Platforma internetowa do przechowywania wyników badań naukowych
Platforma internetowa służąca do przechowywania wyników prac i badań naukowych, a także do ich prezentacji i wymiany powstaje na Politechnice Wrocławskiej. „To rozwiązanie wzmocni jakość zarządzania pracą badawczą” - uważa dr inż. Mateusz Tykierko.
Prace nad platformą e-science.pl zakończą się w październiku. Narzędzie powstaje w ramach szerszego projektu - Specjalizowana Polska Infrastruktura Naukowa na rzecz Laboratoriów Badawczych(SPIN-LAB) - który jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Jak powiedział PAP koordynator projektu SPIN-LAB dr inż. Mateusz Tykierko, platforma e-science.pl ma usprawnić działalność polskich laboratoriów badawczych i zapewnić miejsce do bezpiecznego przechowywania danych i wyników prac naukowych. "Udostępniając bezpłatnie platformę chcemy pomóc we wdrożeniu w jednostkach naukowo-badawczych pakietu usług i aplikacji, które mają wspomagać działania laboratoryjne i wzmacniać jakość zarządzania pracą badawczą" - mówił Tykierko.
Obok gromadzenia danych związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi, platforma umożliwia jej użytkownikom również ich wymianę w ramach zespołów badawczych. "Kierownik zespołu decyduje, do których usług mają dostęp członkowie zespołu oraz o poziomie dostępu do danych" - dodał Tykierko.
Według Agnieszki Kwiecień, specjalisty z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego (WCSS) Politechniki Wrocławskiej, przechowywanie danych w bezpiecznym i niekomercyjnym miejscu ma wiele zalet związanych z ich ochroną i bezpieczeństwem, ale jest też jednym z wymogów, jakie stawiają przed naukowcami instytucje finansujące. "Wnioski o grant mogą stać się bardziej konkurencyjne, gdy jednostka naukowa wykaże zdolność do całościowego zarządzania danymi. Ponadto zespół oszczędza czas i zasoby, gdy ma wspólne miejsce składowania i dostępu do danych" - mówiła Kwiecień.
Platforma e-science.pl gwarantuje jej użytkownikom ochronę techniczną i prawną gromadzonych danych. Jej twórcy podkreślają, że narzędzie nie przetwarza danych osobowych w celach komercyjnych, poza indeksowaniem kontrolowanym przez użytkownika nie przetwarza treści dokumentów, nie handluje danymi i informacjami użytkowników. Aby podnieść zabezpieczenia służące ochronie gromadzonych danych, platforma została wyposażona w oprogramowanie do monitoringu i kontroli dostępu, zapory sieciowe, system wykrywania naruszeń bezpieczeństwa, szyfrowanie danych oraz fizyczne mechanizmy ochrony, takie jak: systemy przeciwpożarowe, systemy chłodzenia i wentylacji oraz monitoring i kontrola dostępu fizycznego.
Według Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na budowę zaawansowanej infrastruktury naukowo-badawczej z funduszy unijnych wydano ponad 5,5 mld zł. Dzięki temu laboratoria zostały wyposażone w nowoczesny i zaawansowany technologicznie sprzęt. Jednak jego efektywne wykorzystanie – według Tykierki - jest uzależnione od zmian organizacyjnych. "Beneficjenci funduszy unijnych będą musieli dokonać istotnych zmian organizacyjnych, które nie tylko pomogą w lepszym zarządzaniu pracą zespołów, ale i przyczynią się do zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i międzynarodowym" – dodał naukowiec.
WCSS, to jednostka Politechniki Wrocławskiej działająca na rzecz środowiska naukowego. Dostarcza i rozwija infrastrukturę sieciową i obliczeniową. Rozwiązania opracowywane w WCSS są wdrażane w celu zapewnienia najwyższej jakości usług obliczeniowych, składowania danych i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej.(PAP)
Zobacz także
Profile stałych klientów podstawą sukcesu sklepów internetowych
2015-09-20, 10:38Sklepy internetowe są w stanie budować profile preferencji swoich klientów w oparciu o dane pozostawiane w trakcie zakupów. Kluczem do ich sukcesu jest znajomość preferencji stałych klientów - twierdzi ekspert w rozmowie z PAP. Czytaj dalej »
Zdaniem eksperta, Facebook nie wprowadzi "anty-lajków"
2015-09-19, 11:18Mark Zuckerberg zapowiedział, że Facebook poszerzy możliwość oceniania treści przez użytkowników o nowy przycisk. Ma to być odpowiedź na liczne petycje o wprowadzenie 'dislike'ów'. Eksperci wskazują na przeciwskazania do takiego… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-09-17_1442510091.jpg)
PAN otworzyła centrum badawcze, które zajmie się energetyką
2015-09-17, 19:12Prace m.in. nad technologiami na rzecz energetyki odnawialnej prowadzone będą w Centrum Badawczym „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” Polskiej Akademii Nauk. Placówkę otwarto w czwartek w podwarszawskiej Jabłonnie. Czytaj dalej »
Apple w ostatniej chwili opóźnia aktualizację systemu AppleWatch
2015-09-16, 18:37Zaplanowana na środę aktualizacja systemu operacyjnego Apple Watcha została w ostatniej chwili odroczona w związku z odkryciem luki w oprogramowaniu - poinformował koncern z Cupertino. System watchOS 2 ma być udostępniony w późniejszym… Czytaj dalej »
Facebook umożliwi wyrażanie więcej emocji
2015-09-16, 10:27Na Facebooku ma się w końcu pojawić nie tylko możliwość polubienia czegoś, ale też wyrażenia innych emocji. Jednak obok przycisku 'lubię to' raczej nie pojawi się po prostu przycisk 'nie lubię', z wizerunkiem skierowanego na dół… Czytaj dalej »