W Poznaniu uruchomiono Laboratorium Fotowoltaiczne
Metody skutecznego i efektywnego wykorzystania energii słonecznej w przedsiębiorstwach badać ma otwarte we wtorek w Poznaniu Laboratorium Fotowoltaiczne. W przyszłości ma być ono elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej.
Laboratorium powstało w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (PPNT). Według jego twórców, to pierwsze tego typu laboratorium w Polsce.
Zainstalowane w Laboratorium systemy fotowoltaiczne mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku. W jego skład wchodzi także centrum usług i sterowania służące do nadzoru nad pracą instalacji badawczych laboratorium.
Jak powiedział we wtorek w trakcie otwarcia przedsięwzięcia dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński, uruchomiona instalacja fotowoltaiczna służyć ma głównie do realizacji projektów badawczo-technologicznych. Wykonywane badania pomogą ustalić, w jakich warunkach i dla jakich przedsiębiorstw produkcja tego typu zielonej energii jest najbardziej opłacalna oraz jak w najbardziej efektywny sposób połączyć proces produkcji i zużycia energii elektrycznej.
"Jesteśmy zainteresowani kwestiami zarządzania siecią, dostarczaniem prądu z tej sieci w odpowiednim czasie. Z centrum w Poznaniu możemy sterować podobnymi, doświadczalnymi farmami w innych miejscach w Polsce. Zamysł jest też taki, by wykorzystywać nasze know-how do innych tego typu stacji w kraju" - powiedział.
W przyszłości poznańskie laboratorium ma stać się elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej o nowatorskiej, rozproszonej terytorialnie architekturze. Jak powiedział PAP współtwórca przedsięwzięcia Rafał Wiatr, elektrownia będzie zarządzania z centrum usług i sterowania Laboratorium Fotowoltaicznego.
"Innowacyjność naszego rozwiązania polegać będzie na połączeniu technologii teleinformatycznej i fotowoltaicznej. Energia będzie wytwarzana w miejscu jej zużycia, całość zarządzana będzie z Poznania. To rozwiązanie pozwoli uzyskać znaczące oszczędności w całkowitych kosztach zużycia energii elektrycznej" - powiedział.
Według wstępnych założeń, pierwsze bloki energetyczne elektrowni powstaną pilotażowo w firmach i instytucjach w Swarzędzu, Szamotułach i Puszczykowie (Wielkopolskie). (PAP)
Zobacz także
Oprogramowanie Microsoftu znajdzie się na urządzeniach z Androidem
2015-03-24, 11:01Microsoft poinformował o podpisaniu umowy z 11 podmiotami oferującymi sprzęt elektroniczny z mobilnym systemem operacyjnym Android. Na mocy porozumienia ich urządzenia będą mieć fabrycznie zainstalowane programy pakietu Office i komunikator… Czytaj dalej »
Prezes Google'a zapowiada dalsze prace na inteligentnymi okularami
2015-03-24, 09:54Prezes wykonawczy Google Erick Schmidt zapewnił w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika 'Wall Street Journal', że koncern nie rezygnuje z projektu inteligentnych okularów, po tym jak na początku roku zakończył sprzedaż Google Glass… Czytaj dalej »
Nowa aplikacja Instagrama umożliwia łączenie zdjęć w kolaże
2015-03-24, 08:43Fotograficzny serwis społecznościowy Instagram udostępnił w poniedziałek aplikację do łatwego i szybkiego łączenia wielu zdjęć w jedną kompozycję. Program Layout jest na razie dostępny tylko na urządzenia z systemem iOS. Czytaj dalej »
Stymulator nerwu ma zmniejszyć ciężką niewydolność serca
2015-03-23, 16:42Wszczepiony stymulator nerwu błędnego ma zmniejszyć ciężką niewydolność serca u pacjentki, która od lat cierpi na tę chorobę. Pierwszą taką operację w Polsce wykonali przed tygodniem lekarze 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego… Czytaj dalej »
Historycy stworzyli wirtualną Encyklopedię Warmii i Mazur
2015-03-23, 16:387,5 tys. haseł, a wśród nich takie jak: Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego, nieistniejące wsie, warmińskie kapliczki czy rezydencje junkierskie w Prusach Wschodnich opracowali w wirtualnej Encyklopedii Warmii i Mazur regionalni historyc… Czytaj dalej »