Belgia przymierza się do budowy energetycznej wyspy na swoim wybrzeżu
Belgowie chcą wybudować sztuczną wyspę energetyczną, której celem będzie pozyskiwanie i magazynowanie energii z wiatru. Według tamtejszych mediów rząd już wkrótce wyda koncesję na tę inwestycję. Będzie to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie.
"Studium wykonalności ma pokazać, czy atol może powstać i jaki będzie jego wpływ na środowisko. Położenie wyspy nie podlega już dyskusji" - powiedział cytowany przez belgijskiego nadawcę VTR sekretarz stanu ds. Morza Północnego Bart Tommelein.
Belgia mierzy się z niedoborami energii elektrycznej, dlatego tamtejszy rząd postawił sobie za zadanie zbadanie możliwości jej magazynowania. Sprawa nie jest prosta ze względu na ograniczenia technologiczne. Belgowie nie mają wysokich pasm górskich, które mogliby wykorzystać do wybudowania elektrowni szczytowo-pompowych, odpowiadających za 99 proc. magazynów energii na świecie. W znajdujących się we wschodniej części kraju Ardenach (średnia wysokość 500-600 m) jest jedna tego typu instalacja Coo-Trois-Ponts.
Kraj ma za to wietrzne wybrzeże, które nadaje się do wykorzystywania pod farmy wiatrowe. Korzystanie z takiego źródła energii przysparza jednak problemów związanych z jej magazynowaniem. Wiatr napędzający turbiny nie wieje bowiem cały czas; może też napędzać turbiny nie w tym momencie, w którym w sieci jest zapotrzebowanie na dodatkową moc. W nocy, gdy większość urządzeń w gospodarstwach domowych jest wyłączonych dodatkowa energia mogłaby się marnować.
Aby rozwiązać ten problem Belgowie chcą wybudować sztuczną wyspę energetyczną. Ma ona powstać na Morzu Północnym, ok. 5 kilometrów od kurortu De Haan. Atol w kształcie podkowy ma mieć 500 metrów szerokości i ponad 2 gigawatogodziny (GWh) możliwości magazynowej.
Koncepcja przewiduje, że na wyspie staną wiatraki, które będą dostarczać energię na ląd. Jeśli zapotrzebowanie będzie niskie, energia będzie wykorzystywana do wypompowywania wody z ogromnego zbiornika pośrodku wyspy. Gdy nastąpi niedobór energii otwarte zostaną śluzy i uruchomione turbiny wodne, które pod wpływem napływającej z ogromną siłą wody morskiej będą produkować energię.
"Wyspa energetyczna może przechowywać energię pozyskiwaną z turbin wiatrowych. W ten sposób moglibyśmy wykorzystywać energię elektryczną w godzinach szczytu, gdy dostawy są zbyt niskie. Zanim jednak będziemy mogli to robić musimy poczekać na wyniki badań, które wykluczą negatywny wpływ (tej instalacji - PAP) na środowisko" - podkreślił na swojej stronie internetowej minister Tommelein.
Belgia planuje zamknąć swoje elektrownie atomowe do 2025 roku, jednak problemem jest zastąpienie ich innymi źródłami energii elektrycznej. Obecnie według danych Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej 49 proc. energii elektrycznej zapewniają Belgii elektrownie atomowe. 32 proc. pochodzi z paliw kopalnych, a po 6 proc. z wiatru i biomasy oraz 5 proc. ze słońca.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Zobacz także
Microsoft zapowiada nowe aplikacje mobilne Office dla Windows 10
2015-04-18, 14:47Amerykański koncern Microsoft zapowiedział, że do końca kwietnia udostępni zestaw aplikacji Office Universal dla smartfonów i tabletów korzystających z mobilnego systemu operacyjnego Windows 10. Programy mają być darmowe. Czytaj dalej »
CERT Polska: statystycznie 280 tys. zainfekowanych komputerów w Polsce
2015-04-17, 12:17280 tys. komputerów w Polsce każdego dnia jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - wynika z danych za 2014 r. zgromadzonych przez zespół CERT Polska, działający w ramach instytutu badawczego NASK. Czytaj dalej »
Messenger i WhatsApp osiągnęły popularność portali społecznościowych
2015-04-17, 12:15BI Intelligence informuje, że pod koniec marca 2015 r. po raz pierwszy z czterech najpopularniejszych komunikatorów skorzystało tyle samo osób co z Twittera, Facebooka, Instagrama i LinkedIn razem wziętych - czyli ponad 2 miliardy os… Czytaj dalej »
Eksperci: Europa Środkowo-Wschodnia potrzebuje rozwoju opartego na wiedzy
2015-04-16, 15:23Powszechny dostęp do wiedzy może być kluczem do dalszego rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej, pod warunkiem, że społeczeństwu obywatelskiemu uda się zmusić władzę do przejrzystych działań i społecznej partycypacji - uważają… Czytaj dalej »
Google broni się przed niektórymi zarzutami KE; wskazuje na Apple
2015-04-16, 13:48W odpowiedzi na wszczęcie przez Komisję Europejską postepowania wyjaśniającego ws. mobilnego systemu operacyjnego Android Google zwrócił uwagę, że konkurencja korzysta z podobnych mechanizmów o jakie sam jest oskarżany, wymieniając… Czytaj dalej »