpocząć w tym roku w Wielkiej Brytanii, jednak z przyczyn technicznych postanowiono go przenieść na lata 2017-2019.
DAB (Digital Audio Broadcasting) to technologia radiofonii cyfrowej umożliwiająca m.in. emisję dźwięku w wysokiej jakości oraz inne usługi takie jak komunikaty dotyczące natężenia ruchu drogowego. (PAP)
Zobacz także
Ekspert: bezpieczny internet zależy także od zachowania użytkowników sieci
2014-02-10, 20:04Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w internecie i w jaki sposób z niego korzysta - powiedział PAP dyrektor NASK Michał Chrzanowski. We wtorek 11 lutego w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony będzie Dzień… Czytaj dalej »
Brytyjska spółka chce produkować energię z pływów morskich
2014-02-10, 10:25Brytyjska firma wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na budowę elektrowni pozyskującej energię z pływów morskich. Potencjalna moc produkcyjna szacowana jest na 320 MW w szczytowym okresie pływów. Czytaj dalej »
Chińczycy wybudują centrum nowych technologii energetycznych
2014-02-06, 20:52Firma China Three Gorges (CTG) wybuduje na terenie Portugalii centrum nowych technologii energetycznych. Chiński inwestor zapewnia, że inwestycja pomoże zwiększyć produktywność zarówno CTG, jak i spółki EDP, największego portugalskiego… Czytaj dalej »
Po raz pierwszy wypróbowano bioniczną rękę, która czuje
2014-02-06, 20:51Dzięki nowej sztucznej ręce osoba po amputacji będzie mogła nie tylko chwytać przedmioty, ale i poczuć je dotykiem - informuje pismo ”Science Translational Medicine”. Czytaj dalej »
Zespół z poznańskiej uczelni opracował nowy pochłaniacz tlenu
2014-01-31, 08:58Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu opracowali nowy pochłaniacz tlenu, który - dodawany do opakowań z żywnością - mógłby zwiększać trwałość produktów spożywczych. Przy produkcji pochłaniacza tlenu wykorzystywane… Czytaj dalej »