Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi
Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi pod nazwą safeUP opracowała firma Gadmel z Gdyni. Monitorowana osoba nie musi nosić przy sobie żadnego urządzenia, a opiekun otrzymuje informacje w postaci SMS na temat aktywności podopiecznego.
Michał Gadaj, właściciel firmy Gadmel (działającej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni), która opracowała safeUP, zwraca uwagę w rozmowie z PAP, że w zakresie teleopieki proponowany system jest zupełnie inny niż dotychczas znane. „Proponowane są przede wszystkim systemy opierające się na przyciskach alarmowych, które osoba starsza, jak tylko źle się poczuje, to naciska i następnie ten sygnał jest wysyłany do bramy GSM, a później do centrali albo do opiekuna” - tłumaczy.
Natomiast safeUP to autonomiczny, pasywny system do monitorowania osób starszych, co oznacza, że osoba monitorowana nie musi nosić przy sobie żadnego urządzenia np. alarmowego przycisku.
„System opiera się na bramie GSM i czujnikach bezprzewodowych, które komunikują się bezprzewodowo z tą bramą” – tłumaczy Gadaj. Czujniki umieszcza się na przedmiotach codziennego użytku, np. na drzwiach od szafki czy na pojemniku z lekami oraz na drzwiach do łazienki.
Na podstawie zebranych danych z czujników, brama wysyła do opiekunów osób starszych w wyznaczonych odstępach czasowych SMS informujące o aktywności podopiecznego (np. „szafka z lekami została otwarta”) lub alarmujące o braku aktywności osoby starszej.
„Wiemy, że np. między godziną 6 a 7 rano osoba monitorowana wstaje, idzie do toalety i o 8 bierze tabletki; o 9 opiekun otrzymuje SMS z wiadomością o aktywności lub ostrzeżenie o braku aktywności, czyli, że w godzinach od 6 do 9 czujniki nie wykryły żadnej aktywności, coś jest nie tak i należy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku” - tłumaczy.
Brama GSM wyposażona jest również w wyświetlacz typu e-papier, na którym mogą zostać wyświetlone informacje. "To może być np. krótka lista leków, przypomnienie typu: o godz. 13 weź lek” – tłumaczy Gadaj i dodaje, że tę bramę można tak ustawić, aby komunikat o wzięciu lekarstw pojawiał się na wyświetlaczu np. co trzy godziny".
System wykorzystuje również sygnał akustyczny. W chwili włączenia się alarmu (np. w porze przyjmowania lekarstw) monitorowana osoba musi podejść i wcisnąć przycisk. Opiekun otrzyma w tym momencie SMS, że osoba monitorowana zareagowała lub nie zareagowała na alarm.
SafeUP jest adresowany do osób starszych i chorych, które mieszkają same i chcą być niezależne, ale opiekun chce zdalnie w jakiś sposób czuwać nad nimi, być w kontakcie, chce wiedzieć czy jest aktywna i radzi sobie z codziennymi czynnościami. System może wykorzystywać dowolną liczbę czujników umieszczonych w mieszkaniu osoby monitorowanej. Zaznaczył, że safeUP może być tak zaprogramowany, że jeden z czujników może być przymocowany do drzwi wejściowych i jakiekolwiek otwarcie/zamknięcie drzwi powoduje wysłanie SMS o tym, że podopieczny wyszedł z mieszkania.
Prototypy urządzeń są testowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni. System będzie w sprzedaży w ciągu najbliższych dwóch - trzech miesięcy.
Koszt zakupu urządzenia to ok. 1,3 tys. zł. Dodatkowo należy dokupić kartę SIM u jakiegokolwiek operatora. „Wystarczy pakiet na SMS więc to nie powinien być koszt wyższy niż 10 zł miesięcznie” - dodał Gadaj.(PAP)
Zobacz także
Producenci reklamują "Earthcore" jako najdroższą polską grę mobilną
2015-04-07, 13:19Elektroniczna gra karciana 'Earthcore' opracowywana przez wrocławskie studio Tequila Games ma najwyższy budżet ze wszystkich dotychczasowych polskich produkcji na urządzenia mobilne - twierdzą twórcy. Premiera zapowiadana jest na ma… Czytaj dalej »
Smartfon pomoże znaleźć portfel
2015-04-07, 08:11Polscy przedsiębiorcy pracują nad rozwiązaniem, które umożliwi zsynchronizowanie portfela ze smartfonem. Połączenie między przedmiotami umożliwi zlokalizowanie portfela za pomocą telefonu. Na realizację pomysłu zebrali ponad milion… Czytaj dalej »
Poznać wiek przestępcy po jego DNA
2015-04-06, 14:27Badając krew czy ślinę z miejsca przestępstwa, można już ustalić płeć poszukiwanego, a nawet kolor jego oczu lub włosów. Jednak naukowcy z Warszawy są już blisko opracowania testu kryminalistycznego, który pozwoli tylko dzięki… Czytaj dalej »
Eksperci: Prawo dot. GMO nie nadąża za biotechnologią i inżynierią genetyczną
2015-04-06, 12:55Biotechnologia i inżynieria genetyczna tworzą tak zaawansowane konstrukcje, że dziś nie nadąża za nimi prawo, a obecne przepisy to za mało, by w pełni zabezpieczyć ludzi przed wprowadzeniem GMO do Polski - zauważają w rozmowie z… Czytaj dalej »
Polacy pomogą łapać kosmiczne śmieci... w sieci
2015-04-06, 12:11Nawet największe kosmiczne śmieci można złapać w sieci, by potem pomóc im bezpiecznie spłonąć w atmosferze. Pierwsze próbne sieci do uprzątania kosmosu przygotowali Polacy, którzy sprawdzili już ich działanie w wirtualnej rzeczywistości… Czytaj dalej »