Superkomputer IBM znajdzie zastosowanie w służbie zdrowia
Amerykański koncern informatyczny IBM planuje wykorzystać moce obliczeniowe superkomputera Watson do analizowania danych zbieranych m.in. przez mobilne aplikacje zdrowotne. Dzięki temu naukowcy zyskają nowe narzędzie do prewencji i walki z chorobami.
Nowe przedsięwzięcie IBM ma na celu dostarczenie internetowej platformy dla firm zajmujących się służbą zdrowia, dzięki której będzie możliwa analiza danych oraz pozyskiwanie informacji na temat kierunku rozwoju badań i szczegółów dotyczących przebiegu leczenia. Koncern zapewnia, że będzie chronił anonimowości osób, których dane zostaną przekazane do analizy. Informacje mają być pobierane nie tylko ze smartfonów, ale także z innych urządzeń, takich inteligentne opaski wykorzystywane podczas treningów fizycznych.
To nie jedyny projekt firmy dotyczący służby zdrowia. IBM współpracuje także z firmą Johnson & Johnson nad "inteligentną" aplikacją przeznaczoną dla pacjentów przechodzących rekonwalescencje po operacjach. Natomiast wraz z Medtronic tworzy programy pomagające osobom chorym na cukrzycę m.in. w pomiarach poziomu glukozy. Natomiast Apple zastosuje rozwiązania IBM w swoich aplikacjach zdrowotnych dostępnych m.in. w smartfonach iPhone. Programy koncernu z Cupertino pomagają za pośrednictwem telefonu w zbieraniu i analizowaniu podstawowych danych zdrowotnych.
System IBM Watson ma bardzo szerokie możliwości analityczne: przetwarza dane ilościowe, rozumie język naturalny, odnajduje powiązania między danymi, a także potrafi wytyczać trendy. Superkomputer otrzymał swą nazwę na cześć założyciela firmy - Thomasa J. Watsona. (PAP)
Zobacz także
Drony pomagają chronić przed złodziejami ładunki PKP Cargo
2014-11-24, 11:49PKP Cargo korzysta z dronów, aby zabezpieczyć się przed kradzieżami transportowanych ładunków, głównie węgla - poinformowała spółka w komunikacie. W pierwszych 10 miesiącach 2014 r. przewoźnik odnotował prawie 900 kradzieży… Czytaj dalej »
Wirus Regin od lat szpieguje rządy, firmy i osoby prywatne
2014-11-24, 11:49O wykryciu bardzo groźnego wirusa komputerowego poinformowała firma Symantec, zajmująca się problematyką bezpieczeństwa w sieci. Nazywa się Regin i od kilku lat szpieguje rządy, ośrodki naukowo-badawcze, linie lotnicze, firmy telekomunikacyjne… Czytaj dalej »
Europejska Agenda Cyfrowa - jeden z siedmiu filarów strategii rozwoju UE
2014-11-23, 11:55Europejska Agenda Cyfrowa (EAC) to przyjęty przez UE plan rozwoju sektora ICT do roku 2020 r. Jednym z jej celów jest powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu, zatem wypływ na jej realizację w Polsce będzie miała ogłoszona przez… Czytaj dalej »
Kompetencje komputerowe polskich gimnazjalistów w czołówce światowej
2014-11-20, 12:59Polscy uczniowie II klas gimnazjów mają kompetencje komputerowe porównywalne z rówieśnikami z Norwegii, Danii, Australii, Kanady i Korei Południowej. Najlepsi okazali się Czesi - wynika z Międzynarodowego Badania Kompetencji Komputerowych… Czytaj dalej »
NInA udostępniła online nagrania przybliżające obrady Okrągłego Stołu
2014-11-17, 17:41Niepublikowane wcześniej nagrania z archiwów Video Studio Gdańsk i polskiej sekcji RFI poświęcone obradom Okrągłego Stołu zostały w poniedziałek udostępnione przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) na www.ninateka.pl. Czytaj dalej »