5 łatwych rozwiązań zabezpieczających prywatność użytkowników sieci i urządzeń
Szyfrowanie dysku, programy zapamiętujące hasła, dwustopniowa autoryzacja - te rozwiązania znalazły się na liście eksperta TED Ideas, który radzi jak bez dużej wiedzy technicznej zadbać dziś o zwiększenie swojej prywatności.
Christopher Soghoian, ekspert TED, instytucji znanej z firmowanego przez nią cyklu konferencji popularyzujących naukę, przygotował listę pięciu prostych sposobów, które mogą zagwarantować użytkownikom większy zakres prywatności podczas korzystania z urządzeń oraz w czasie surfowania w sieci.
Na pierwszym miejscu zestawienia znalazły się specjalne programy, które zapisują w swojej pamięci hasła do sieciowych usług, kont mejlowych czy kart kredytowych. Pozwalają one także na losowe generowanie skomplikowanych haseł, które składają się z symboli, cyfr i liter, przez co ich złamanie jest dużo trudniejsze. Aplikacje wykorzystują zaawansowane narzędzie szyfrowania tych danych, przechowując w swojej pamięci wszystkie hasła użytkownika, który musi zapamiętać jedynie hasło główne, umożliwiające dostęp do programu. Przykładami takiego oprogramowania są np. 1Password czy LastPass.
Soghoian doradza także stosowanie dwustopniowej autoryzacji w usługach sieciowych. Polega ona na konieczności dostarczenia dodatkowego hasła przesyłanego użytkownikowi na inny adres e-mail lub w formie wiadomości na telefon komórkowy. Takie rozwiązanie stosują banki przy autoryzacji przelewów, Google i Facebook.
Szyfrowanie dysku urządzenia jest jednym z łatwiejszych sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Urządzenia z systemem iOS posiadają funkcję automatycznego szyfrowania treści. System Android, Microsoft Windows i OS X wymagają ręcznego uruchomienia tego rozwiązania przez użytkownika.
Soghoian sugeruje także zaklejenie kamery internetowej urządzenia w czasie, gdy nie prowadzimy wideo-rozmów. Istnieje oprogramowanie inwigilacyjne, które może rejestrować i przesyłać obraz z kamery bez wiedzy użytkownika. Dużo trudniej jest w ten sposób zakleić mikrofon urządzenia - w komputerach często umieszczony jest on wewnątrz obudowy, natomiast zasłanianie mikrofonu w telefonach komórkowych pozbawia użytkownika jego głównej funkcjonalności.
Zestawienie eksperta zamyka szyfrowanie rozmów telefonicznych i wiadomości tekstowych. W obliczu informacji ujawnionych przez Edwarda Snowdena, pojawia się konieczność ochrony naszej cyfrowej komunikacji - zarówno przed inwigilacją prowadzoną przez agendy rządowe, jak i hakerów. Soghoian przypomina zatem, że FaceTime dostarczany przez Apple oraz komunikator WhatsApp posiadają wbudowane algorytmy szyfrujące, zaś dzięki aplikacjom RedPhone i TextSecure zaszyfrujemy rozmowy i SMS-y w systemie Android. (PAP)
Zobacz także
Polska Akademia Dostępności pomaga dostosować strony www dla niepełnosprawnych
2015-03-15, 11:33Urzędy, organizacje i firmy chcące dostosować swoje strony internetowe do potrzeb osób niepełnosprawnych mogą skorzystać z pomocy Polskiej Akademii Dostępności, która bezpłatnie dostarcza szablony stron i narzędzia umożliwiające… Czytaj dalej »
Polska zielona technologia rozwija się i zdobywa zagraniczne rynki
2015-03-14, 11:31Technologie do tworzenia ekologicznego brykietu czy budowy domów energooszczędnych i pasywnych to największe polskie hity eksportowe z dziedziny zielonych technologii - mówi PAP koordynatorka projektu Ministerstwa Środowiska 'GreenEvo… Czytaj dalej »
Raspberry Pi 2 B - najmniejszy komputer na którym działa ISOF
2015-03-13, 09:25Popularny minikomputer Raspberry Pi, po trzech latach od premiery, doczekał się nowej odsłony. Model 2 B wyróżnia bardziej wydajny procesor quad-core ARM Cortex-A7 900 MHz i większa ilość pamięci 1 GB RAM. Płytę wyposażono w liczne… Czytaj dalej »
RPO chce większej kontroli nad sprzedażą brutalnych gier komputerowych
2015-03-13, 08:21Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do ministra gospodarki o zwiększenie kontroli prawnej nad sprzedażą „gier komputerowych o treściach przesyconych brutalnością i przemocą”. Resort odpowiada, że ważniejsza jest edukacja… Czytaj dalej »
Zbiory Ficowskiego trafiły do Narodowego Archiwum Cyfrowego
2015-03-11, 16:33Filmy, zdjęcia, taśmy magnetofonowe Jerzego Ficowskiego poety, znawcy twórczości kultury cygańskiej i żydowskiej zostały w środę przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego. Czytaj dalej »