5 łatwych rozwiązań zabezpieczających prywatność użytkowników sieci i urządzeń
Szyfrowanie dysku, programy zapamiętujące hasła, dwustopniowa autoryzacja - te rozwiązania znalazły się na liście eksperta TED Ideas, który radzi jak bez dużej wiedzy technicznej zadbać dziś o zwiększenie swojej prywatności.
Christopher Soghoian, ekspert TED, instytucji znanej z firmowanego przez nią cyklu konferencji popularyzujących naukę, przygotował listę pięciu prostych sposobów, które mogą zagwarantować użytkownikom większy zakres prywatności podczas korzystania z urządzeń oraz w czasie surfowania w sieci.
Na pierwszym miejscu zestawienia znalazły się specjalne programy, które zapisują w swojej pamięci hasła do sieciowych usług, kont mejlowych czy kart kredytowych. Pozwalają one także na losowe generowanie skomplikowanych haseł, które składają się z symboli, cyfr i liter, przez co ich złamanie jest dużo trudniejsze. Aplikacje wykorzystują zaawansowane narzędzie szyfrowania tych danych, przechowując w swojej pamięci wszystkie hasła użytkownika, który musi zapamiętać jedynie hasło główne, umożliwiające dostęp do programu. Przykładami takiego oprogramowania są np. 1Password czy LastPass.
Soghoian doradza także stosowanie dwustopniowej autoryzacji w usługach sieciowych. Polega ona na konieczności dostarczenia dodatkowego hasła przesyłanego użytkownikowi na inny adres e-mail lub w formie wiadomości na telefon komórkowy. Takie rozwiązanie stosują banki przy autoryzacji przelewów, Google i Facebook.
Szyfrowanie dysku urządzenia jest jednym z łatwiejszych sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Urządzenia z systemem iOS posiadają funkcję automatycznego szyfrowania treści. System Android, Microsoft Windows i OS X wymagają ręcznego uruchomienia tego rozwiązania przez użytkownika.
Soghoian sugeruje także zaklejenie kamery internetowej urządzenia w czasie, gdy nie prowadzimy wideo-rozmów. Istnieje oprogramowanie inwigilacyjne, które może rejestrować i przesyłać obraz z kamery bez wiedzy użytkownika. Dużo trudniej jest w ten sposób zakleić mikrofon urządzenia - w komputerach często umieszczony jest on wewnątrz obudowy, natomiast zasłanianie mikrofonu w telefonach komórkowych pozbawia użytkownika jego głównej funkcjonalności.
Zestawienie eksperta zamyka szyfrowanie rozmów telefonicznych i wiadomości tekstowych. W obliczu informacji ujawnionych przez Edwarda Snowdena, pojawia się konieczność ochrony naszej cyfrowej komunikacji - zarówno przed inwigilacją prowadzoną przez agendy rządowe, jak i hakerów. Soghoian przypomina zatem, że FaceTime dostarczany przez Apple oraz komunikator WhatsApp posiadają wbudowane algorytmy szyfrujące, zaś dzięki aplikacjom RedPhone i TextSecure zaszyfrujemy rozmowy i SMS-y w systemie Android. (PAP)
Zobacz także
Rośnie rola dronów, wojsko myśli już nie tylko o względach technicznych
2016-01-24, 16:18Użycie bezzałogowców, zwłaszcza wobec ich coraz większej autonomiczności, wymaga uwzględnienia aspektów prawnych i etycznych - wskazują nie tylko organizacje pozarządowe, ale i wojsko. Koncepcja, nad którą pracuje armia, ma się… Czytaj dalej »
W Układzie Słonecznym może istnieć nieznana planeta
2016-01-21, 10:19Być może Układ Słoneczny ma dziewięć planet. Dwóch naukowców z USA uważa, że rozmieszczenie orbit kilku obiektów poza orbitą Neptuna wskazuje na obecność dużej, nieznanej planety na krańcach naszego układu. Czytaj dalej »
Prestiżowy projekt ESA ruszył w czwartek w Warszawie
2016-01-14, 13:27W Polsce powstanie potężna baza przechowywania i udostępniania danych nt. Ziemi, gromadzonych przez satelity obserwacyjne Ziemi. Związany z tym projekt 'EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND' zainaugurowano w czwartek podczas spotkania… Czytaj dalej »
Ekspert: hybrydy plug-in alternatywą dla innych jednostek napędowych
2016-01-14, 08:44Dzięki zastosowaniu hybrydowych silników typu plug-in kierowcy mogą korzystać z zalet napędu elektrycznego, który umożliwia m.in. oszczędną i bezemisyjną jazdę samochodem w mieście - powiedział PAP ekspert ds. produktów i technologii… Czytaj dalej »
Naukowcy zbadali możliwość ujmowania metanu przed eksploatacją węgla
2016-01-13, 16:04Ujęcie metanu z pokładów węgla na kilka lat przed ich planowaną eksploatacją jest możliwe, ale wymaga dalszych szczegółowych badań, analiz ekonomicznych oraz uwzględnienia takich działań w programie dla górnictwa - wskazują… Czytaj dalej »