Norwegia pierwszym państwem, które całkowicie rezygnuje z radia FM
Norwegia będzie pierwszym państwem na świecie, które całkowicie zrezygnuje z nadawania radia na falach FM na rzecz radiofonii cyfrowej w formacie DAB. Proces wyłączania analogowych nadajników ma się rozpocząć 11 stycznia 2017 roku i potrwać do grudnia.
Norweskie ministerstwo kultury szacuje, że zmiana technologii przyniesie oszczędności rzędu ponad 48 mln euro. Zwraca się też uwagę, że koszt nadawania cyfrowego jest ośmiokrotnie niższy niż w przypadku tradycyjnej technologii.
Decyzja o zmianie systemu nadawania została podjęta po wspólnych negocjacjach władz i przedstawicieli nadawców, którzy zgodzili się do 2017 roku dostosować swoje rozgłośnie. Część z nich nadaje już w cyfrowym formacie.
Media zwracają uwagę, że cyfrowa radiofonia jest dostępna w Norwegii od 20 lat. Jednak całkowita digitalizacja jest możliwa dzięki niewielkiej populacji tego skandynawskiego kraju. Przypominają, że podobny proces miał się rozpocząć w tym roku w Wielkiej Brytanii, jednak z przyczyn technicznych postanowiono go przenieść na lata 2017-2019.
DAB (Digital Audio Broadcasting) to technologia radiofonii cyfrowej umożliwiająca m.in. emisję dźwięku w wysokiej jakości oraz inne usługi takie jak komunikaty dotyczące natężenia ruchu drogowego. (PAP)
Zobacz także
Twitter łagodzi limit 140 znaków w wiadomościach
2016-09-20, 14:06Limit obowiązujący przy komponowaniu tweetów nadal będzie wynosił 140 znaków, ale Twitter nie będzie już wliczał do niego załączników - takich jak pliki wideo i zdjęcia - czy cytowanych wiadomości, poinformował serwis mikro… Czytaj dalej »
Eksperci: nowotwory głowy i szyi coraz częstsze u młodych dorosłych
2016-09-19, 18:17Na nowotwory głowy i szyi, do których zalicza się np. raka nosa, jamy ustnej, krtani, gardła (z wyjątkiem nowotworów mózgu i oka), cierpi coraz więcej młodych dorosłych przed 40. rokiem życia - alarmowali eksperci w poniedziałek… Czytaj dalej »
Polskie łaziki marsjańskie nie tylko dla branży kosmicznej
2016-09-15, 08:14Choć trudno wyobrazić sobie, że budowa łazików marsjańskich będzie komercyjnym przedsięwzięciem, to zastosowane w nich technologie mogą być wykorzystywane na co dzień - np. przez wojsko, policję czy przemysł samochodowy. Łaziki… Czytaj dalej »
Spór o prawa autorskie: czy Google powinien płacić wydawcom za treści
2016-09-06, 08:36UE rozważa, czy nakazać agregatorom treści - takim jak Google News - płacenie wydawcom za wykorzystywane fragmenty tekstów. Według wydawców byłoby to naprawienie niesprawiedliwości, kładące kres żerowaniu na cudzej pracy; zwolennicy… Czytaj dalej »
Techno tajniaków, czyli jak schować bity informacji między beatami muzyki
2016-08-23, 08:17W utworze muzycznym można ukryć dodatkowe informacje - np. manipulując rytmem. Świetnie nadaje się do tego np. muzyka klubowa - po godzinach takie badania wykonuje steganograf prof. Krzysztof Szczypiorski. Czytaj dalej »