Belgia przymierza się do budowy energetycznej wyspy na swoim wybrzeżu
Belgowie chcą wybudować sztuczną wyspę energetyczną, której celem będzie pozyskiwanie i magazynowanie energii z wiatru. Według tamtejszych mediów rząd już wkrótce wyda koncesję na tę inwestycję. Będzie to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie.
"Studium wykonalności ma pokazać, czy atol może powstać i jaki będzie jego wpływ na środowisko. Położenie wyspy nie podlega już dyskusji" - powiedział cytowany przez belgijskiego nadawcę VTR sekretarz stanu ds. Morza Północnego Bart Tommelein.
Belgia mierzy się z niedoborami energii elektrycznej, dlatego tamtejszy rząd postawił sobie za zadanie zbadanie możliwości jej magazynowania. Sprawa nie jest prosta ze względu na ograniczenia technologiczne. Belgowie nie mają wysokich pasm górskich, które mogliby wykorzystać do wybudowania elektrowni szczytowo-pompowych, odpowiadających za 99 proc. magazynów energii na świecie. W znajdujących się we wschodniej części kraju Ardenach (średnia wysokość 500-600 m) jest jedna tego typu instalacja Coo-Trois-Ponts.
Kraj ma za to wietrzne wybrzeże, które nadaje się do wykorzystywania pod farmy wiatrowe. Korzystanie z takiego źródła energii przysparza jednak problemów związanych z jej magazynowaniem. Wiatr napędzający turbiny nie wieje bowiem cały czas; może też napędzać turbiny nie w tym momencie, w którym w sieci jest zapotrzebowanie na dodatkową moc. W nocy, gdy większość urządzeń w gospodarstwach domowych jest wyłączonych dodatkowa energia mogłaby się marnować.
Aby rozwiązać ten problem Belgowie chcą wybudować sztuczną wyspę energetyczną. Ma ona powstać na Morzu Północnym, ok. 5 kilometrów od kurortu De Haan. Atol w kształcie podkowy ma mieć 500 metrów szerokości i ponad 2 gigawatogodziny (GWh) możliwości magazynowej.
Koncepcja przewiduje, że na wyspie staną wiatraki, które będą dostarczać energię na ląd. Jeśli zapotrzebowanie będzie niskie, energia będzie wykorzystywana do wypompowywania wody z ogromnego zbiornika pośrodku wyspy. Gdy nastąpi niedobór energii otwarte zostaną śluzy i uruchomione turbiny wodne, które pod wpływem napływającej z ogromną siłą wody morskiej będą produkować energię.
"Wyspa energetyczna może przechowywać energię pozyskiwaną z turbin wiatrowych. W ten sposób moglibyśmy wykorzystywać energię elektryczną w godzinach szczytu, gdy dostawy są zbyt niskie. Zanim jednak będziemy mogli to robić musimy poczekać na wyniki badań, które wykluczą negatywny wpływ (tej instalacji - PAP) na środowisko" - podkreślił na swojej stronie internetowej minister Tommelein.
Belgia planuje zamknąć swoje elektrownie atomowe do 2025 roku, jednak problemem jest zastąpienie ich innymi źródłami energii elektrycznej. Obecnie według danych Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej 49 proc. energii elektrycznej zapewniają Belgii elektrownie atomowe. 32 proc. pochodzi z paliw kopalnych, a po 6 proc. z wiatru i biomasy oraz 5 proc. ze słońca.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Zobacz także
Zmarł kosmonauta Borys Morukow
2015-01-02, 11:55W noworoczną noc, w wieku 64 lat, zmarł kosmonauta Boris Morukow, uczestnik jednego lotu kosmicznego w 2000 roku, misji STS-106 wahadłowca Atlantis, w 2010 roku szef eksperymentu 'Mars 500', najdłuższej symulacji lotu na Czerwoną Pl… Czytaj dalej »
Naukowcy ozłocą grafen za pomocą... bakterii
2014-12-30, 13:27Połączenie grafenu i złota może dać zaskakujące rezultaty, mówią naukowcy, którzy pracują nad metodą łączenia obydwu materiałów. W bezpiecznym przeprowadzeniu tego procesu pomogą im bakterie. Efektem ich prac mogą być materiały… Czytaj dalej »
Top 10 firm branży Big Data
2014-12-29, 11:53IBM z przychodem 1,37 miliarda dolarów i Hewlett-Packard z przychodem na poziomie 869 milionów dolarów - to giganci w przechowywaniu i przetwarzaniu dużych zbiorów danych (Big Data), które stało się w ostatnich latach jedną z najszybciej… Czytaj dalej »
Najpopularniejsze gadżety technologiczne 2014: iPhone 6 na czele stawki
2014-12-29, 11:49iPhone 6, Samsung Galaxy S5 i Galaxy Note 4 najbardziej pożądanymi gadżetami 2014 roku - wynika z rankingu serwisu Yahoo Tech. Zestawienie opracowano na podstawie analizy zapytań wyszukiwarki tej firmy. Czytaj dalej »
Nowoczesne auta narażone na cybernetycznych włamywaczy
2014-12-27, 16:46Nowoczesne samochody naszpikowane elektroniką są podatne na włamania tak samo, jak telefony komórkowe, a z czasem będą jeszcze bardziej - ostrzega Edmund King, przewodniczący organizacji Automobile Association (AA), w wywiadzie dla… Czytaj dalej »