W Poznaniu uruchomiono Laboratorium Fotowoltaiczne
Metody skutecznego i efektywnego wykorzystania energii słonecznej w przedsiębiorstwach badać ma otwarte we wtorek w Poznaniu Laboratorium Fotowoltaiczne. W przyszłości ma być ono elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej.
Laboratorium powstało w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (PPNT). Według jego twórców, to pierwsze tego typu laboratorium w Polsce.
Zainstalowane w Laboratorium systemy fotowoltaiczne mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku. W jego skład wchodzi także centrum usług i sterowania służące do nadzoru nad pracą instalacji badawczych laboratorium.
Jak powiedział we wtorek w trakcie otwarcia przedsięwzięcia dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński, uruchomiona instalacja fotowoltaiczna służyć ma głównie do realizacji projektów badawczo-technologicznych. Wykonywane badania pomogą ustalić, w jakich warunkach i dla jakich przedsiębiorstw produkcja tego typu zielonej energii jest najbardziej opłacalna oraz jak w najbardziej efektywny sposób połączyć proces produkcji i zużycia energii elektrycznej.
"Jesteśmy zainteresowani kwestiami zarządzania siecią, dostarczaniem prądu z tej sieci w odpowiednim czasie. Z centrum w Poznaniu możemy sterować podobnymi, doświadczalnymi farmami w innych miejscach w Polsce. Zamysł jest też taki, by wykorzystywać nasze know-how do innych tego typu stacji w kraju" - powiedział.
W przyszłości poznańskie laboratorium ma stać się elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej o nowatorskiej, rozproszonej terytorialnie architekturze. Jak powiedział PAP współtwórca przedsięwzięcia Rafał Wiatr, elektrownia będzie zarządzania z centrum usług i sterowania Laboratorium Fotowoltaicznego.
"Innowacyjność naszego rozwiązania polegać będzie na połączeniu technologii teleinformatycznej i fotowoltaicznej. Energia będzie wytwarzana w miejscu jej zużycia, całość zarządzana będzie z Poznania. To rozwiązanie pozwoli uzyskać znaczące oszczędności w całkowitych kosztach zużycia energii elektrycznej" - powiedział.
Według wstępnych założeń, pierwsze bloki energetyczne elektrowni powstaną pilotażowo w firmach i instytucjach w Swarzędzu, Szamotułach i Puszczykowie (Wielkopolskie). (PAP)
Zobacz także
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-03-07_1394207821.jpg)
Bydgoszczanin pracuje nad ciekawym wynalazkiem
2014-03-07, 16:46Ma to być pojazd czy może raczej obiekt latający. Nazwano go Helimac. Obecnie trwa zbieranie funduszy na badania i budowę. Czytaj dalej »
Niewykrywalne drony na wodór
2014-03-07, 08:25Prototyp cichego i niewidzialnego dla detektorów podczerwieni drona napędzanego wodorem powstał dzięki pracom badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Politechniki Rzeszowskiej. Taki samolot mógłby znaleźć zastosowanie np… Czytaj dalej »
MAC razem z Orange będę wspierać rozwój kompetencji cyfrowych osób 50+
2014-03-05, 11:26Bezpłatny dostęp do internetu oraz udostępnienie pracowni komputerowych przez Orange na rzecz projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podnoszącego kompetencje cyfrowe osób w wieku 50+ zawiera podpisane w Warszawie porozumienie pomiędzy Ministerstwem… Czytaj dalej »
NASA pogratulowała Oscarów twórcom filmu "Grawitacja"
2014-03-03, 18:27Amerykańska agencja kosmiczna NASA pogratulowała twórcom filmu 'Grawitacja' nagród przyznanych przez amerykańską Akademię Filmową. Na zakończonej w poniedziałek rano polskiego czasu gali w Los Angeles film zdobył siedem Oscaró… Czytaj dalej »
Dziesięciu uczonych w finale konkursu FameLab
2014-03-01, 20:03Dziesięciu uczonych znalazło się w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik (CNK). Ostatecznego zwycięzcę jury wyłoni 10 maja. Czytaj dalej »